Książki naukowe nie muszą być nudne

W Polsce czytelnictwo nie stoi niestety na najwyższym poziomie. W 2019 roku przeczytanie 1 książki zadeklarowało jedyni 39% Polaków, a przeczytanie więcej niż 7 tylko 9%. Możemy się domyślić, że większości z tych pozycji nie stanowiły książki popularnonaukowe, lecz beletrystyka. Nawet patrząc jakie książki sami wybieramy i osoby z naszego otoczenia widzimy, że odsetek ten nie jest duży. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta i na pewno przychodzi do głowy każdemu z nas. Opracowania te bardzo często są nudne, napisane niezrozumiałym językiem, ciężkie w odbiorze bez fachowej wiedzy. Czytając takie opracowania, mówiąc kolokwialnie: męczymy się, a przecież nie o to w czytaniu książek chodzi. Powinno nam ono sprawiać przyjemność, rozbudzać naszą wyobraźnię, powodować, że chcemy sięgnąć po kolejną pozycję. Powyższe nastawienie społeczeństwa do książek naukowych zaobserwowało kilku propagatorów nauki i postanowiło to zmienić i stworzyć takie książki o nauce, które nie tylko przekażą czytelnikowi wiedzę, ale również spowodują, że czas spędzony z książką będzie przyjemny.


W większości przypadków udało się to dlatego, że osoby, które je napisały, nie tylko posiadają prawdziwą pasję w tym co robią, ale również umieją „zejść na ziemię” do osób, które nie mają wiedzy o danej dziedzinie. Potrafią tłumaczyć nawet bardzo złożone zjawiska i procesy [prostym, zrozumiałym językiem, w którym nie brak jednak naukowych sformułowań czy pojęć. Dodatkowo potrafią dzielić się swoją wiedzą w sposób przystępny, dodając do omawianych pojęć przykłady, anegdoty, czy przedstawiając je w sposób humorystyczny, by czytelnikowi łatwiej było zwizualizować sobie materię, o której jest mowa, co dodatkowo powoduje, że łatwiej nam zapamiętać omawiany temat.


Pozycje te dopiero zaczynają się pojawiać, jednak uzyskują coraz większa popularność, więc liczymy na to, że coraz więcej będzie się pojawiać tak przystępnych książek, a co za tym idzie, coraz więcej osób zacznie po nie sięgać.

Nie przedłużając, przedstawiamy zestawienie pozycji, które naszym zdaniem, są napisane w powyższy sposób i spowodują, że przeczytanie jednej z nich sprawi, że czytelnicy tego artykułu sięgną po kolejną. To co można zauważyć na pierwszy rzut oka to to, że pozycje te dotyczą czasem bardzo odległych dziedzin naukowych, jednak nawet nie posiadając żadnej wiedzy w tym temacie, można spokojnie po nią sięgnąć lub zacząć od takiej, która jest nam bliższa.


Książka, która zachwyca nie tylko swoja zawartością merytoryczną, ale również wydaniem. Ilustracje, które się w niej znajdują są bardzo estetyczne. Przypisy na marginesach sprawiają, że książka nie jest litym tekstem, a wszystko tworzy wspólną całość, dzięki czemu czytanie staje się ciekawsze. O czym jest ta książka? W dużym skrócie o genach i o tym jak w nich jest zapisany „przepis” na każdego z nas. Autor tłumaczy tutaj bardzo zawiły temat, w jaki sposób geny działają na nas, ale również uzmysławia nam, że nie tylko one kierują naszym życiem. Pokazuje wiele zmiennych, które mogą poprowadzić nas w zupełnie innym kierunku. Autor tłumaczy wszystko krok po kroku w taki sposób, aby każdy czytelnik zrozumiał temat, dlatego ta pozycja jest taka uniwersalna.

Książka ta jest zbiorem 58 popularnych mitów krążących w naszym społeczeństwie, z którymi autor skutecznie walczy. Dzięki takiemu podziałowi możemy zacząć jej czytanie od dowolnego zagadnienia, które najbardziej nas zainteresowało. Dzięki książce nie tylko poznajemy prawdę na dany temat, ale również nie będziemy powielać mitów. Uczymy się, jak krytycznie trzeba podchodzić do informacji, które otrzymujemy. Dodatkowo możemy bardzo dobrze się bawić, obalając mity oraz dowiedzieć się, czy powielaliśmy fałszywe informacje.

Książka autorstwa niezwykłej osoby: doktora habilitowanego fizyki, fotografa, kompozytora i początkującego filmowca. Autor w książce przybliża nam zasady fizyki kwantowej, tłumaczy zasady działania świata, dzieli się swoimi przemyśleniami i zaprasza do tworzenia swoich. W przypadku tej pozycji wymaga ona od czytelnika większego skupienia, jednak dzięki przedstawionym w niej doświadczeniom, które sami możemy powtórzyć jest ona zrozumiała. Znajdziemy w niej również wiele ciekawych anegdot, dowcipów czy „pogadanek”, które w lekki sposób przybliżają nam skomplikowany świat fizyki.  

Ostatnia pozycja nie do końca wpisuje się w definicję książki, gdyż jej treść została przedstawiona w postaci fiszek. Co ważne nie mają one za zadania podważenia statystyk tylko pomoc nam w rozpoznaniu, kiedy ktoś stara się nią manipulować. Jeśli już wcześniej spotkaliśmy się z książkami autorki wiemy, że spotkamy się całą masą humoru, tłumacząc przy tym teorię oraz uczy czytelników, jak zadawać demaskujące pytania. 

Mogą Cię również zainteresować: