Kalendarz świąt – czerwiec

01 czerwca 2021
kalendarz-swiat-dzien-roweru-mw

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.


01 czerwca – Dzień Dziecka
ONZ ustanowiło 1 czerwca Dniem Dziecka, chcąc zwrócić uwagę na ideę braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi. Każdy z krajów członkowskich ONZ obchodzi to święto innego dnia.

03 czerwca – Dzień Savoir-Vivre
Z języka francuskiego savoir – wiedzieć, vivre – żyć, oba słowa można przetłumaczyć jako: “znajomość życia”. To dobre maniery, znajomość obowiązujących zwyczajów w danej grupie.

03 czerwca – Dzień Roweru
Według ONZ rower, który towarzyszy człowiekowi od ponad 200 lat jest niedrogi, prosty, niezawodny a także przyjazny dla środowiska. Dlatego też 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru.

05 czerwca – Dzień Ochrony Środowiska
Święto zostało ustanowione w 1972 roku, jego celem jest ciągłe uświadamianie, jak ważne jest dbanie o przyrodę, która jest jedynym miejscem naszego życia.

08 czerwca – Dzień Lalki
Dzień został ogłoszony w 1986 roku przez amerykańską kolekcjonerkę lalek – Mildred Seeley. Jedną z form świętowania tego dnia, jest obdarowanie ukochanej osoby właśnie lalką (najlepiej swojego dzieła).

kalendarz-swiat-czerwiec-ocean
Oceany pokrywają 70% planety Ziemi.

08 czerwca- Dzień Oceanów
94% wszystkich organizmów występujących na Ziemi, żyje w oceanach. W tym dniu fundacja WWF przypomina o konieczności zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro.

09 czerwca – Dzień Przyjaciela
Prawdziwi przyjaciele to skarb, dlatego ważne jest aby dbać o nich i pamiętać każdego dnia. W szczególności dzisiaj warto im podziękować za obecność.

11 czerwca – Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wprowadzona przez Biskupa Nankiera w 1320 roku. Po raz pierwszy obchodzona w Leodium w 1264 roku.

14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Obchodzone w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do Auschwitz. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66 rocznicę tego dnia.

20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy
ONZ ustanowił 20 czerwca dniem uchodźcy, upamiętniając odwagę i siłę uchodźców na całym świecie. Tego dnia odbywają się uroczystości, wydarzenia kulturalne, szkolenia i programy mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

21 czerwca – Światowy Dzień Żyrafy
21 czerwca to święto najwyższego, żyjącego zwierzęcia na Ziemi. Czy to ma związek z najdłuższym dniem w roku? – Tego nie wiemy. 🙂

23 czerwca – Dzień Ojca
Święto będące wyrazami szacunku i miłości oraz wdzięczności dla naszych ojców. W Polsce obchodzone jest od 1965 roku.

Mogą Cię również zainteresować: