Drukarka Avtek CreoCube 3D – nowe możliwości w szkole

21 czerwca 2022
drukarka-3D-Avtek-CreoCube-head
artykuł sponsorowany

Jak pokazują badania, drukowanie 3D w przyszłości będzie stałym elementem naszego codziennego życia. Nie tylko uczy praktycznego podejścia do wielu dziedzin życia, ale również rozwija mnóstwo umiejętności i kompetencji. Dlatego większość szkół już teraz zastanawia się nad kupnem drukarki 3D. Jakie urządzenie wybrać?  

Drukarka 3D w szkole  

Drukowanie obiektów 3D jest procesem, który ma pomóc w szczególności nauczycielom w urozmaiceniu zajęć. Posiadanie drukarki 3D w szkole ma duży potencjał, jednak należy pamiętać, że wymaga wcześniejszego przygotowania i wdrożenia. Możliwości edukacyjne są naprawdę ogromne.  

Drukarka 3D zwiększa ciekawość uczniów względem przedmiotu. Innowacyjne rozwiązania wpływają na ciekawość i motywują do poznania nowej teorii. Ekscytacja związana z nowym gadżetem powoduje u dzieci chęć nauki. Lekcje praktyczne są doskonałą alternatywną dla pracy tylko z podręcznikami i książkami.  

Dodatkowym atutem jest stosunkowo niska cena. Zakup drukarki to duży wydatek, jednak ciągła praca i tworzenie akcesoriów dydaktycznych rozwiązuje problem wydawania pieniędzy na produkcję własnych pomocy.  W momencie zepsucia, przedmioty wystarczy wydrukować po raz kolejny. 

Drukarka 3D wpływa również na tempo i ilość zapamiętywanego materiału. Wiedza przedstawiona tylko na papierze może szybko się znudzić. Możliwość dotknięcia elementów i poczucia ich we własnych rękach zwiększa aktywność uczniów. 

Drukarka CreoCube 3D – czym się wyróżnia? 

Jednym z najnowszych produktów firmy Avtek jest innowacyjna Drukarka CreoCube 3D, która została wyposażona w różnorodne i nowoczesne funkcje. Urządzenie doskonale sprawdzi się w każdej szkole i posłuży jako urozmaicenie codziennych zajęć.  

Drukarka 3D marki Avtek jest kompaktowa, dlatego, nietrudno będzie znaleźć dla niej właściwe miejsce. Zdecydowanie wyróżnia ją bezpieczna i łatwa obsługa. Zabudowana konstrukcja obszaru roboczego, jak i podajnika filamentu zapobiega ryzyku wypadków. Dzięki wymiennym dyszom, bez problemu można korzystać z podstawowych filamentów: PLA oraz ABS, ale także z tych bardziej nietypowych PETG, PETG-CF czy PLA-CF.  

Drukarka 3D CreoCube 3D jest bardzo intuicyjna, dlatego nawet osoby, które na co dzień nie mają dużego kontaktu z technologią, na pewno poradzą sobie z jej obsługą. Dodatkowym atutem jest umieszczenie w zestawie dostępu do bazy modeli 3D oraz scenariuszy zajęć.  

Elementy zestawu drukarki CreoCube 3D 

Chcąc rozpocząć użytkowanie drukarki CreoCube 3D, warto sprawdzić czy w pudełku znajdują się wszystkie potrzebne elementy. W zestawie powinny znaleźć się akcesoria takie jak: 

 • skrócona instrukcja obsługi, dostępna w trzech językach (polskim, angielskim, niemieckim), 
 • kabel zasilający, 
 • filament startowy oraz dodatkowe 5kg filamentów (10 x 0,5 kg) 
 • 3 igły umożliwiające czyszczenie dyszy w momencie, gdy zostanie ona zatkana filamentem, 
 • smar przeznaczony do elementów ruchomych, 
 • wkrętak, 
 • klucz imbusowy, 
 • wymienna dysza, która pozwala na korzystanie z filamentów wymagających wyższej temperatury. 

Jak przygotować drukarkę CreoCube 3D do pracy? Kilka prostych kroków 

Jeśli wszystkie elementy znajdują się w pudełku można przejść do próby uruchomienia drukarki i rozpoczęcia pierwszych wydruków. Oto kilka prostych kroków, które pomogą przygotować drukarkę CreoCube 3D do pracy: 

 1. Podłącz drukarkę do sieci zasilającej, aby mieć pewność, że zostanie uruchomiona. 
 1. Wewnątrz drukarki znajduje się wytłoczka, która odpowiada za zabezpieczenie dyszy w transporcie. Przy jej usuwaniu nie należy używać siły. Aby bezpiecznie usunąć wytłoczkę należy wejść w: Ustawienia -> Opcje -> Przesuń -> Podnieś wzdłuż osi „Z do góry -> Usuń element 
 1. Podłącz drukarkę do sieci wifi. 
 1. Zamontuj filament otwierając boczną obudowę. 
 1. Nagrzej głowicę do odpowiedniej temperatury. 

Pamiętaj! Głowica może uzyskać temperaturę nawet 265 °C. Nie dotykaj w trakcie ładowania filamentu! Szczególnie gorący jest niewielki element znajdujący się bezpośrednio pod białą głowicą.  

 1. W momencie, w którym filament zacznie wydostawać się z drukarki, wciśnij przycisk STOP. 
 1. Przed pierwszym wydrukiem musisz skalibrować urządzenie. 

Kalibracja polega na ustaleniu prawidłowej odległości głowicy od podstawy. Dzięki temu sprawisz, że wydruki będą charakteryzować się większą dokładnością i precyzją. 

 1. W kalibracji pomoże Ci kartka papieru, która wpływa na wypoziomowanie wysokości na jakiej znajduje się głowica nad podstawą. 

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego z obsługi drukarki CreoCube 3D.

Dofinansowanie dla szkół. Sprawdź aktualne projekty 

Wartościowe projekty rządowe prowadzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pomagają w zmianie szkół, uniwersytetów i akademii naukowych na bardziej nowoczesne i innowacyjne. W sekcji dotacje na naszej stronie znajdziesz mnóstwo pomocnych informacji, dzięki którym można dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie do drukarki 3D. 

Mogą Cię również zainteresować: