Kalendarz świąt – styczeń

01 stycznia 2021
Dzień babci, dzień dziadka 2021

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

1 stycznia – Nowy Rok

Jak sama nazwa wskazuje jest to pierwszy dzień nowego roku. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (dlatego też miesiąc styczeń ma podobną nazwę – January, Januar).

4 stycznia – Światowy Dzień Braille’a

Louis Braille stworzył alfabet dla osób niewidomych. Urodził się we Francji, 4 stycznia 1809 roku i tego też dnia oddajemy mu hołd.

6 stycznia – Trzech Króli

Inaczej też “Objawienie Pańskie”. W chrześcijaństwie jest to ważny dzień, który upamiętnia przybycie Mędrców ze Wschodu do Betlejem, aby przywitać narodziny Jezusa.

9 stycznia  – Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Obchodzony w rocznicę utworzenia Ligi Ochrony Przyrody w 1928 roku. Głównymi założeniami LOP jest kształtowanie człowieka względem przyrody i środowiska naturalnego.

15 stycznia – Dzień Interlingwy

Interlingwa (inaczej: interlingua) to sztuczny język pomocniczy, który został opracowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenia Języka Pomocniczego. Można opanować go zaledwie w 15 dni i jest on bardzo pomocny przy nauce innych języków.

Dzień bałwana
Czy tej zimy udało się Wam ulepić już bałwana?

18 stycznia – Światowy Dzień Bałwana

Światowy Dzień Bałwana obchodzimy 18 stycznia i to nie bez powodu, bo z jaką liczbą kojarzy się nam bałwan trzymający miotłę? 🙂

21 stycznia – Dzień Babci

Obchodzone od 1964 roku święto każdej Babci zapoczątkowane zostało przez tygodnik “Kobieta i Życie”. Tego dnia wszystkie wnuki obdarowują swoje babcie laurkami i życzeniami.

22 stycznia – Dzień Dziadka

To święto każdego Dziadka, przeniesione z Ameryki w XX wieku. Tego dnia obdarowujemy dziadków laurkami, najlepiej tymi zrobionymi samodzielnie.

23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego

Wysyłając e-maile, wiadomości na komunikatorach i telefonach coraz rzadziej używamy pisma ręcznego. W zapomnienie odeszły także notatniki i pamiętniki. Tego dnia warto przypomnieć sobie o piśmie ręcznym.

23 stycznia – Dzień bez Opakowań Foliowych

Degradacja typowej reklamówki, którą kupujemy podczas zakupów może trwać nawet kilkaset lat. Czas jej użytkowania to przeciętnie 25 minut, potem trafia na wysypiska lub do oceanów. Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów opakowań z plastiku. Te liczby są przerażające. Spędźmy ten dzień bez opakowań foliowych!

29 stycznia – Międzynarodowy Dzień Puzzli

Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury. W celu ułatwienia nauki geografii naklejał on drukowane mapy na cienkie deski i rozcinał wzdłuż granic państw. Posiadacie w domu puzzle? Zachęcamy do ułożenia ich szczególnie dzisiaj.

Mogą Cię również zainteresować: