Kalendarz świąt – sierpień

26 lipca 2022

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Jest to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby (gleba, lasy, paliwa kopalne, surowce) przypadające na cały rok, do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania. Możemy spłacić go, jedynie pomagając Ziemi w jej naturalnym procesie, np. zarybiając morza, recyklingując odpady.

8 sierpnia – Wielki Dzień Pszczół
8 sierpnia pszczoły obchodzą swoje święto w Polsce – Wielki Dzień Pszczół. Co ciekawe, w 2017 roku ONZ uchwaliło 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. Oznacza to, że od 2018 roku pszczoły świętują dwukrotnie w ciągu roku.

9 sierpnia – Dzień Miłośników Książek
9 sierpnia składamy najlepsze życzenia każdemu, kto jest molem książkowym. Ewentualnie, zamiast życzeń, można podarować takiej osobie listę polecanych przez siebie książek.

12 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Młodzieży
Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie do działań na rzecz społeczności lokalnej i rówieśników, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów dotyczących rozwiązywania kwestii związanych z młodzieżą w danym kraju.

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego
Obchodzone, aby przypomnieć szczególny dzień, jakim był 15 sierpnia 1920, kiedy to Wojsko Polskie wygrało Bitwę Warszawską w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

19 sierpnia – Dzień Pomocy Humanitarnej
Dzień ten upamiętnia zamach bombowy z 2003 r. na placówkę ONZ w Bagdadzie, podczas którego zginął Wysoki Komiarz ONZ. Celem tego święta jest zwiększenie świadomości społecznej na temat działań związanych z niesieniem pomocy humanitarnej na świecie i przybliżenie znaczenia międzynarodowej współpracy w tym obszarze.

25 sierpnia – Międzynarodowa Noc Nietoperzy
Ta wyjątkowa noc ma na celu popularyzowanie wiedzy o nietoperzach, konieczności ochrony tych ssaków i zwracanie uwagi na ogromną rolę, jaką pełnią nietoperze w ekosystemie.

Mogą Cię również zainteresować: