Smartphone też może uczyć – zestawienie aplikacji edukacyjnych

Smartphone służy nam nie tylko do kontaktu z bliskimi, ale również do przeglądania internetu, wyszukiwania informacji czy do szeroko rozumianej rozrywki. Jego niezwykłą zaletą jest to, że wiedza całego świata znajduje się w zasięgu naszej ręki i mimo że dla nas jest to oczywiste, nasze dzieci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę i traktują to jako urządzenie, które służy wyłącznie do rozrywki i często bardzo ciężko jest z tym przekonaniem wygrać. Można jednak wykorzystać je tak, aby przemycić naszym dzieciom wiedzę podczas zabawy czy wypoczynku. Na pomoc nam mogą przyjść aplikacje, zarówno płatne, jak i darmowe, które poprzez zabawę uczą nasze dzieci. Nam natomiast dają pewność, że czas spędzony przez młodych przed ekranem może przynieść pozytywne skutki i posiada walory edukacyjne.

Duolingo – jednak z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków. Jest ich do wyboru ponad dwadzieścia, jednak dla osób posługujących się jedynie językiem polskim przyda się do nauki języka angielskiego. Mimo wszystko, aplikacja posiada zróżnicowane metody nauki: uczymy się nie tylko słówek, ale również ich wymowy.

Memrise – aplikacja ta również nauczy nasze dzieci języka angielskiego. Możemy w niej oglądać filmy z native speakerami, poznajemy słówka, jak również rozwijamy rozumienie ze słuchu. Dzięki temu mamy możliwość nauki na wielu płaszczyznach. 

Quizlet – jest to wirtualna wersja popularnych fiszek, dzięki którym nie tylko mamy możliwość utrwalenia słówek z języków obcych, ale również trudniejszych pojęć z biologii, chemii czy fizyki. W aplikacji możemy tworzyć własne zestawy, korzystać z zestawów innych użytkowników, a nauczyciele mają możliwość przygotowywania materiału dla swoich uczniów.  

Trener dzieci – mózgu (przedszkole) aplikacja dla młodszych dzieci, w której mamy do wyboru 4 rodzaje nauki. Pierwszy z nich polega na dopasowaniu postaci do cienia, kolejny na odnalezieniu niepasującego do zestawu obrazka, trzeci z nich to dopasowanie obrazka do jednego z dostępnych. Natomiast ostania z nich to znana wszystkim gra memory.  

Puzzle dla dzieci – aplikacja, która sprawdzi się w nauce najmłodszych dzieci. W grze maja one za zadanie dopasować przedmioty do cienia. Gra jest bardzo prosta, dlatego nawet najmłodsze dzieci opanują jej zasady bez problemu. 

Logikoland – bezpłatna aplikacja w języku polskim, która poprzez rozwiązywanie łamigłówek uczy dzieci logicznego myślenia czy zdolności matematycznych. Największym minusem aplikacji jest mała ilość poziomów, gdyż jest ich jedynie 5.

Opowieść o kocie i psie – kolejna z aplikacji w języku polskim. Zadaniem dzieci jest odnalezienie zaginionej wróżki, a ich podróż jest poprzeplatana zadaniami logicznymi oraz minigrami.

Zgadnij co to? – gra w której zadaniem dzieci jest odgadnięcie hasła, którym jest jedno z polskich przysłów. Dla ułatwienia zostało ono zilustrowane na obrazku, jednak jest to zrobione w bardzo kreatywny sposób, który pewnie nie raz wywoła uśmiech na twarzy dziecka. 

SQULA – aplikacja, w której znajdziemy wiedzę z niemal wszystkich przedmiotów przedstawioną w ciekawszej dla dzieci formie i systemem rywalizacji. Rodzić zdalnie może śledzić postępy dziecka dzięki raportom lub poprzez logowanie do konta rodzicielskiego.

Mogą Cię również zainteresować: