E-learning – najlepsze źródła darmowej wiedzy

Dawniej, żeby zdobyć informację, należało udać się do biblioteki, wertować encyklopedie i spędzać często godziny w czytelni. Dziś praktycznie cała wiedza świata mieści się w naszej kieszeni — w telefonie komórkowym.

Z jednej strony — po raz pierwszy w historii świata praktycznie bez wysiłku, możemy poszerzać swoją wiedzę. Z drugiej strony — trudno odnaleźć się w gąszczu możliwości i informacji. Właśnie dlatego przygotowałem subiektywną listę 6 najciekawszych serwisów internetowych, na których znaleźć można wartościowe wykłady i szkolenia w języku polskim.

Copernicus College

To jedna z pierwszych w Polsce platform z bezpłatnymi kursami online, wykładami i podręcznikami. Są one podzielone na kilkadziesiąt kategorii, a spektrum tematów jest naprawdę szerokie. Wśród dostępnych kursów znajdziemy takie jak „Metodologia nauk prawnych”, „Psychologia twórczości”, a nawet „Podstawy mechaniki kwantowej”. Każdy z kursów składa się z kilkunastu modułów. Są to zarówno materiały wideo, jak i artykuł naukowe, fragmenty książek czy ćwiczenia i testy. Po przejściu wszystkich modułów możemy wykonać test online. Pozytywny wynik umożliwia nam pobranie odpowiedniego certyfikatu.

Wszechnica

To baza kilkuset wykładów popularnonaukowych, wywiadów i dyskusji związanych z tematyką społeczno-polityczną. Na stronie znajdziemy np. wykład „Jak wspierać rozwój małego dziecka”, ale również „Między gospodarką a polityką, czyli polskie reformy rolne”, aż po nagranie na temat „Jakie dźwięku wydawały dinozaury?”. Wszystkie wykłady zostały podzielone na kategorie: Historia, Kultura, Społeczeństwo, Polityka, Nauka, Edukacja, Przyroda i Ekonomia.

Spektrum tematyki jest bardzo szerokie i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Portal redagowany jest przez Fundację Wspomagania Wsi, a większość materiałów dostępnych na stronie zrealizowano we współpracy z takimi instytucjami jak: Muzeum Narodowe w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Festiwal Nauki w Warszawie i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

TED

TED czyli Technology, Entertainment and Design (Technika, Rozrywka i Design) to marka konferencji naukowych organizowanych przez Sapling Foundation. Są to konferencje o bardzo różnej tematyce, zgodnie z hasłem przewodnim “Idei wartych propagowania”. Każdy z prelegentów ma 18 minut na wypowiedź. Wśród mówców biorących udział w konferencjach TED znalazło się wielu wybitnych naukowców, polityków czy przedsiębiorców (Richard Dawkins, Bill Gates, Stephen Hawking, Edward Snowden, a nawet Monica Lewinsky). Na stronie TED znajdziemy tysiące niezwykle interesujących prelekcji. Większość z nich jest w języku angielskim, ale do kilkuset z nich są również polskie napisy. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie https://www.ted.com/talks kliknąć w „Languages” a następnie wybrać „See all languages”. Po zaznaczeniu języka polskiego pojawi się lista prelekcji z napisami w naszym ojczystym języku.

Zachęcam również do zapoznania się poprzednim artykułem, w którym przedstawiłem listę 10 moim zdaniem najlepszych i najbardziej inspirujących wystąpień z TEDa, które powinien zobaczyć każdy nauczyciel.

Google Internetowe Rewolucje

Google Internetowe Rewolucje to darmowa platforma do nauki. Tematyka kursów to głównie marketing internetowy, promocja firmy w Internecie czy obsługa kampanii online. Można znaleźć jednak kursy, które mogą przydać się osobom spoza świata marketingu internetowego, jak np. “Zdobądź wymarzoną pracę”, “Wystąpienia publiczne” czy “Zapoznaj się z podstawami kodowania”. W języku polskim znajdziemy blisko 30 kursów do wyboru. Jeśli znamy język angielski – możemy również skorzystać z wersji strony w tym języku, gdzie dostępnych jest ponad 150 kursów.

Akademia PARP

Strona PARP czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie jest raczej pierwszym portalem, który odwiedzamy, szukając ciekawych szkoleń czy kursów online. Tym bardziej możemy być zaskoczeni, gdy wejdziemy na stronę Akademii PARP. Kursy podzielone są na 5 kategorii tematycznych: finanse, marketing, prawo, zarządzanie i kompetencje. O ile temat „Podatek VAT w małych i średnich przedsiębiorstwach” nie brzmi nazbyt fascynująco, o tyle już „Komunikacja marketingowa”, „Zarządzanie projektami dla początkujących” czy „Planowanie własnej kariery zawodowej” są bardziej zachęcające. Dostępnych jest ponad 30 kursów, więc jest w czym wybierać.

Kanały uniwersytetów na YouTube

YouTube to kopalnia wiedzy. Warto odwiedzić kanały polskich czy zagranicznych uniwersytetów. Wiele z tych instytucji regularnie dodaje nagrania z niezwykle ciekawych wykładów. Aktywny w tym medium jest m.in. Uniwersytet SWPS, który regularnie publikuje wykłady oraz wywiady. Sporo materiałów można znaleźć również na kanale Uniwersytetu Warszawskiego czy powstałego przy nim Uniwersytetu Otwartego. Na kanale Uniwersytetu Śląskiego znajdziemy wykłady zarówno o autyzmie, jak i o chemii organicznej. Na większości kanałów tych instytucji jest również sporo materiałów reklamowych, relacji z wydarzeń czy chociażby filmów z życzeniami świątecznymi. Warto w takim wypadku zerknąć do podstrony „playlisty”. Wykłady są tam często dodawane do oddzielnej listy, co ułatwi nam wybór interesujących nas zagadnień.

Lista opiera się na materiałach dostępnych w języku polskim. Jeśli jednak znamy język angielski — warto przyjrzeć się również kanałom YouTube zagranicznych uczelni. Można też skorzystać z platform takich jak Udemy, gdzie poza płatnymi kursami znajdziemy ponad 500 darmowych kursów w języku angielskim (po polsku są dostępne bez opłat jedynie 2). Jeśli natomiast chcemy uczyć się od wykładowców z najlepszych uniwersytetów na świecie — warto odwiedzić stronę edX, gdzie możemy skorzystać z ponad 3000 bezpłatnych kursów online.

W książce Kurta Vonneguta „Kocia kołyska” (polecam miłośnikom antyutopijnych wizji świata) w jednym z rozdziałów z ust Doktora Breeda pada niezwykle celne zdanie: „Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie”. Skoro mamy więc do niej tak łatwy i darmowy dostęp — trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję.

Mogą Cię również zainteresować: