Kalendarz świąt – kwiecień

01 kwietnia 2021
kalendarz-swiat-kwiecien-wielkanoc

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.


1 kwietnia – prima aprilis
Dzień Żartów, w wielu krajach obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia. Polega na robieniu sobie żartów. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje, które nie są prawdziwe.

1 kwietnia – Wielki Czwartek
Obchodzone na pamiątkę ustanowienia sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W kościołach odprawiane są uroczyste msze.

1 kwietnia – Dzień Ptaków
Celem święta jest zwrócenie uwagi na zagrożenia przed jakimi stoją ptaki i zachęcenia ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Na świecie żyje ok. 10 tyś. gatunków ptaków, z czego 1250 gatunków zagrożonych jest wyginięciem. To stan 13% wszystkich gatunków ptaków.

2 kwietnia – Wielki Piątek
Dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu.

2 kwietnia – Dzień Książki dla Dzieci
Święto obchodzone w dzień urodzin znanego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Zostało ustanowione w 1967 roku i ma ono na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci, oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

3 kwietnia – Dzień Tęczy
Gdy pada deszcz i zza chmur wychyli się słońce, wtedy na niebie dostrzec można tęcze, czyli kolorowe pasy. To piękne zjawisko zasługuje na święto, dlatego 3ciego kwietnia na pewno ucieszymy się z deszczu.

3 kwietnia – Wielka Sobota
Jest to czas żałoby po śmierci Jezusa Chrystusa. Tradycja każde nam ochrzcić tego dnia pokarmy.

4 kwietnia – Dzień Zwierząt Bezdomnych
Szacuje się, że na całym świecie może być, od 600 milionów, do nawet miliarda bezdomnych zwierząt (głównie psów i kotów). W samej Polsce mieszka ich ponad 100 tysięcy. Dzień Zwierząt Bezdomnych ma na celu zwrócenie uwagi na fatalny los zwierząt.

4 kwietnia – Wielkanoc
Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Przypomina ono misterium paschalne Jezusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

5 kwietnia – Dzień Leśnika i Drzewiarza
Jedna sosna produkuje tlen dla trzech osób. Kalkulując dalej, lasy Ziemi produkują łącznie ok 26 mld ton tlenu. To znaczy, że bez nich nie moglibyśmy żyć. Zastanówmy się tego dnia, jak możemy pomóc matce naturze. Może sadząc drzewo?

5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
Zwany też Lanym Poniedziałkiem. Tradycja mówi, że kto tego dnia nie zostanie oblany wodą, będzie miał pecha przez cały rok.

7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia
Obchodzony jest w rocznice powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest, zwrócenie uwagi na najbardziej zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństwa na świecie.

11 kwietnia – Dzień Osób z Chorobą Parkinsona
Dzień narodzin Jamesa Parkinsona, angielskiego aptekarza, który jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej, nazwanej od jego nazwiska. Celem tego święta jest wsparcie pacjentów, ich rodzin oraz eliminacji dyskryminacji osób w miejscu pracy. Symbolem choroby jest czerwony tulipan.

12 kwietnia – Światowy Dzień Czekolady
Przeciętny Europejczyk zjada średnio 5,2 kg czekolady rocznie. Ziarna kakaowca do Europy przywiózł Krzysztof Kolumb dopiero w XV wieku, niestety musiało minąć kilkaset lat, aby w Niemczech powstała pierwsze tabliczka czekolady. Dziś możemy cieszyć się nią w różnych odsłonach, więc to najlepszy dzień, aby spróbować nowych smaków.

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
W Polsce na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO znajdują się: Stare Miasto w Krakowie, Toruniu, Warszawie i Zamościu oraz Kopania Soli “Wieliczka”. Tego dnia nagradzane są osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków.

A co dobrego Ty uczyniłeś ostatnio dla Planety Ziemi?

22 kwietnia – Dzień Ziemi
Dzień ten ma głównie za zadanie promowania proekologicznych działań w społeczeństwie. Należy zwrócić uwagę jak delikatny jest ekosystem planety. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju wydarzenia mające na celu zwiększenia naszej wrażliwości na Matkę Ziemię.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki
Pierwszy raz obchodzony był w 1995 roku. Data wybrana symbolicznie, tego dnia bowiem zmarł William Szekspir, Vladimir Nabokov i wielu innych wspaniałych pisarzy. Dzień ten ma promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności.

Mogą Cię również zainteresować: