Kalendarz świąt – wrzesień

01 września 2021
kalendarz-swiat-dzien-fauny-i-flory

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

05 września – Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Każdego dnia traktujmy ludzi dookoła tak, jak tego właśnie dnia. Bardzo trafnym powiedzeniem będzie również „traktujmy innych tak jak sami chcielibyśmy być traktowani”. Od 2012 roku ONZ ogłosił dzień 05 września dniem dobroczynności- sprawmy komuś radość bez powodu.

08 września – Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

Obchodzony od 1966 roku dzięki decyzji Konferencji Generalnej UNESCO, gdzie pierwszy raz przedstawione zostało pojęcia analfabetyzmu funkcjonalnego. ONZ ma specjalny cel w rozpowszechnianiu wiedzy na temat analfabetyzmu na świecie, a jest nim zwiększenie szans na lepsze życie ludzi zamieszkujących najzbożniejsze rejony świata.

15 września – Międzynarodowy Dzień Demokracji

Jest to rocznica przyjęcia Powszechnej Deklaracji na rzecz Demokracji. Każdy z nam ma prawo do własnego wyboru i nie powinien nigdy rezygnować z tej możliwości.

19 września – Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk

Rozrastające się miasta staja się coraz większym zagrożeniem dla otaczającej nas przyrody, nie mówiąc już o jej dzikiej części. To bardzo ważny dzień, aby zatroszczyć się o wciąż pomniejszające się naturalne siedliska, dziką faunę i florę.

19 września – Sprzątanie Świata

Jest to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie i polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci (np. z lasów, parków) Celem tej akcji jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

kalendarz-swiat-dzien-dobroczynnosci
Każdego dnia warto komuś pomóc, nie tylko podczas Dnia Dobroczynności

21 września – Dzień Pokoju

Ustanowiony na myśl “uczczenia i wsparcia idei pokojowego współżycia ludów i narodów” podczas sesji ONZ w 1981 roku.

22 września – Dzień bez Samochodu

Międzynarodowa kampania proekologiczna obchodzona 22 września. Nie ma lepszego dnia do przejechania się komunikacją miejską niż ten.

22 września – Równonoc jesienna

Tego dnia dzień i noc trwają dokładnie tyle samo czasu, czyli 12 godzin. Dodatkowo od równonocy jesiennej każdy kolejny dzień będzie krótszy, aż do momentu równonocy wiosennej kiedy to dni będą coraz dłuższe.

27 września – Światowy Dzień Turystyki

Celem Światowego Dnia Turystyki jest podniesienie świadomości na temat roli turystyki w społeczeństwie oraz pokazanie jak wpływa na nasze wartości.

30 września – Dzień Chłopaka

Święto obchodzone przez młodzież w Polsce. Zachęcamy do podarowania ulubionemu koledze drobnego prezentu.

Mogą Cię również zainteresować: