Weekend z dzieckiem – jak podczas czasu wolnego poszerzyć wiedzę malucha?

park dinoazaurów

Wiele z pracujących i uczących się osób w ciągu tygodnia najbardziej czeka na jedną rzecz: weekend! Tyczy się to również rodziców, którzy mogą po tygodniu pracy odpocząć i spędzić więcej czasu ze swoją rodziną. Każde z nich ma wiele pomysłów jak spędzić ten czas przyjemnie i w sposób, który wynagrodzi trudy tygodnia.  

Ze swojej strony chciałbym zaproponować kilka rozrywek, które nie tylko urozmaicą nam weekendy, ale również nauczą nasze dzieci i uczniów nowych rzeczy, zainspirują czy skłonią do dyskusji z nami, co pomoże również w zacieśnieniu więzi rodzinnych, a my staniemy się ekspertami w oczach naszych dzieci. W zbiorze znajdują się ciekawe miejsca do odwiedzenia rozsiane po całej Polsce jak i propozycje gier oraz innych aktywności: 

  1. Centrum Nauki Kopernik – myślę, że to jedna z pierwszych myśli większości osób, które miałby zostać poproszone o wskazanie ciekawego miejsca do odwiedzenia wraz z dziećmi.  Na miejscu mamy możliwość swobodnie badać i eksperymentować na wystawach znajdujących się w budynku, mamy możliwość odwiedzić planetarium, czy wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Centrum dodatkowo łączy naukę i zabawę, nie tylko dzieci znają w nim coś dla siebie, ale również dorośli: Wieczory dla dorosłych.  
  1. Wycieczka do planetarium. Sama będąc dzieckiem odwiedziłam Planetarium Śląskie i zrobiło ono na mnie ogromne wrażenie, myślę, że również współczesna młodzież doświadczy efektu WOW na takim seansie. Dzięki takiemu spektaklowi możemy doświadczyć jak małymi istotami jesteśmy w porównaniu z nieskończenie wielkim kosmosem. Może być to również dobry początek do dalszego pogłębianiu wiedzy z astronomii przez nasze dziecko. 
  1. Centrum Nauki Eksperyment – podobnie jak Centrum Nauki Kopernik ma za zadanie popularyzowanie nauki, pobudzanie dziecięcej kreatywności i dostarczenie niezwykle interesującej rozrywki. Dzieci mają możliwość korzystać z urządzeń umieszczonych na terenie centrum, obejrzeć wystawy stałe lub czasowe. Również to miejsce postanowiło skierować część swojej oferty dla dorosłych dlatego nie tylko dzieci znajdą tu coś dla siebie.  
  1. Smart kids planet – to miejsce w Warszawie zapewni dziecku wiele atrakcji i niezwykłe warsztaty.  Miejsce to zapewnia mądrą zabawę całkiem małym dziedzicom, gdyż znajdują się tam miejsca dla dzieci poniżej 3 roku życia jak i tym starszym, nawet 10 letnim.  
  1. Wycieczka do parku dinozaurów. Takich kompleksów w Polsce jest kilka. W linku znajduje się ranking najlepszych z nich stworzony przez portal dzieckowpodrozy.pl. Dzieci w takim miejscu mogą dowiedzieć się, jakie gady chodziły po naszej planecie oraz jak bardzo potrafiły się od siebie różnić. Jest to ciekawa lekcja historii na świeżym powietrzu, z której dzieci zapamiętają więc niż z czytania o tych prehistorycznych stworzeniach.  
  1. Gry planszowe. Jest to świetna propozycja, gdy pogoda za oknem nie sprzyja spacerom lub gdy nasz tydzień w pracy sprawił, że mamy chęć odciąć się od ludzi ? Dzięki temu, że gry planszowe obecnie przechodzą drugą młodość, mamy możliwość wyboru spośród niezliczonych tytułów dopasowanych do każdej grupy wiekowej, dodatkowo wydawcy tworzą też odpowiedniki gier dla dorosłych skierowane dla młodszych graczy. Podczas rozgrywki nie tylko nasze dzieci będą się świetnie bawić, ale również my będziemy mogli czerpać z tego radość. Przykłady takich gier to: Pędzące żółwie, Rummikub, Scrabble junior, Timeline, 5 sekund junior czy Wsiąść do pociągu: pierwsza podróż. Wymienione przeze mnie tytuły to tylko kilka z ciekawszych pozycji jakie możemy znaleźć na sklepowych półkach. Warto również wspomnieć, że w wielu miastach działają kawiarnie, bary czy inne miejsca w których można nieodpłatnie pograć w gry pijąc przy tym pyszna kawę lub zajadając się deserem.  
  1. Wspólne oglądanie YouTube. Czy korzystanie z tej platformy może nieść za sobą wartość edukacyjną? – oczywiście! Wystarczy wybrać odpowiednie kanały lub autorów i w prostu sposób, na kanapie przed telewizorem zarówno nasze dzieci jak i my możemy dowiedzieć się czegoś ciekawego. Przeczytaj mój poprzedni artykuł: “Edukacyjne kanały na YouTube – jak zachęć dzieci do nauki w czasie wolnym?”, aby poznać edukacyjne kanały na tej platformie. 
  1. Wspólne gotowanie – tak dokładnie, również ta czynność niesie za sobą wartości edukacyjne. Dzięki nauce gotowania dzieci uczą się podążać za instrukcją i wykonywać polecenia w niej zawarte, dodatkowo ćwiczą umiejętność czytania ze zrozumieniem, a efekty takiej nauki są pyszne ? 
  1. Domowe eksperymentowanie. Jest to kolejna z form rozrywki, którą możemy zaproponować naszym dzieciom jak i uczniom. W internecie możemy wyszukać całe masy eksperymentów, których odtworzenie sprawie nie lada frajdę maluchom a nam da możliwość wytłumaczenia im zjawisk chemicznych, fizycznych czy biologicznych. Pomysły na eksperymenty w domu można znaleźć na przykład na kanale Nauka jest fajna. Zachęcam także do przeczytania artykułu: “Doświadczenia z wykorzystaniem czujników”

Mogą Cię również zainteresować: