10 kanałów edukacyjnych na YouTube, które powinien znać każdy nauczyciel

Dzieci i młodzież kochają technologię. Internet jest dla nich czymś oczywistym — dostępnym od zawsze. Coraz to nowe gry, aplikacje, media społecznościowe. No i oczywiście król materiałów wideo — YouTube. Śmieszne filmiki, kanały znanych YouTuberów, teledyski. Ilość contentu jest ogromna. Użytkownicy portalu dodają aż 500 godzin nagrań wideo co minutę! Jednak YouTube to nie tylko filmiki z Minecraft, pranki i Ekipa Friza. To medium, na którym znajdziemy tysiące nagrań wideo o ogromnej wartości edukacyjnej. Jakie kanały warto śledzić?
Poniżej lista 10, moim zdaniem, najciekawszych kanałów, które powinien mieć w zakładce „ulubione” każdy nowoczesny nauczyciel. Wszystkie kanały są w języku polskim:

Akademia Khana

O Akademii Khana wspominałem już przy okazji jednego z poprzednich artykułów. To organizacja non-profit założona w 2006 roku przez Salmana Khana, absolwenta MIT, który postawił sobie za cel „zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie”. Na stronie Akademii znajdziemy ogromną ilość materiałów e-learningowych, głównie w postaci filmów w różnych językach. Akademia ma również swój kanał na YouTube w języku polskim. Znajdziemy na nim setki filmów tłumaczących zagadnienia algebry, geometrii, biologii, chemii czy fizyki.

Nauka. To lubię.

Założycielem kanału (a właściwie kanałów — o tym dalej) jest Tomasz Rożek — polski dziennikarz naukowy i doktor nauk fizycznych. Swój kanał prowadzi od 2013 roku. W prosty, klarowny sposób wyjaśnia zagadnienia związane z człowiekiem, kosmosem czy technologiami. W listopadzie 2020 roku założył drugi kanał „Nauka. To lubię. Junior”, na którym porusza tematy naukowe w przystępnej dla młodszych widzów formie. Skąd pochodzimy? Czemu mydło myje? Jak działa gwiazda? Odpowiedź na te i inne pytania — na kanale Tomasza Rożka.

SciFun

Na kanale SciFun znajdziemy eksperymenty i doświadczenia (głównie związane z fizyką i chemią) sporo naukowych ciekawostek, filmy związane z astronomią a także serię wideo obalających różne mity. Autorem kanału jest Dariusz Hoffmann. „Staram się „zajawiać” młodych ludzi nauką, ale samo nauczanie pozostawiam już profesjonalistom” – powiedział w wywiadzie dla natemat.pl. Chociaż sam nie chce być nauczycielem, to jego filmy coraz częściej wykorzystywane są na lekcjach szkolnych. Czy dron może latać w próżni? Jak dolecieć do Andromedy? Czy ziemia jest płaska? Odpowiedź na te i inne pytania na kanale SciFun.

Mówiąc inaczej

Niezwykle popularny kanał z blisko 500 000 subskrybentów. Autorką kanału jest Paulina Mikuła — absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i popularyzatorka wiedzy o języku polskim. Na kanale znajdziemy filmy dotyczące najczęstszych błędów językowych, pochodzenia słów czy mody w języku. Jest też kilka filmów związanych z przygotowywaniem się do matury, a nawet odpowiedź na pytanie „Co ma wspólnego Lord Voldemort z niedźwiedziem?”.

Historia Bez Cenzury

Blisko 1,4 miliona subskrybentów i ponad 300 milionów wyświetleń filmów — to wynik więcej niż dobry. Na kanale HBC możemy poznać historię Polski i świata w luźnej formie. Charyzmatyczny założyciel kanału, Tomasz Okoń, nawet pozornie nudne tematy potrafi przedstawić w sposób interesujący. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre odcinki są rzeczywiście „bez cenzury” i nadają się raczej dla nieco starszej młodzieży.

Emcekwadrat

„Jeżeli chcesz obejrzeć naukowe filmiki w luźnej, ciekawej, czasem zabawnej formie, to jesteś w dobrym miejscu” – piszą na swoim kanale jego twórcy: Huyen Pham i Marcin Nguyen. Na ich kanale znajdziemy różnorodne materiały wideo — zarówno eksperymenty naukowe, jak i filmy dotyczące zagadnień medycznych czy ciekawostki. Dlaczego Szerpowie są takimi kozakami na dużych wysokościach? Czy można podłożyć cudze odciski palców na miejscu zbrodni? Czy podróże w czasie są możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania — na kanale Emcekwadrat.

Pan Belfer

Autor kanału, Dawid Łasiński, jest nauczycielem chemii, laureatem konkursu Nauczyciel Roku 2019, autorem podręcznika do chemii wydawnictwa MAC oraz twórcą autorskich szkoleń Rad Pedagogicznych wspierających rozwój nauczycieli. Na swoim kanale publikuje przede wszystkim filmy związane z nauką chemii, zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i liceum.

Zapytaj poliglotę

Autorem kanału jest Kamil Kaszubski – 7-języczny poliglota. Na kanale publikuje cykliczne filmy dotyczące nauki języków: angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Większość filmów to krótkie wideo dotyczące konkretnych zagadnień: „40 podstawowych zwrotów po niemiecku”, „Jak wypożyczyć samochód za granicą?” czy „Miesiące i pory roku po hiszpańsku”. Porusza również takie tematy jak różnice między akcentem amerykańskim i brytyjskim czy techniki nauki języków.

Fundacja Uniwersytet Dzieci

Fundacja Uniwersytet Dzieci to organizacją non-profit i organizator najstarszego w Polsce uniwersytetu dziecięcego. Na kanale znajdziemy filmy, w których różni naukowcy opowiadają na intrygujące dzieci pytania. Co jedzą astronauci? Jak powstało pismo? Kto wymyślił pieniądze? Jak projektuje się ubrania? Dlaczego niektóre drzewa są puste w środku? Spektrum poruszanych tematów jest niezwykle szerokie, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Liczba kanałów edukacyjnych na YouTube jest ogromna, a powyższa lista to jedynie niewielki, subiektywny ich wycinek. Na pewno jednak znajdą się jeszcze niezagospodarowane nisze, które tylko czekają na odkrycie. Może więc pora zostać nie tylko widzem, ale i twórcą YouTube?

Mogą Cię również zainteresować: