Dorastanie i dojrzewanie jakie książki warto polecać dzieciom i ich rodzicom

Dojrzewanie i dorastanie to ważny okres w życiu każdego człowieka, kształtują się wtedy ważne cechy charakteru. Możemy pomóc im rozwijać pasje, ciekawość świata z szacunkiem do innych i empatią. W otaczającym nas świecie doświadczamy wielu bodźców, dlatego ważne jest, aby dziecko nauczyło się, rozpoznawać co dla niego i innych jest dobre.

Skąd się biorą dzieci – Marcin Brykczyński

Książka w formie wierszyka kierowana dla najmłodszych dzieci, w której mowa jest o parze, która bardzo się kocha i chce być ze sobą cały czas. W wierszu jest mowa o takich pojęciach jak: plemniki, jajeczko, ciąża czy karmienie piersią. Stanowi ona idealną odpowiedź na dziecięce pytanie: skąd się wziąłem?

BrykczyńskPępek – Gen-ichiro Yagyu

Jednak z serii książek „Moje ciało”, w której głównie porusza się kwestię ciąży oraz roli pępowiny. Książka przepełniona jest przyjemnymi dla oka rysunkami. Opracowanie to również jest przeznaczone dla młodszych dzieci – poniżej piątego roku życia.

Skąd się (nie) biorą dzieci? – Bianca-Beata Kotoro i Wiesław Sokoluk 

Jest to pozycja dla 5-6 latków. Dzięki tej książce rozmowa o rozmnażaniu z dziećmi stanie się łatwiejsza, gdyż w książce przedstawiono, jak rozmnażają się rośliny, zwierzęta, a na końcu ludzie. Dodatkowo pozycja ta podzielona jest na cztery części, z których dwie z nich skierowane są do rodziców, tak aby pomóc im, jak najlepiej przygotować się do rozmowy z dziećmi.

Trudne tematy – inność i różnorodność – Bianca-Beata Kotoro

W książce tej autorka pokazuje dzieciom różnice, jakie występują między ludźmi, nazywa je, jednocześnie ich nie wartościując. Zostały w niej przedstawione różnice pomiędzy ludźmi m.in. w wieku, pochodzenia, wzrostu czy chorób, jakie nas dotykają. Jest ona prawdziwym podręcznikiem tolerancji, gdyż kładzie nacisk na to, że jeśli coś jest odmienne, nie oznacza, że jest gorsze albo lepsze – po prostu inne.

Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy – Katharinavon der Gathen 

Pozycja przeznaczona dla dzieci szkoły podstawowej, w której zawarto autentyczne dziecięce pytania o intymne sprawy oraz odpowiedzi, których można na nie udzielić. Dodatkowo autorka, będąca edukatorką seksualną, zadbała o to, by odpowiedzi były odpowiednie dla dziecięcej wrażliwości oraz jak najbardziej rzetelne. Jest to książka również dla dorosłych, którzy mogą być zaskoczeni niesamowitymi pytaniami dzieciaków np.: Czy seks jest zabawny? Czy dziecko w brzuchu może puszczać bąki?

Intymne życie zwierząt – Katharina von der Gathen, Anke Kuhl

Książka, która w pośredni sposób traktuje o wychowaniu seksualnym, ponieważ jest zbiorem anegdot, ciekawostek oraz informacji z życia i rozmnażania różnych gatunków zwierząt. Została ona podzielona na trzy główne części: uwodzenie, kopulacja oraz życie rodzinne. Każdy z nich jest podzielony na mniejsze podrozdziały, w których dowiadujemy się o różnicach pomiędzy danymi gatunkami zwierząt, np.: możemy się dowiedzieć, że u konika morskiego to samiec posiada torbę lęgową. Książka interesująca również dla dorosłych, którzy mogą dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy.

Sexedpl – Anja Rubik

Książka przeznaczona dla młodzieży przed okresem dojrzewania, która w ten okres ma ich wprowadzić i przygotować na to, co będzie działo się z ich ciałami. Każdy z rozdziałów, jest oddzielna rozmowa autorki ze specjalistą bądź specjalistką w danej dziedzinie. Książka zawiera ogromną ilość wiedzy, która przyda się młodym ludziom podczas okresu dojrzewania, a rodzicom może pomóc w rozmowie z dziećmi. Dodatkowo posiada ona bardzo ciekawą oprawę wizualną, co zwiększa przyjemność jej czytania.

Tak Mam Okres A Co? – Clara Henry 

Książka skierowana jest do dziewcząt od 11 roku życia. Język użyty w niej powoduje, że jest przystępna nawet dla młodych ludzi. Podpowiada, jak przygotować się do pierwszej miesiączki, tak aby nie była bardzo stresująca. Dodatkowo jest to pełne kompendium wiedzo o cyklu menstruacyjnym. Znajdziemy w niej opisaną historię miesiączki oraz informacje o związanych z nią zjawiskach, np.: czym jest PMS. Ze względu na to, że nie jest to typowo naukowe opracowanie autorce udało się, zawrzeć w niej lifehacki, które mogą nam pomóc podczas okresu oraz reagowaniu na przykre komentarze ze strony innych. Kolejnym atutem tej książki jest ciekawa oprawa graficzna.

Mogą Cię również zainteresować: