Aplikacje mobilne, które każdy nauczyciel powinien znać.

Aplikacje dla nauczyciel

Zdalna nauka to ogromne wyzwanie, zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Na szczęście z pomocą w tym trudnym czasie przychodzą nam darmowe aplikacje mobilne i webowe. W jaki sposób przygotować atrakcyjne wizualnie grafiki i prezentacje multimedialne? Czy da się łatwo przesyłać duże pliki? Czy istnieje aplikacja, dzięki której można poprowadzić w ciekawy sposób całą lekcję? Odpowiedzi na te pytania w poniższym zestawieniu najlepszych aplikacji mobilnych, które każdy nauczyciel powinien znać.

Tworzenie grafik:

Canva

Aplikacja webowa, działająca w przeglądarce (ma również wersję w formie aplikacji mobilnej na telefon). Dzięki niej możemy tworzyć, przy pomocy wielu szablonów, atrakcyjne infografiki, plansze a od jakiegoś czasu nawet animacje.

pixlr

Pixlr

Jeden z najpopularniejszych edytorów zdjęć online. Działa z poziomu przeglądarki, więc nie wymaga instalacji. Możemy w łatwy sposób edytować zdjęcia, zmieniać ich kolorystykę, kontrast, dodawać napisy itp. Prosty i przyjemny w obsłudze.

gimnp

XGimp

Znany nam z tradycyjnych komputerów program graficzny Gimp ma też swoją wersję mobilną. Ma podobne funkcjonalności jak wersja desktopowa, jednak zdecydowanie bardziej polecam używanie jej na tablecie niż na telefonie. W przypadku aplikacji na androida używanie jej jest w miarę komfortowe, ale wersja na iOS radzi sobie nie najlepiej.

Tworzenie prezentacji multimedialnych:

PowerPoint

Znany i lubiany program Microsoftu ma również swój mobilny odpowiednik. PowerPoint na Androida czy iOS zdecydowanie przyjemniej obsługuje się na tablecie niż telefonie. Jest to jednak wykonalne, więc jeśli zależy nam na czasie a mamy przy sobie jedynie telefon — w kilka minut stworzymy atrakcyjną prezentację.

Prezi

W Prezi stworzysz atrakcyjnie wyglądającą prezentację z pięknymi przejściami. Od niedawna aplikacja ma również nową funkcję — Prezi Video. Dzięki niej możemy nagrać wideo za pomocą kamerki internetowej i łatwo dodać do niego różne graficzne elementy. Świetna funkcja, jeśli chcemy przygotować naszym uczniom krótką lekcję w formie filmowej.

Prezentacje Google

Aplikacja dostępna zarówno online w przeglądarce, jak i w postaci aplikacji mobilnej. Prezentacje Google to googlowski odpowiednik PowerPointa. Aplikacja jest darmowa i ma sporo funkcji znanych z jej starszego odpowiednika z Microsoftu. Każdą prezentację można zapisać w wielu różnych formatach, co niezwykle przydaje się, jeśli chcemy mieć pewność, że z łatwością otworzymy ją na różnych komputerach.

Udostępnianie zdjęć, filmów i dokumentów:

Dysk Google

Zakładając darmową skrzynkę pocztową na Google, otrzymujemy do niej 15GB przestrzeni dyskowej na Google Drive. Jest to świetne narzędzie do dzielenia się plikami. Serwery Google są szybkie, więc zarówno wysyłanie, jak i ściąganie plików z dysku odbywa się bardzo sprawnie. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca — możemy wykupić dodatkowe gigabajty za kilka złotych miesięcznie.

WeTransfer

Bezpłatny i niezwykle prosty w obsłudze serwer pozwalający na przesyłanie plików o wielkości do 2GB. Wystarczy wybrać plik, kliknąć “Get a link” i gotowe. Otrzymujemy link do naszego pliku, który będzie aktywny przez 7 dni. Możemy również wybrać opcję przesłania linku do pliku bezpośrednio na maila.

TransferNow

Serwis o podobnej funkcjonalności co WeTransfer. Wyświetla więcej reklam, ale w zamian oferuje możliwość przesyłania plików o wielkości aż 4GB.

Wirtualna tablica:

Explain Everything

Niezwykle popularna na zachodzie aplikacja webowa spełniająca funkcje wirtualnej tablicy. Pozwala ona na rysowanie, dodawanie grafik, umieszczanie materiałów wideo i wiele więcej. Wiele funkcji jest darmowych dla użytkowników, a ze sporej części możemy korzystać nawet bez rejestracji konta. Aplikacja została uznana za jedną z najlepszych aplikacji na iOS w 2020 roku. Co ciekawe, ta mało znana w Polsce apka została stworzona przez firmę z Wrocławia (wywiad z jej twórcą można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=SMHmIazRS3w).

Programy do tworzenia animacji edukacyjnych opisałem we wcześniejszym artykule, zajrzyj TUTAJ.

Mogą Cię również zainteresować: