Kanały edukacyjne na YouTube dla najmłodszych

Kanały edukacyjne na Youtube dla najmłodszych - Multimediawszkole

W ostatnim artykule o platformie YouTube  poświęciłam uwagę głównie szkołom podstawowym. Dzisiaj przybliżę „wideo-perełki” które mogą stanowić inspiracje dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Grupa dzieci w przedszkolu to wyjątkowo żywe, dynamiczne i pełne niekończącej się energii, środowisko, o czym doskonale przekonał się każdy, kto pracuje z przedszkolakami. Jest to charakter pracy, który wymaga od nas czujności dzikiego zwierza, oczu dookoła głowy i rzucania pomysłami, jak asami z rękawa. W związku z tym, że żyjemy w czasach bogatych w technologię i internet, to liczni twórcy internetowi wychodzą nam naprzeciw.  Nagrywają różne filmy i piosenki przeznaczone dla najmłodszych, mając jednocześnie nadzieję, że dają nam coś przydatnego. Podzielę się tymi zasobami, które udało mi się zgromadzić, a większość z nich poleciły mi właśnie nauczycielki wychowania przedszkolnego, możemy wiec uznać, że zasoby są testowane w realnej, przedszkolnej rzeczywistości.

Na platformie YT znajdziemy wiele filmów popularno-naukowych, jednak tych, które są przygotowane w języku zrozumiałym dla dzieci przedszkolnych, jest już znacznie mniej. Pierwszym ciekawym kanałem edukacyjnym, na który warto zajrzeć jest  Uniwersytet Dzieci  stworzony przez fundację o tej samej nazwie. Na kanale znajduje się kolekcja krótkich filmów edukacyjnych przygotowanych w takiej formie, która jest bardzo przejrzysta i czytelna dla najmłodszych. Przedszkolaki mogą dowiedzieć się m.in. skąd pochodzi czekolada, jak powstają żelki czy gdzie rodzi się miłość. Tylko trzeba uważać, aby filmy Uniwersytetu Dzieci nie zainspirowały naszych podopiecznych zbyt mocno… mogą po powrocie do domu próbować przerobić kuchnię swojej ukochanej mamy – w fabrykę żelek 🙂

Polecam również serię filmów przyrodniczych o gatunkach zwierząt, playlistę o nazwie Encyklopedia zwierząt dla dzieci , w której dostępne są nagrania m.in. o  nosorożcach, kameleonach czy gazelach. To, co jest wg mnie dużym atutem, to fakt, że na nagraniach występują prawdziwe zwierzęta, dzięki czemu dzieci w przyszłości nie będą miały problemu z ich rozróżnianiem i nazywaniem.

Bez wątpienia, wszystkie dzieci uwielbiają bajki. Kluczowe jest jednak znalezienie takich filmów animowanych, które posiadają wartość edukacyjną, występują zarówno w odcinkach, jak i w wersji pełnometrażowej i koniecznie nie zawierają przemocy. W tym przypadku z pomocą przychodzi kanał BB Kids TV . Na kanale znajdziemy serię odcinkową o Królu Maciusiu, animowaną Biblię dla dzieci, a także bajkę Pan Toti. Dzieciom na pewno przypadną do gustu materiały, a my możemy być spokojni o treści (nie ma tam żadnej agresji, czy niewłaściwych dialogów).

Kanały edukacyjna na Youbuie dla dzieci- Multimediawszkole

 

Dzieci są wulkanami energii, więc zapewnienie im ruchu i możliwości wyrażania ekspresji są  nieodłącznym elementem każdego dnia w przedszkolu. Możemy połączyć elementy ruchu, czynności manualnych i śpiewania z nagraniami, które pozwalają nam konstruktywnie ukierunkować ich energię i nauczyć dzieci np. nowych słów w języku angielskim czy nowych informacji o świecie. Przedszkolaki są w stanie nauczyć się niemal wszystkiego, jeśli tylko będzie to w ich oczach wyglądało jak dobra zabawa. Jeśli chcemy przybliżyć im język angielski, to warto skorzystać z materiałów dostępnych na English Singsing . Znajdziemy na nim: kilkadziesiąt śpiewanek (osobno o każdej literze alfabetu), jak również piosenki z prostymi dialogami, dzięki którym można utrwalić proste zwroty, pytania i zdania. Znajdziemy tam również wiele animowanych  historyjek ze zwrotami po angielsku.

Śpiewanki w języku ojczystym, niezwiązane z nauką języka angielskiego znajdziemy na kanale NutkoSfera. Znajdziecie tam piosenki o układzie słonecznym, o literkach, cyferkach, figurach, samolotach, a nawet animowany wiersz Jana Brzechwy ,,Na straganie”, a to tylko kilka przykładów. Przekonajcie się sami!

Jeszcze więcej polskojęzycznych piosenek dla maluchów znajdziemy na Śpiewanki.tv – Piosenki dla dzieci.

Polecam również kanał WYGIBASY TV – piosenki dla dzieci , który zawiera nagrania z  ćwiczeniami ruchowymi.  Ćwiczenia to bardzo proste i podstawowe ruchy, takie jak podskakiwanie czy stawanie na jednej nodze, więc mogą się sprawdzić nawet w grupie 4-latków.

Czy znalazło się tutaj coś przydatnego dla Was? Może również znacie inne wartościowe materiały na YT dla przedszkola i chcielibyście się nimi podzielić na naszym Facebooku lub grupie dla nowoczesnych nauczycieli sPokój Nauczycielski ?

 

Mogą Cię również zainteresować: