Skąd brać darmowe zdjęcia i grafiki do projektów edukacyjnych?

Tworząc materiały edukacyjne, warto zadbać nie tylko o ich poziom merytoryczny, ale również o ich estetykę. Nie musimy jednak iść na kurs fotograficzny czy lekcje rysunku i poświęcać setek godzin na doskonalenie warsztatu. Możemy skorzystać z baz grafik i zdjęć dostępnych w Internecie.
Poniżej przygotowałem listę miejsc, z których możemy legalnie i bezpłatnie pobierać materiały graficzne do wykorzystania w projektach edukacyjnych i nie tylko.

Freepik

To baza oferująca ponad 15 milionów grafik, ilustracji i fotografii. Nie wszystkie materiały są darmowe, jednak liczba nieodpłatnych grafik i tak jest imponująca. Strona ma polską wersję językową, swobodnie więc możemy wpisywać w wyszukiwarkę słowa kluczowe w naszym ojczystym języku. Mamy możliwość filtrowania wyników na kilka sposobów, m.in. na darmowe i premium. Musimy jednak pamiętać, że używając plików z Freepik, powinniśmy umieścić informację o ich źródle w przygotowywanych przez nas materiałach edukacyjnych. Opis jak to zrobić prawidłowo można znaleźć TUTAJ (wersja w języku angielskim).

Pexels

Na stronie poza zdjęciami znajdziemy również materiały wideo. W sumie dostępnych jest ok. 3 milionów plików. Wyszukiwarka pozwala na filtrowanie wyników po układzie (pion/poziom), rozmiarze, a w przypadku zdjęć — po przeważającym na fotografii kolorze. W serwisie nie ma co prawda grafik, ale wysoka jakość zdjęć (niektóre to naprawdę artystyczne perełki) z całą pewnością nadrobią tę drobną niedogodność.

Pixabay

Przejrzysta i łatwa w obsłudze strona, na której znajdziemy ponad 2,3 miliona darmowych zdjęć, ilustracji, grafik, filmów, a nawet utworów muzycznych, które możemy w pełni legalnie i nieodpłatnie wykorzystywać w naszych projektach edukacyjnych. Serwis dysponuje zaawansowaną wyszukiwarką, która pozwala nie tylko na przegląd materiałów zgodnych z szukanym słowem kluczowym, ale również filtrowanie ich po kolorze, układzie (pion/poziom), rozmiarze czy kategoriach.

Rawpixel

Serwis oferuje ponad milion wysokiej jakości zdjęć i grafik. W wersji bezpłatnej baza jest mniejsza, ale nadal można znaleźć sporo świetnych fotografii czy ilustracji. Posiada zaawansowane opcje filtrowania wyników, m.in. po formacie pliku czy rozmiarze. Nie ma niestety polskiej wersji, ale z łatwością znajdziemy odpowiednie grafiki, wpisując wyszukiwane słowo w języku angielskim.

Unplash

Serwis oferuje ponad milion wysokiej jakości zdjęć i grafik. W wersji bezpłatnej baza jest mniejsza, ale nadal można znaleźć sporo świetnych fotografii czy ilustracji. Posiada zaawansowane opcje filtrowania wyników, m.in. po formacie pliku czy rozmiarze. Nie ma niestety polskiej wersji, ale z łatwością znajdziemy odpowiednie grafiki, wpisując wyszukiwane słowo w języku angielskim.

Morguefile

Jest to jedna z najstarszych baz fotografii, powstała bowiem w 1996 roku! W bazie znajdziemy ponad 400 000 darmowych zdjęć. Ich jakość jest… różna. W większości przypadków nie są to fotografie wykonane przez profesjonalistów. Zdarzają się jednak „perełki”, a czasami jedynie na tej stronie udaje się znaleźć potrzebne zdjęcie. Jeśli więc szukacie nietypowej fotografii — na pewno warto tutaj zajrzeć.

Stockvault

Na stronie znajdziemy blisko 140 000 zdjęć autorstwa fotografów z całego świata. Wyszukiwarka (słowa kluczowe należy wpisywać w języku angielskim) pozwala na filtrowanie treści, m.in. po rodzaju licencji: komercyjnej, niekomercyjnej oraz Creavite Commons. W przypadku treści edukacyjnych można korzystać z każdej z nich.

Reshot

Serwis z darmowymi grafikami oferujący ponad 40 000 ikon, 1500 ilustracji i 25 000 fotografii. W wyszukiwarkę należy wpisywać słowa kluczowe w języku angielskim. Na stronie mamy możliwość wyszukiwania w całej bazie lub, np. tylko w jednej z kategorii czy orientacji grafiki (pion, poziom, kwadrat).

Każdy produkt sprzeda się lepiej, jeśli dobrze go opakujemy. Nie inaczej jest z wiedzą. Miejsc, gdzie, powyższa lista to jedynie mój subiektywny wybór. Warto z nich korzystać, ponieważ uczniowie będą łatwiej i chętniej przyswajać zawarte w nich informacje. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych, „obrazkowych” czasach.

Mogą Cię również zainteresować: