Czym jest Android i do czego służy?

24 września 2020
Czym jest Android i do czego służy?

Android jest systemem operacyjnym przeznaczonym na urządzenia mobilne takie jak telefony, smartfony, tablety czy notebooki. Dzięki niemu możemy korzystać z urządzenia, innymi słowy, Android jest dla niego tym, czym system operacyjny dla naszego komputera – bez niego sprzęt tak naprawdę jest bezużyteczny.

System ten został wydany w wersji komercyjnej w 2008 i od tego czasu jest cały czas rozwijany, a jego kolejne wersje mają na celu dodanie nowych funkcjonalności, zmiany wizualne czy poprawę występujących błędów. Ciekawostką jest fakt, że kolejne wersje oprogramowania otrzymują nazwy od słodyczy, dlatego możemy spotkać się z Androidem KitKat, Lollipop czy Oreo.

Warto wspomnieć, że oprogramowanie to jest wykorzystane również w monitorach interaktywnych (poza Samsungami), dzięki czemu możemy na nich instalować aplikacje, które mogą przydać się podczas zajęć, by pomóc uczniom szybciej zapamiętać omawiane zagadnienie lub lepiej je zrozumieć.

Android oczywiście to nie jedyny typ systemu operacyjnego wykorzystywanego przez urządzenia mobilne. Firma Apple stworzyła swój własny system operacyjny – iOS, czasem można również spotkać się ze smartfonami posiadającymi zainstalowany system Windows. Nie zmienia to jednak faktu, że urządzenia mobilne z zainstalowanym Androidem są najpopularniejsze.

Aplikacje na Android to inaczej programy przeznaczone na ten system operacyjny. Ze względu na to, że w różnych urządzeniach możemy spotkać różne wersje Androida, warto pamiętać , że nie każda aplikacja będzie możliwa do zainstalowania na każdym urządzeniu. Dodatkowo nie wszystkie aplikacje dostępne są za darmo – za niektóre trzeba zapłacić przed ich zainstalowaniem. Darmowe oprogramowane bardzo często posiada reklamy, których oglądanie jest nasza „zapłatą” za bezpłatne korzystanie z danej aplikacji.

Aplikacje na Android możemy wyszukać w sklepie Google Play, wpisując nazwę szukanej aplikacji – bądź jeśli nie mamy żadnej konkretnej na myśli – możemy spróbować wyszukać ją według kategorii. Przy nazwach poszczególnych aplikacji pojawia się również jej ocena wystawiona przez użytkowników – po jej instalacji i skorzystaniu z aplikacji również mamy możliwość oceny i skomentowania oprogramowania.

Mogą Cię również zainteresować: