Kalendarz świąt – styczeń
Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.
1 stycznia – Nowy Rok
Pierwszy dzień Nowego Roku. Zwyczaj świętowania tego dnia pochodzi ze starożytnego Rzymu, gdzie mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków (dlatego też miesiąc styczeń ma podobną nazwę – January, Januar).
4 stycznia- Światowy Dzień Braille’a
Tego dnia w 1809 roku we Francji urodził się Louis Braille – twórca alfabetu dla niewidomych.
6 stycznia – Dzień Filatelisty
Filatelista to fan kolorowych znaczków, stempli oraz druków pocztowych. W Polsce obchodzi się ich święto 6 stycznia – w rocznicę powstania polskiego Klubu Filatelistów w 1893 roku.
6 stycznia – Trzech Króli
Uroczystość Objawienia Pańskiego, która w Polsce potocznie nazywana jest świętem Trzech Króli. Jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół.
8 stycznia – Dzień Rotacji Ziemi
Tego dnia mamy idealną okazję na zwrócenie uwagi na astrofizyczne mechanizmy funkcjonowania naszej planety.
9 stycznia – Dzień Ligii Ochrony Przyrody
Obchodzony w rocznicę utworzenia Ligi Ochrony Przyrody w 1928 roku. Głównymi założeniami LOP jest kształtowanie człowieka względem przyrody i środowiska naturalnego.
11 stycznia – Dzień Wegetarian
Coraz więcej Polaków rezygnuję z mięsa i zmienia dietę na wegetariańską. Dzień takich osób w Polsce świętujemy 11 stycznia.
14 stycznia – Światowy Dzień Logiki
Święto obchodzone jest 14 stycznia, w rocznicę urodzin Alfreda Tarskiego (1901-1983) i rocznicę śmierci Kurta Gödla (1906-1978), uczonych uznawanych za jednych z najważniejszych przedstawicieli logiki w historii. W tym dniu odbywają się konferencje i wykłady dotyczące wspomnianej dziedziny nauki.
18 stycznia – Światowy Dzień Bałwana
Światowy Dzień Bałwana obchodzimy 18 stycznia i to nie bez powodu, bo z jaką liczbą kojarzy się nam bałwan trzymający miotłę?
21 stycznia – Dzień Babci
Nie jest to jednak data międzynarodowa. W wielu krajach uroczystości te obchodzone są w zupełnie innym terminie.
W Polsce właśnie 21 stycznia obchodzimy święto mające na celu uhonorowanie babć. Tego dnia wszystkie wnuki obdarowują swoje babcie laurkami i życzeniami.
22 stycznia – Dzień Dziadka
Po dniu Babci następuje święto uhonorowujące dziadków. W przedszkolach, szkołach i świetlicach tego dnia organizowane są spotkania, pokazy artystyczne, którym zwykle towarzyszy wręczanie laurek oraz prezentów własnoręcznie zrobionych przez wnuków i wnuczki.
23 stycznia – Dzień Pisma Ręcznego
Wysyłając e-maile, wiadomości na komunikatorach i telefonach coraz rzadziej używamy pisma ręcznego. W zapomnienie odeszły także notatniki i pamiętniki. Tego dnia warto przypomnieć sobie o piśmie ręcznym.
29 stycznia – Międzynarodowy Dzień Puzzli
Za twórcę pierwszych puzzli uważany jest John Spilsbury. W celu ułatwienia nauki geografii naklejał on drukowane mapy na cienkie deski i rozcinał wzdłuż granic państw. Posiadacie w domu puzzle? Zachęcamy do ułożenia ich szczególnie dzisiaj.