Kalendarz świąt – maj

01 maja 2021
kalendarz-swiat-mws-kosmos

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.


1 maja – Święto Pracy
Zwane też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy i obchodzimy je zawsze 1 maja od 1889 roku, aby upamiętnić strajk pracowników w 1886 roku w Chicago.

3 maja – Dzień bez Komputera
W 2007 dwóch Kanadyjczyków podjęło wyzwanie, czy będą w stanie wytrzymać dobę bez komputera- do dziś 3 maja jest kontynuacją tej internetowej kampanii.

4 maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka
Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

5 maja – Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, aby wpoić ludziom godność do osób niepełnosprawnych.

8 maja – Dzień Bibliotek Bibliotekarzy
W tym dniu obchodzimy w Polsce Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, przy okazji rozpoczynają się także obchody Tygodnia Bibliotek i z tej okazji. Oprócz zwykłego wypożyczania książek, biblioteki często w tym czasie planują ciekawe wydarzenia, spotkania z autorami, konkursy czy wystawy.

8 maja – Dzień Czerwonego Krzyża
Święto obchodzone jest w aż w 192 krajach, jego celem jest rozpowszechnianie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy bliźnim.

9 maja – Dzień Europy
W wielu krajach dzień Europy obchodzony jest 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie właśnie dzisiaj. Dzień Europy jest dniem w którym świętujemy pokój i jedność w Europie.

15 maja- Dzień Polskiej Niezapominajki
W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji.

19 maja – Dzień Dobrych Uczynków
To święto społecznych i bezinteresownych działań na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna Arka.

kalendarz-swiat-mws-pszczola
Gniazdo pszczele składa się nawet z 50 tyś. osobników.

20 maja- Światowy Dzień Pszczół
W Polsce występuje 470 gatunków pszczół, które odpowiedzialne są za zapylanie roślin (ponad 87%). Dzień ten ma przypomnieć nam o malejącej populacji tych dobrych owadów.

21 maja – Światowy Dzień Kosmosu
Światowy Dzień Kosmosu ma na celu upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej, a także zainspirowanie do dalszego jej odkrywania. Ma on także na celu zachęcać do powiększania swojej wiedzy o wszechświecie.

21 maja – Dzień Różnorodności Kulturowej na Rzecz Dialogu i Rozwoju
Święto ustanowione 20 grudnia 2002 roku przez ONZ, przypomina o tym, że każda kultura jest inna, a także zachęca do ich poznawania.

22 maja – Dzień Różnorodności Biologicznej
Losy całej ludzkości ściśle związane są z różnorodnością biologiczną, to ona zapewnia nam dobrobyt. Dzień ten ma na celu podniesienie wiedzy ludzi na temat różnorodności biologicznej, a także uświadomić jej ważność.

24 maja – Europejski Dzień Parków Narodowych
To rocznica utworzenia w Europie pierwszego parku narodowego, jest nim szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909r. W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni kraju.

26 maja – Dzień Matki
Dzień obchodzony jako wyraz szacunku i wdzięczności dla wszystkich matek. Namawiamy do podarowania kwiatów albo laurki swojej mamie.

27 maja – Dzień Sąsiada
Największe święto społeczności lokalnych w Europie, zapoczątkowane w 2000 roku w Paryżu. W tym dniu organizowane są festyny, konkursy, zabawy, jego hasłem przewodnim jest: “Dzielnice bez obojętności”, które zachęca do spotkań i rozmów z sąsiadami.

31 maja – Dzień Bociana Białego
To święto nieodłącznego symbolu polskiej wsi. Bocian jest jednym z najbardziej znanych i lubianych ptaków w Polsce. Jego dzień ma za zadanie zwrócić uwagę na szczególne miejsce bociana w polskiej kulturze oraz potrzebę ochrony tego gatunku.

Mogą Cię również zainteresować: