Kalendarz świąt – listopad
Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia lekcji lub np. do stworzenia wpisów na szkolne media społecznościowe.
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele Katolickim od IX wieku, kiedy to (w 837 r.) papież Grzegorz IV wyznaczył je właśnie na 1 listopada. W doktrynie Kościoła katolickiego Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
2 listopada – Dzień Zaduszny
Inaczej Zaduszki – dzień poświęcony wspomnieniom oraz modlitwie za zmarłych.
10 listopada – Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju
Celem tego święta jest podniesienie świadomości na temat roli nauki w pokojowym społeczeństwie, solidarność we wspieraniu krajowej i międzynarodowej nauki w poszczególnych krajach oraz zwrócenie uwagi na wyzwania stojące przed nauką i zwiększenie wsparcia dla osiągnięć naukowych.
11 listopada – Święto Niepodległości
Święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
13 listopada – Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Tego dnia szczególnie pamiętajmy o osobach niewidzących oraz słabowidzących. Nie zapominajmy o nich i bądźmy bardziej wrażliwi na przeciwności, z którymi się mierzą każdego dnia.
14 listopada – Światowy Dzień Walki Cukrzycy
Jest to rocznica urodzin odkrywcy insuliny – Fredericka Bantinga. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę, który umożliwia wykorzystanie przez komórki organizmu cukrów i tłuszczów dostarczanych z pokarmem. U osób chorych na cukrzycę występuje problem z wytwarzaniem jej w odpowiednich ilościach, a nawet z jej brakiem.
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza
Z powodu zanieczyszczonego powietrze co roku przedwcześnie umiera 430 tys. Europejczyków. Ta liczba jest ogromna i z roku na rok rośnie. Jeśli każdy z nas nie zrobi małego kroku w kierunku poprawy jakości powietrza to co będzie z naszą planetą?
16 listopada – Dzień Tolerancji
Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 r., aby przeciwstawić się zjawiskom przemocy, nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu jakim towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości.
19 listopada – Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
To inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet, obchodzona od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych z 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów.
20 listopada – Dzień Praw Dziecka
Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. To dzień, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nazywa się Hallo World Day. Tego dnia szczególnie warto okazać komuś życzliwość, pomoc i zarażać pozytywną energią – to nas nic nie kosztuje, a może zdziałać wiele dobrego!
22 listopada – Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK
Od 22 do 26 listopada trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Wszystkim honorowym dawcom życzymy dużo zdrowia oraz zachęcamy do oddawania krwi, która może uratować komuś życie!
25 listopada – Dzień Kolejarza i Tramwajarza
Tego dnia warto docenić wkład kolejarzy i tramwajarzy w nasze życie – w końcu to oni wiozą nas do szkoły, pracy albo do kina. Święto tramwajarzy znane jest również jako „Katarzynka”, bowiem wypada w dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników.
29 listopada – Andrzejki
Andrzejki to magiczny wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.