Co to jest druk 3D i jakie daje możliwości? Krótki poradnik
Wykorzystanie druku 3D w codziennym życiu wciąż wzrasta. W dzisiejszych czasach to jeden z najbardziej popularnych tematów w świecie nowych technologii. Rynek urządzeń drukujących stale się rozwija, a zapotrzebowanie na wydruki jest coraz większe.
Druk 3D starszy niż myślisz – historia i rozwój
Drukowanie 3D to jeden z najbardziej nowoczesnych sposobów, który wykorzystywany jest różnych w procesach produkcyjnych. Co ciekawe, druk 3D stale się rozwija i wciąż znajduje nowe obszary zastosowań.
Pierwsza drukarka 3D została stworzona przez Charlesa W. Hulla pod koniec XX wieku – dokładnie w 1984 roku. Hull na co dzień zajmował się tworzeniem nowych technik pokrycia blatów żywicą, która utwardzana była światłem UV. Swoją przygodę z badaniami nad drukiem 3D zaczął od konstruowania trójwymiarowych przedmiotów, zbudowanych z kilkunastu warstw żywicy.
W latach 90. druk 3D uważany był za bardzo drogi w porównaniu z innymi metodami produkcji w przemyśle. Dodatkowo wykonane przedmioty nie zachwycały jakością – wręcz przeciwnie – można było zauważyć mnóstwo niedoskonałości. Jednak w dzisiejszych czasach, czyli 30 lat później, drukarka 3D stała się urządzeniem w pełni gotowym i przynoszącym dużo korzyści.
Na rynku można zauważyć wzrost zastosowania drukarki 3D, ponieważ staje się niezastąpioną częścią w wielu branżach. Produkty spożywcze, protezy, organy człowieka, a nawet duże budowle można wydrukować w trójwymiarowej postaci.
W jaki sposób działają drukarki 3D?
Drukowanie 3D polega na produkcji fizycznych obiektów 3D na podstawie wzorców cyfrowych. Dzięki urządzeniu możliwe jest stworzenie trójwymiarowej formy wydruku z niezwykłą precyzją. Przedmioty tworzone są z surowców tzw. filamentów. Ostateczny kształt obiektu jest modelowany za pomocą wąskich i cienkich warstw.
Czym różni się druk 3D od działania typowej drukarki? Zwykła drukarka tworzy płaskie rysunki, do których powstania wykorzystuje tusze bądź tonery. Wydruki powstają na papierach lub foliach i mają dwa podstawowe wymiary, czyli długość i szerokość. W zależności od wielkości urządzenia płaskie rysunki mogą mieć różne rozmiary. Zasadniczą różnicą w drukarkach 3D, jest możliwość stworzenia rysunków w trzech wymiarach: długości, szerokości oraz wysokości.
Doskonałym sposobem na poznanie wszystkich funkcji drukarek 3D będzie drukarka Avtek CreoCube 3D, która dzięki swoim niewielkim rozmiarom wyróżnia się na tle innych tego typu urządzeń. Cicha praca, łatwość obsługi i innowacyjny wygląd pozwolą na bezproblemowe rozpoczęcie przygody z drukiem 3D.
Drukarka 3D – jak jest zbudowana?
Jak wyglądają podstawowe elementy drukarki 3D? Urządzenie przeznaczone do drukowania przestrzennego zawiera kilka stałych części, które są niezmienne – niezależnie od technologii wydruku. Za zmianę ustawień i możliwość odczytu informacji odpowiada panel sterujący, który nazywany jest umysłem drukarki. Niezbędna jest również płytka sterująca, dzięki której monitoruje się wydruk oraz funkcjonowanie silników.
Te dwa elementy: panel sterujący i płytka sterująca pełnią nadrzędne funkcje. Możemy jednak wyróżnić kilka innych stałych części, które muszą znaleźć się w drukarce 3D:
- Ekstruder – jego główną funkcją jest wprowadzenie filamentu, czyli materiału w postaci żyłki, do głowicy, gdzie jest podgrzewany. Jego struktura zmienia się na płynną, co pozwala na niegraniczoną ilość tworzenia wydruków.
- Stelaż – sztywna obudowa drukarki, która zazwyczaj wykonana jest z metalu lub tworzywa sztucznego.
- Głowica – została wyposażona w radiatory i wentylatory, dzięki którym można zmieniać temperaturę filamentów. Jej zadaniem jest stopienie filamentu i przetłoczenie go w odpowiednim kierunku.
- Silniki krokowe – napędzają głowicę, ekstruder i podłoże.
- Prowadnice – umożliwiają ruch ekstrudera i podłoża w wybranym kierunku.
- Podłoże – często podgrzewana powierzchnia, która pozwala wydrukować model. Wyższa temperatura gwarantuje sztywną konstrukcję i zmniejsza ryzyko odklejenia się obiektu.
Jakie korzyści przynosi drukowanie 3D?
Niewątpliwie drukowanie 3D niesie za sobą wiele korzyści, które sprawiają, że wydruki trójwymiarowe to przyszłość w zakresie różnorodnych rozwiązań technologicznych. Można przypuszczać, że za kilka lat druk 3D będzie bardziej dostępny, a przede wszystkim dużo tańszy niż dotychczas. Do głównych zalet stosowania drukarki 3D można zaliczyć:
- mniejsze koszty produkcji – wykonywanie większości projektów na jednym urządzeniu oraz tworzenie własnych prototypów są dużo tańsze,
- krótki czas realizacji – im mniej skomplikowany projekt, tym czas tworzenia jest krótszy,
- różnorodność materiałów – uzyskanie wydruków o różnych właściwościach,
- zredukowanie ilości odpadów – po procesie produkcji nie pozostają ścinki, a materiał nie jest marnowany,
- doskonałą precyzję – współczesne drukarki 3D gwarancję dokładności wykonania każdej części.