Edukacyjne kanały na YouTube – jak zachęć dzieci do nauki w czasie wolnym?

kanały edukacyjne youtube dla dzieci

Czy dzieci za dużo czasu spędzają w internecie?  

Obecnie często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że dzieci „za dużo czasu spędzają przed komputerem lub w internecie”. Z tego powodu często rodzice starają się skrócić ten czas do niezbędnego minimum obawiając się o swoje pociechy, ale czy aby na pewno dzieci marnotrawią więcej czasu niż ich rodzice, kiedy byli w ich wieku? Jakby powiedział klasyk – nic bardziej mylnego. Okazuje się, że dzieci wykorzystują internet w taki sposób jak starsze pokolenia wykorzystywały np.: telewizję czy radio. Media te przeniosły się po prostu do wirtualnej rzeczywistości. I tak, jak kiedy młodzi ludzi oglądali telewizję, czy słuchali radia – tak teraz robią to samo spędzając czas przed komputerem. Oczywiście nie mówię tutaj, że nie należy monitorować czasu dziecka spędzanego przed szklanym ekranem. Należy pamiętać, że internet to nie tylko rozmowa ze znajomymi, czy oglądanie śmiesznych obrazków, możemy wpłynąć na nasze dzieci tak by wybierały treści, które mogą je rozwinąć. A mamy w czym wybierać! 

YouTube – pierwsze kroki 

Na początku warto zaznaczyć, że nasze kroki na YouTube są bacznie śledzone i treści, które są nam proponowane wynikają z naszych wcześniejszych wyborów, dlatego jeśli na początku wybierzemy wartościowe kanały czy autorów, w przyszłości będziemy otrzymywać podobne propozycje. Dlatego aby ułatwić ten początek powstał ten artykuł. Poniżej przedstawiam zestawienia kanałów na platformie YT, które w ciekawy sposób pomagają zrozumieć naukę czy zaciekawić dzieci odkrywaniem świata. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie każdy materiał na danym kanale będzie odpowiedni dla wieku danego dziecka, gdyż może być trudno 7 latkom zrozumieć koncepcję czarnej dziury, jednak każde z dzieci jest inne i to nauczyciele oraz rodzice będą najlepiej wiedzieć, który odcinek danej serii będzie odpowiedni do wieku i rozwoju dziecka. 

kosmos - kanały edukacyjne na youtube

YouTube – polecane kanały 

Po tym wstępie przejdźmy do konkretów. Poniżej znajduje się lista kanałów na YT wraz z krótkimi opisami tego, co można tam znaleźć. W większości przypadków jest to wycinek tego, co proponują dani autorzy, dlatego warto przekonać się samodzielnie, co każdy z tych kanałów ma nam do zaoferowania. 

  1. Uwaga! Naukowy Bełkot kanał prowadzony przez Dawida Myśliwca doktora chemii, laureata konkursu Popularyzator Nauki, a jednocześnie byłego koszykarza AZS UMCS Lublin. Na kanale znajdziemy treści odpowiednie dla starszych dzieci, jednak eksperymenty, które przeprowadził zainteresują również młodszych odbiorców. Autor porusza wiele zagadnień, co możemy zaobserwować, gdy stara się odpowiedzieć na pytania takie jak: czym jest miłość, dlaczego niebo jest niebieskie lub dlaczego musimy spać? Znajdziemy tam również zagadnienia z fizyki ( „Energia z jądra atomu”), ekologii (Gorąca kwestia – czyli kto/co zmienia nam klimat?), czy chemii (Chemia masowego rażenia
  1. SciFun – kanał przepełniony ciekawostkami i zagadkami ze świata nauki. Autor przybliża tematy zupełnie nam bliskie takie jak smog oraz te bardziej odległe jak Ogniskowe grawitacyjne. Filmy te są zdecydowanie krótsze niż te na kanale Uwaga! Naukowy Bełkot, dlatego nawet młodsze dzieci nie będą miały problemu ze skupieniem się podczas ich oglądania. Autorem kanału jest Darek Hoffman – z wykształcenia informatyk, prowadzący wcześniej Nietuzinkowy Blog Naukowy. 
  1. Emce – kanał prowadzi Huyen Pham, a współtworzy go z Marcin Nguyen. Prowadzący są laureatami (i to niejednokrotnie) Grand Video Awards, w 2016 roku zdobyli także nagrodę Osobliwość Roku. W swoich filmach podchodzą do nauki z nieoczywistej strony, bardzo często porównując skomplikowane zjawiska do takich, które są bliższe odbiorcy, tak by lepiej mógł on zrozumieć często bardzo skomplikowane zagadnienia. Film na tym kanale trwają od 5 do 20 minut i znajdziemy tutaj odpowiedzi na skomplikowane pytania takie jak: Czym jest grawitacja i czym są fale grawitacyjne?, jak również na bardziej „przyziemne”: Dlaczego płaczemy?  
  1. Astrofaza – kanał całkowicie poświęcony kosmosowi prowadzony przez Piotrka Koska, którego niezwykły glos dodatkowo uprzyjemnia oglądanie tworzonych przez niego materiałów. Kanał działa już od 2014 roku i dalej się rozwija przybliżając widzom często bardzo abstrakcyjne zagadnienia związane z astronomią.  
  1. Historia bez cenzury – kolejny kanał skupiający się wyłącznie na jednej nauce jaką jest (jak sama nazwa wskazuje) historia. Prowadzącym na kanale jest Wojciech Drewniak, a jego twórcą – Tomasz Okoń. W odcinkach znajdziemy nie tylko informacje o faktach historycznych, ale również zostaną nam one przedstawione w zrozumiały sposób, w którym nie brakuje informacji o tle całego zdarzenia oraz jego kontekście. Na kanale nie brakuje również niecodziennych ciekawostek historycznych, takich jak, np.: Spaghetti na drzewie – historia wciskania kitu. 
  1. Kasia Gandor – autorka kanału mówi o sobie: Jestem byłą modelką, a obecną studentką biotechnologii, pasjonatką nauki, merytorycznych dyskusji i puchatych kotków. Na kanale poruszane są tematy z wielu dziedzin nauki, a autorka stara się poruszać najbardziej aktualne tematy i podejść do nich w sposób naukowy, aby jak najrzetelniej przedstawić odbiorcom aktualny stan wiedzy na dany temat.  
  1. Polimaty – kanał, którego forma jest najbardziej publicystyczna w tym zestawieniu. Prowadzony przez Radosława Kotarskiego. Kanał,w którym autor przedstawia ciekawostki ze świata, wyjaśnia skąd wzięły się wakacjesiesta, czy nazwy potraw.  
  1. Mówiąc inaczej. Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć również kanału dotyczącego nauk humanistycznych. Paulina Mikuła stara się w zabawny i prosty sposób wyjaśnić zasady poprawnej polszczyzny. Kanał również warty polecenia dorosłym widzom, gdyż możemy znaleźć na nim znaleźć wyjaśnienie nowopowstałych słów używanych przez młodzież.  

To tylko część z oferty jaka ma dla nas YouTube – warto więc nie tylko pokazać dziecku wybrane kanały, ale również wspólnie z nim obejrzeć wybrane filmy, by móc wyjaśnić niejasne kwestie bądź by razem nauczyć się czegoś nowego. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem w ten sposób dodatkowo zmotywuje go do poszukiwania innych, ciekawych kanałów, a my będziemy mieć pewność, że nasza pociecha w czasie wolnym dalej się rozwija i przyswaja nowe wiadomości.  

Mogą Cię również zainteresować: