Ortografia online – zestawienie przydatnych platform i aplikacji

Inne 25 października 2022
pisanie-dyktanda

Nauka ortografii nie musi sprowadzać się do tradycyjnych dyktand lub powtarzania utartych formułek. Na stronach wydawnictw edukacyjnych nie brakuje pomocy dydaktycznych, poświęconych rozwijaniu sprawności pisania, ale nie zapominajmy, że uczeń XXI wieku chętnie korzysta z dobrodziejstwa Internetu, który może być także sprzymierzeńcem w zgłębianiu zasad poprawnej polszczyzny. Poniżej znajduje się lista wybranych platform i aplikacji, które mogą nie tylko uatrakcyjnić zajęcia w klasie, ale także zachęcić uczniów do indywidualnej nauki.

Pisupisu.pl

Platforma została przygotowana zarówno z myślą o uczniach szkoły podstawowej, jak i przedszkolakach, o czym świadczyć może dostosowany do najmłodszych użytkowników interfejs oraz zróżnicowane zestawy zadań. Zawiera nie tylko testy, ale także uzupełnianki, układanki, ćwiczenia fonetyczne i wiele innych propozycji. Zadania ortograficzne przeznaczone są głównie dla młodszych uczniów (wszystkie etapy edukacji wczesnoszkolnej).  Wersja premium pozwala śledzić postępy językowe użytkownika i w pełni korzystać z funkcji platformy, bez konieczności oglądania reklam.

Eduelo.pl

To platforma edukacyjna dostosowana do pracy na takich urządzeniach jak komputer, tablet czy smartfon. Znaleźć na niej można także ćwiczenia ortograficzne (w zakładce poświęconej językowi polskiemu). Każdy moduł, związany z konkretną regułą ortograficzną, podzielony jest na pięć części zadaniowych, które mają formę quizu językowego. Co ważne, pod zadaniami zamieszczono krótki komentarz ortograficzny, w nieskomplikowany sposób wyjaśniający niuanse językowe. Warto docenić platformę nie tylko za ciekawą bazę ćwiczeń, ale również estetykę.

Eduelo daje możliwość korzystania z podstawowej biblioteki quizów w ramach tzw. darmowego konta (dla nauczycieli oraz szkół). Nieograniczony dostęp do pełnej oferty (włącznie z funkcją generowania testów) mogą uzyskać posiadacze konta premium.

Władcy Słów

To niebanalny program przeznaczony do rozwijania sprawności pisania (klasy 4-6), który dostępny jest w płatnym pakiecie szkolnym lub nauczycielskim. Za darmo można wypróbować ograniczoną liczbę ćwiczeń w wersji demo. Nauka ortografii opiera się na grze, w ramach której uczniowie wybierają swoich bohaterów i wraz z nimi eksplorują świat słów, zbierając punkty za każde wykonane zadanie.

Dyktanda.online

To dobra propozycja dla użytkowników, którzy cenią prostotę. Platforma działa bez konieczności zakładania konta i zawiera bogatą kolekcję dyktand z uwzględnieniem informacji o poziomie edukacyjnym oraz danej regule ortograficznej. Biblioteka materiałów wciąż jest uzupełniana przez nauczycieli, którzy udostępniają własne propozycje ćwiczeń. Na platformie odnajdziemy także quizy ze słówek (podzielone według stopnia trudności) oraz zwięzłe informacje na temat zasad pisowni.

Dyktanda.net

Platforma zawiera dyktanda przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, a także testy ortograficzne. Na stronie można zapoznać się z zasadami pisowni (które jednak nie obejmują wszystkich możliwych reguł) lub zagrać w „zgadywankę”. Dyktanda podzielone są na dwie kategorie grupowe (klasy 1-3 i 4-6). 

Dyktanda.pl

To bogaty zbiór dyktand, z których mogą korzystać użytkownicy w każdym wieku. Uczniom daje możliwość rozwiązywania także zadań głosowych, a nauczycielom dodawania autorskich ćwiczeń.

Ortograf.pl

Podobnie jak w przypadku wielu innych platform, poświęconych edukacji ortograficznej, zawiera wyjaśnienie podstawowych reguł pisowni oraz bibliotekę dyktand (dla klas 1-8). Dodatkowo znajdziemy tu zakładkę „wątpliwości językowe”, z której uczeń dowie się, np. jak poprawnie zapisywać daty. Strona znana jest z tego, że zawiera funkcję sprawdzania pisowni. Ponadto odnaleźć można na niej informacje dotyczące fonetyki wraz z odmianą słów.

Polszczyzna.pl

Strona tworzona przez miłośników poprawności językowej, przeznaczona dla użytkowników starszych i wymagających, którzy potrzebują praktycznej porady. Może być dobrym narzędziem nauki dla ciekawskich uczniów, ale także wybawieniem dla polonistów, którym zależy na wyjaśnieniu genezy zjawisk językowych. W oparciu o przykłady autorzy projektu tłumaczą reguły pisowni poszczególnych (i zwykle kłopotliwych) słów lub wyrażeń. W zakładce „błędy językowe” znajduje się odsyłacz do błędów ortograficznych, gdzie można rozstrzygnąć kwestię pisowni problematycznych wyrazów.

Polska Ortografia

Aplikacja przeznaczona do urządzeń mobilnych, obejmuje zadania testowe – dwadzieścia pytań z konkretnej kategorii. Po udzieleniu odpowiedzi użytkownik widzi komentarz wyjaśniający zastosowanie reguły ortograficznej. Co ciekawe, znaleźć tu można nie tylko „klasyczne” zadania z zakresu ortografii, ale także pytania sprawdzające znajomość zagadnień fonetycznych (np. podział na sylaby), co można wykorzystać w edukacji wczesnoszkolnej. Ponadto aplikacja pozwala stworzyć indywidualny plan nauki. Przydatną funkcją jest możliwość sortowania zadań w zależności od szczebla edukacyjnego (testy są dostosowane do poziomu uczniów klas 2-7). Użytkownik może na bieżąco sprawdzać swoje wyniki i statystyki. Darmowa wersja aplikacji daje dostęp do wielu testów. Pełna wersja kosztuje mniej niż miesięczna subskrypcja na Netfliksie. Zaletą narzędzia jest czytelny interfejs.

Mistrz ortografii  

Oprócz podziału na standardowe kategorie ortograficzne, związane z pisownią konkretnych liter, aplikacja ta zawiera także tematyczne grupy wyrazów, a więc np. przy okazji nauki pisowni z „ch” i „h” można także poznawać słownictwo związane z architekturą, sztuką, fizyką, historią, medycyną, geografią, astronomią, zoologią, botaniką itp. Przydatnym elementem jest także słownik wszystkich zgromadzonych wyrazów. Zadania ortograficzne mają formę testową, użytkownik dokonuje wyboru pytań z poziomu łatwego lub trudnego. Mistrz ortografiiprzydaje się głównie do indywidualnych ćwiczeń, wykonywanych w ekspresowym tempie na smartfonie.

Ortografia PL

Aplikacja dostosowana jest do użytkowników smartfonów. Oferuje grę, w ramach której można wybrać jeden z czterech zestawów  kategorii (pisownia wyrazów z „ó”/„u”, „ż”/”rz”, „h”/„ch”, „i”/„j”).

To tylko niektóre popularne narzędzia, które pomagają rozwijać sprawność poprawnego pisania. Warto pamiętać, aby przy wyborze określonej aplikacji lub platformy kierować się poziomem grupy docelowej i edukacyjnymi potrzebami uczniów, dla których ortografia wcale nie musi być nudna.


Mogą Cię również zainteresować: