Uwaga! 186 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów

186 mln zł na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów

Centrum Projektów Polska Cyfrowa przeznacza zaoszczędzone 186 mln na walkę z wykluczeniem cyfrowym uczniów.

Od 1 kwietnia 2020 roku każda gmina i powiat mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji.

Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.
Wniosek skierowany do Komisji Europejskiej z prośbą o zgodę na zaangażowanie środków, zaoszczędzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na doposażenie uczniów oraz nauczycieli w sprzęt umożliwiający sprawną edukację został rozpatrzony pozytywnie w ciągu zaledwie jednego dnia. Równie szybko w życie wprowadzony zostaje projekt, który zakłada minimum formalności, elastyczność oraz szybką wypłatę środków.

Pracując nad założeniami projektu priorytetem był dla nas czas jego realizacji. Potrzeba umożliwienia uczniom dostępu do zajęć online jest bardzo pilna. Postanowiliśmy nie stawiać wymogów dotyczących parametrów zakupionego sprzętu. Najważniejsze jest dla nas, by gminy zwiększały efekty wsparcia działając w oparciu o potrzeby mieszkańców oraz maksymalizując ilość zakupionego sprzętu, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów – Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Elektroniczny wniosek o sfinansowanie zakupu sprzętu komputerowego oraz dostępu do bezprzewodowego internetu należy złożyć do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Złożenie wniosku jest gwarancją wypłaty środków. Wszelkie pytania dotyczące projektu prosimy kierować na adres mailowy zdalnaszkola@cppc.gov.pl

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Mogą Cię również zainteresować: