Kalendarz świąt – listopad

01 listopada 2020
Święto Niepodległości - 11 listopada

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

1 listopada – Wszystkich Świętych

Święto katolickie obchodzone corocznie 1 listopada, treściowo połączone z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

1 listopada – Światowy Dzień Wegan

To święto zostało ustanowione w dniu 1 listopada przez The Vegan Society (Towarzystwo Wegańskie). W Polsce z kolei Dzień Weganizmu obchodzi się 1 października.

2 listopada – Dzień Zaduszny

Dzień Zaduszny częściej nazywany Zaduszkami, to dzień, w którym odwiedzamy groby najbliższych, wspominamy wspólne chwile i poddajemy refleksji.

10 listopada  – Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli nauki w pokojowym społeczeństwie oraz solidarności we wspieraniu nauki w innych krajach. Inwestowanie w naukę jest inwestycją w przyszłość.

11 listopada – Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości przypominać ma nam o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach zaborów.

13 listopada – Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Tego dnia szczególnie pamiętajmy o osobach niewidzących oraz słabowidzących. Nie zapominajmy o nich i bądźmy bardziej wrażliwi na przeciwności, które ich napotykają.

14 listopada – Dzień Czystego Powietrza

Co roku przedwcześnie umiera 430 tyś Europejczyków z powodu zanieczyszczonego powietrza. Ta liczba jest ogromna i z roku na rok rośnie. Jeśli każdy z nas nie zrobi małego kroku w kierunku poprawy jakości powietrza to co będzie z naszą planetą?

16 listopada  – Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różności kulturowej na świecie. Święto niezwykle potrzebne, jest obchodzone od 1995 roku.

17 listopada  – Tydzień Edukacji Globalnej

Coroczna akcja edukacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje, festyny, zabawy przybliżające te problemy.

19 listopada  – Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

To inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet, obchodzona od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych z 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów.

20 listopada – Dzień Praw Dziecka

Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. To dzień, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

21 listopada  – Dzień Życzliwości Święto zostało ustanowione w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Idea tego dnia jest do dziś jest niezmienna – Bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

Słynny żółty tramwaj w Lizbonie

25 listopada  – Dzień Kolejarza i Tramwajarza

Tego dnia warto docenić wkład kolejarzy i tramwajarzy w nasze codzienne życie, w końcu to oni wiozą nas do szkoły, pracy albo do kina. Święto tramwajarzy znane jest również jako „Katarzynka”, bowiem wypada w dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników.

29 listopada  – andrzejki

Andrzejki to magiczny wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

Mogą Cię również zainteresować: