„Atomy wiedzy” – I edycja nowego programu Ministra Edukacji i Nauki

Wydarzenia 16 lutego 2023
„Atomy wiedzy” – I edycja nowego programu Ministra Edukacji i Nauki

Rozwijanie wiedzy oraz kompetencji polskich nauczycieli, które później zostaną wykorzystane w procesie dydaktycznym – to najważniejsze cele nowego programu Ministra Edukacji i Nauki „Atomy wiedzy”. Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiła podczas konferencji prasowej Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska. Program to kolejny krok w unowocześnianiu polskiej szkoły.

I edycja nowego programu Ministra Edukacji i Nauki

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska poinformowała o rozpoczęciu naboru do I edycji nowego programu „ Atomy wiedzy”. Zakłada on współpracę i wymianę nauczycieli z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie.

– Program został zawieszony 10 lat temu, a my dzisiaj go wznawiamy. Pierwsza edycja będzie miała miejsce już w marcu. Rekrutujemy 36 nauczycieli, przede wszystkim nauczycieli fizyki – zapowiedziała Justyna Orłowska. 

Jak wskazywała, CERN to jedna z kluczowych instytucji naukowych na świecie: – CERN-u nie trzeba przedstawiać. Tylko przypomnę, że to właśnie tam powstał protokół WWW, czy właśnie tam swoją lokalizację ma Wielki Zderzacz Hadronów. 

– Mam nadzieję, że tak jak Mikołaj Kopernik czerpał z tych inspiracji światowych, tak nasi nauczyciele także będą czerpali z tych najlepszych praktyk światowych, by wykorzystywać je tutaj w Polsce, w polskiej szkole, aby nasza młodzież razem z nauczycielami jak najlepiej, najefektywniej wykorzystywała chociażby sprzęt w ramach „Laboratoriów Przyszłości” i innych naszych programów – zauważyła podczas konferencji Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej. 

Justyna Orłowska przypomniała, że dzięki „Laboratoriom Przyszłości” uczniowie w prawie wszystkich szkołach podstawowych w Polsce mogą korzystać z drukarek 3D, mikrokontrolerów z lutownicami, sprzętu audio-video, gogli VR.

Jak wziąć udział w programie?

Program jest skierowany do nauczycieli fizyki i chemii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Dydaktycy odwiedzą Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN w Genewie. Będą uczestniczyli w intensywnym szkoleniu. 

Celem wyjazdu jest poszerzenie kompetencji nauczycieli o najnowszą wiedzę i umiejętności, które później zostaną wykorzystane w procesie dydaktycznym.

Termin wyjazdu: 11-19 marca 2023 r.

Zgłoszenia odbywają się za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.  

Warunki uczestnictwa w projekcie

  • Podstawą uczestnictwa w szkoleniu jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.
  • Wyjazd zagraniczny w ramach projektu „Atomy wiedzy” odbywa się w ramach współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.
  • Celem projektu jest zdobycie wiedzy, którą można przekazać na zajęciach dydaktycznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
  • Wyjazd musi zostać zorganizowany między 11 a 19 marca 2023 r. Nauczyciel jest zobowiązany uczestniczyć w warsztatach w CERN, trwających minimum 6 godzin dziennie przez 5 dni, a następnie – wykorzystując zdobyte umiejętności – przeprowadzić warsztat dla nauczycieli szkół podstawowych. Warsztaty zostaną przeprowadzone w showroomie „Laboratoriów Przyszłości” w Warszawie w ciągu 90 dni od dnia powrotu.
  • Organizator wyjazdu pokrywa koszty związane z dojazdem oraz pobytem (nocleg i wyżywienie), a także ubezpieczeniem.
  • W programie przewidziano wykłady, warsztaty i zwiedzanie. Przykładowe tematy to m.in.: wstęp do fizyki cząstek i do fizyki jądrowej, akceleratory wokół nas, historia wszechświata, radioaktywność i medycyna.
  • Projekt jest skierowany do nauczycieli fizyki i chemii ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Zgłoszenia nauczycieli fizyki będą traktowane priorytetowo.
  • Uczestnicy po ukończeniu projektu otrzymają Zaświadczenie/Certyfikat.
  • W przypadku zgłoszenia się zbyt małej liczby nauczycieli fizyki w dalszej kolejności będą brane pod uwagę zgłoszenia nauczycieli chemii.
  • Uczestnicy zakwalifikowani do wyjazdu powinni nawiązać kontakt z organizatorem i ustalić szczegóły wyjazdu, przedstawić wszystkie wymagane dokumenty na minimum 20 dni przed wyjazdem. W przeciwnym razie uczestnik traci prawo do udziału w projekcie, a jego miejsce zajmuje osoba z listy rezerwowej.

Mogą Cię również zainteresować: