Kalendarz świąt – marzec

01 marca 2021
dDień Liczby Pi

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dzień został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Celem tego święta jest promowanie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy.

8 marca – Dzień Kobiet

Pierwsze obchody odbyły się 28 lutego 1909 roku, po zamieszkach w Nowym Jorku, źle traktowane i wykorzystywane kobiety postanowiły wtedy wyjść na ulicę i zawalczyć o swoje prawa. Współcześnie Dnia Kobiet w wielu krajach obchodzonych jest 8 marca, tego dnia Panie obdarowuje się kwiatami i drobnymi upominkami.

12 marca – Dzień Matematyki

Święto obchodzone od 2007 rok, z inicjatywy “World Education Games”, zostało stworzone aby dać uczniom możliwość nauki matematyki poprzez zabawę. Warto wiedzieć, że Międzynarodowy Dzień Matematyki, obchodzony jest 2 dni później – 14 marca.

14 marca – Dzień Liczby Pi

Liczba Pi w przybliżeniu wynosi 3.14 dlatego 14.03 obchodzimy jej święto. Liczba, która jest najsłynniejszą liczbą świata, a jej rozwinięcie jest nieskończone, tzn. że po 3,14 występuje nieskończenie wiele cyfr.  Pierwsze obchody odbyły się w 1988 roku w San Francisco. Tego dnia obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Matematyki.

15 marca – Światowy Dzień Praw Konsumenta

Święto obchodzone w rocznicę przemówienia prezydenta Johna Kennedy’ego z 1962 nt. projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Padło wtedy z jego ust ważne stwierdzenie: “Konsumenci to my wszyscy”.

20 marca – Dzień Wróbla

Na świecie żyje aż 26 gatunków wróbli i mimo, że towarzyszą nam każdego dnia są dzikimi zwierzętami. Gatunek ten był zagrożony wyginięciem, na szczęście udało się nad tym zapanować. Pamiętajmy o tych małych, melodyjnych ptaszkach.

20 marca – Dzień bez Mięsa

Pomysłodawcą święta była amerykańska, ekologiczna fundacja FARM, pierwszy raz obchodzono je w 1985 roku. Na świecie tylko 5% ludności stosuje diety wegetariańskie bądź wegańskie. Zastanawiając się nad korzyściami jakie przynosi niejedzenie mięsa, może i Ty dołączysz do tej nielicznej grupy?

20 marca – Dzień Szczęścia

Himalajskie królestwo Bhutan od 1972 roku stosuje wskaźnik szczęścia narodowego, który ocenia jakość życia. Rezolucja stwierdza, że “Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”. ONZ w 2012 roku ogłosił 20 marca Dniem Szczęścia i ma ono na celu dążenie społeczeństwo do bycia szczęśliwym.

Dzień Wiosny - opis świąt
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny

21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowy wiosny. Tradycją związaną z tym świętem jest spalenie lub utopienie marzanny.

21 marca – Dzień Lasów

Święto ustanowione przez ONZ, ten dzień ma przybliżyć nam, jak ważne w funkcjonowaniu planety są drzewa.

21 marca – Dzień Walki z Rasizmem

Albert Einstein powiedział kiedyś “żyjemy w smutnej epoce, w której łatwiej jest rozbić atom niż uprzedzenie”. Mimo upływu lat, te słowa wciąż mają rację bytu. Na całym świecie tego dnia odbywają się demonstracje, happeningi, koncerty, których celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem rasizmu i nietolerancji.

22 marca – Światowy Dzień Wody

Ten szczególny dzień przypominać ma, że obecnie ok. 800 milinów mieszkańców planety cierpi z powodu braku wody. Ideą obchodów jest uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną państw.

23 marca – Dzień Meteorologii

Święto upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku.  Celem WMO jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody oraz informacji dostosowanych do podstawowych potrzeb kraju.

Mogą Cię również zainteresować: