Kalendarz świąt – styczeń

05 stycznia 2022

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

1 stycznia – Nowy Rok 

Pierwszy dzień Nowego Roku. Zwyczaj świętowania tego dnia pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (dlatego też miesiąc styczeń ma podobną nazwę – January, Januar). 

4 stycznia- Światowy Dzień Braille’a 

Tego dnia w 1809 roku we Francji urodził się Louis Braille – twórca alfabetu dla niewidomych.  

6 stycznia – Dzień Filatelisty  

Filatelista to fan kolorowych znaczków, stempli oraz  druków pocztowych. W Polsce obchodzi się ich święto 6 stycznia – w rocznicę powstania polskiego Klubu Filatelistów w 1893 roku. 

6 stycznia – Trzech Króli 

Uroczystość Objawienia Pańskiego, która w Polsce potocznie nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół.  

8 stycznia – Dzień Rotacji Ziemi 

Tego dnia mamy idealną okazję na zwrócenie uwagi na astrofizyczne mechanizmy funkcjonowania naszej planety.  

9 stycznia – Dzień Ligii Ochrony Przyrody 

Obchodzony w rocznicę utworzenia Ligi Ochrony Przyrody w 1928 roku. Głównymi założeniami LOP jest kształtowanie człowieka względem przyrody i środowiska naturalnego. 

11 stycznia – Dzień Wegetarian  

Coraz więcej Polaków rezygnuję z mięsa i zmienia dietę na wegetariańską. Dzień takich osób w Polsce świętujemy 11 stycznia.  

14 stycznia – Światowy Dzień Logiki 

Święto obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (1901-1983) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (1906-1978), uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. W tym dniu odbywają się konferencje i wykłady dotyczące wspomnianej dziedziny nauki. 

18 stycznia – Światowy Dzień Bałwana 

Światowy Dzień Bałwana obchodzimy 18 stycznia i to nie bez powodu, bo z jaką liczbą kojarzy się nam bałwan trzymający miotłę?  

21 stycznia – Dzień Babci  

Nie jest to jednak data międzynarodowa. W wielu krajach uroczystości te obchodzone są w zupełnie innym terminie. 
W Polsce właśnie 21 stycznia obchodzimy święto mające na celu uhonorowanie babć. Tego dnia wszystkie wnuki obdarowują swoje babcie laurkami i życzeniami. 

22 stycznia – Dzień Dziadka 

Po dniu Babci następuje święto uhonorowujące dziadków. W przedszkolach, szkołach i świetlicach tego dnia organizowane są spotkania, pokazy artystyczne, którym zwykle towarzyszy wręczanie laurek oraz prezentów własnoręcznie zrobionych przez wnuków i wnuczki.  

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego 

Wysyłając e-maile, wiadomości na komunikatorach i telefonach coraz rzadziej używamy pisma ręcznego. W zapomnienie odeszły także notatniki i pamiętniki. Tego dnia warto przypomnieć sobie o piśmie ręcznym. 

29 stycznia – Międzynarodowy Dzień Puzzli 

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury. W celu ułatwienia nauki geografii naklejał on drukowane mapy na cienkie deski i rozcinał wzdłuż granic państw. Posiadacie w domu puzzle? Zachęcamy do ułożenia ich szczególnie dzisiaj. 

Mogą Cię również zainteresować: