Depresja u dzieci – jak ją rozpoznać i pomóc najmłodszym

01 grudnia 2023

Depresja to poważne zaburzenie emocjonalne, które może dotknąć ludzi w każdym wieku. Choć często mówi się, że dzieci nie doświadczają depresji, to niestety nie jest to prawdą. Liczba niepełnoletnich pacjentów z zaburzeniami lękowymi wzrasta drastycznie z roku na rok. Depresja u dzieci istnieje i może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia.  

Jakie są najczęstsze przyczyny depresji, objawy i sposoby jej leczenia? 

Depresja u dzieci może mieć różne przyczyny i być wywołana trudnymi sytuacjami jakich dziecko doświadczyło. Konflikty w rodzinie, przemoc, brak wsparcia rodzica czy nadmierne oczekiwania są jednymi z wielu źródeł jej występowania. Depresja może mieć również podłoże dziedziczne. Przyczyną występowania tej choroby mogą być zaburzenia neurobiologiczne.  

Rozpoznanie depresji u dzieci może być trudne. Ważne jest, aby rodzice, opiekunowie i nauczyciele byli czujni na pojawiające się zmiany w zachowaniu dziecka. Warto zwrócić uwagę na wahania nastroju takie jak smutek, drażliwość, apatia. Wśród dzieci cierpiących na tę chorobę można zauważyć wycofanie społeczne, a także problemy w szkole.  W sytuacjach głębokiej depresji istnieje ryzyko wystąpienia myśli samobójczych, dlatego nauczyciel czy rodzic powinien natychmiast reagować na jakiekolwiek niepokojące sygnały. Warto zauważyć, że dzieci cierpiące na depresję mogą mieć również problemy ze snem, co wpływa na ich chroniczne zmęczenie i unikanie aktywności.   

Wczesna profilaktyka taka jak: kontakt z psychologiem, rozmowa w szkole i odpowiednie wsparcie najbliższego otoczenia są kluczowe, aby pomóc dzieciom w radzeniu sobie z depresją. Istnieje również wiele innych czynników, które mogą jej zapobiegać np. zdrowy styl życia (aktywność fizyczna, zdrowa dieta), rozmowa, ograniczenie stresu dziecka oraz akceptacja wśród rówieśników. W niektórych przypadkach konieczna jest farmakoterapia lub psychoterapia, która, w wielu przypadkach, przynosi bardzo dobre efekty. Kluczowe znaczenie może mieć także edukacja rodziców w zakresie rozpoznawania objawów depresji i skutecznych sposobów radzenia sobie z tą chorobą.  

Depresja u dzieci to poważne wyzwanie zarówno dla dziecka, rodzica jak i nauczyciela. Warto dążyć do stworzenia otoczenia, w którym dzieci będą czuć się akceptowane i wspierane. Nie należy bagatelizować żadnych sygnałów i zmian w zachowaniu młodych ludzi. Z roku na rok depresja zbiera coraz większe żniwa, a tak naprawdę niewiele trzeba by zapobiec tragedii. 

Depresja – gdzie szukać pomocy?

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie skorzystaj z ogólnopolskiego, anonimowego i bezpłatnego telefonu zaufania prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.  
Telefon: 116 111   

Więcej informacji wraz z testem symptomów depresji znajdziesz na stronie „Dobrze, że jesteś”.

Mogą Cię również zainteresować: