Drukarka Avtek CreoCube 3D – nowe możliwości w szkole
Jak pokazują badania, drukowanie 3D w przyszłości będzie stałym elementem naszego codziennego życia. Nie tylko uczy praktycznego podejścia do wielu dziedzin życia, ale również rozwija mnóstwo umiejętności i kompetencji. Dlatego większość szkół już teraz zastanawia się nad kupnem drukarki 3D. Jakie urządzenie wybrać?
Drukarka 3D w szkole
Drukowanie obiektów 3D jest procesem, który ma pomóc w szczególności nauczycielom w urozmaiceniu zajęć. Posiadanie drukarki 3D w szkole ma duży potencjał, jednak należy pamiętać, że wymaga wcześniejszego przygotowania i wdrożenia. Możliwości edukacyjne są naprawdę ogromne.
Drukarka 3D zwiększa ciekawość uczniów względem przedmiotu. Innowacyjne rozwiązania wpływają na ciekawość i motywują do poznania nowej teorii. Ekscytacja związana z nowym gadżetem powoduje u dzieci chęć nauki. Lekcje praktyczne są doskonałą alternatywną dla pracy tylko z podręcznikami i książkami.
Dodatkowym atutem jest stosunkowo niska cena. Zakup drukarki to duży wydatek, jednak ciągła praca i tworzenie akcesoriów dydaktycznych rozwiązuje problem wydawania pieniędzy na produkcję własnych pomocy. W momencie zepsucia, przedmioty wystarczy wydrukować po raz kolejny.
Drukarka 3D wpływa również na tempo i ilość zapamiętywanego materiału. Wiedza przedstawiona tylko na papierze może szybko się znudzić. Możliwość dotknięcia elementów i poczucia ich we własnych rękach zwiększa aktywność uczniów.
Drukarka CreoCube 3D – czym się wyróżnia?
Jednym z najnowszych produktów firmy Avtek jest innowacyjna Drukarka CreoCube 3D, która została wyposażona w różnorodne i nowoczesne funkcje. Urządzenie doskonale sprawdzi się w każdej szkole i posłuży jako urozmaicenie codziennych zajęć.
Drukarka 3D marki Avtek jest kompaktowa, dlatego, nietrudno będzie znaleźć dla niej właściwe miejsce. Zdecydowanie wyróżnia ją bezpieczna i łatwa obsługa. Zabudowana konstrukcja obszaru roboczego, jak i podajnika filamentu zapobiega ryzyku wypadków. Dzięki wymiennym dyszom, bez problemu można korzystać z podstawowych filamentów: PLA oraz ABS, ale także z tych bardziej nietypowych PETG, PETG-CF czy PLA-CF.
Drukarka 3D CreoCube 3D jest bardzo intuicyjna, dlatego nawet osoby, które na co dzień nie mają dużego kontaktu z technologią, na pewno poradzą sobie z jej obsługą. Dodatkowym atutem jest umieszczenie w zestawie dostępu do bazy modeli 3D oraz scenariuszy zajęć.
Elementy zestawu drukarki CreoCube 3D
Chcąc rozpocząć użytkowanie drukarki CreoCube 3D, warto sprawdzić czy w pudełku znajdują się wszystkie potrzebne elementy. W zestawie powinny znaleźć się akcesoria takie jak:
- skrócona instrukcja obsługi, dostępna w trzech językach (polskim, angielskim, niemieckim),
- kabel zasilający,
- filament startowy oraz dodatkowe 5kg filamentów (10 x 0,5 kg)
- 3 igły umożliwiające czyszczenie dyszy w momencie, gdy zostanie ona zatkana filamentem,
- smar przeznaczony do elementów ruchomych,
- wkrętak,
- klucz imbusowy,
- wymienna dysza, która pozwala na korzystanie z filamentów wymagających wyższej temperatury.
Jak przygotować drukarkę CreoCube 3D do pracy? Kilka prostych kroków
Jeśli wszystkie elementy znajdują się w pudełku można przejść do próby uruchomienia drukarki i rozpoczęcia pierwszych wydruków. Oto kilka prostych kroków, które pomogą przygotować drukarkę CreoCube 3D do pracy:
- Podłącz drukarkę do sieci zasilającej, aby mieć pewność, że zostanie uruchomiona.
- Wewnątrz drukarki znajduje się wytłoczka, która odpowiada za zabezpieczenie dyszy w transporcie. Przy jej usuwaniu nie należy używać siły. Aby bezpiecznie usunąć wytłoczkę należy wejść w: Ustawienia -> Opcje -> Przesuń -> Podnieś wzdłuż osi „Z do góry -> Usuń element
- Podłącz drukarkę do sieci wifi.
- Zamontuj filament otwierając boczną obudowę.
- Nagrzej głowicę do odpowiedniej temperatury.
Pamiętaj! Głowica może uzyskać temperaturę nawet 265 °C. Nie dotykaj w trakcie ładowania filamentu! Szczególnie gorący jest niewielki element znajdujący się bezpośrednio pod białą głowicą.
- W momencie, w którym filament zacznie wydostawać się z drukarki, wciśnij przycisk STOP.
- Przed pierwszym wydrukiem musisz skalibrować urządzenie.
Kalibracja polega na ustaleniu prawidłowej odległości głowicy od podstawy. Dzięki temu sprawisz, że wydruki będą charakteryzować się większą dokładnością i precyzją.
- W kalibracji pomoże Ci kartka papieru, która wpływa na wypoziomowanie wysokości na jakiej znajduje się głowica nad podstawą.
Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego z obsługi drukarki CreoCube 3D.
Dofinansowanie dla szkół. Sprawdź aktualne projekty
Wartościowe projekty rządowe prowadzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pomagają w zmianie szkół, uniwersytetów i akademii naukowych na bardziej nowoczesne i innowacyjne. W sekcji dotacje na naszej stronie znajdziesz mnóstwo pomocnych informacji, dzięki którym można dowiedzieć się, jak uzyskać dofinansowanie do drukarki 3D.