Kalendarz świąt – październik

01 października 2021
kalendarz-swiat-dzien-origami

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.


01 października – Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
z ang. International Day of Older Persons. Celem tego szczególnego dnia jest zwrócenie większej uwagi na poprawę jakości życia osób starszych, które często mają już bardzo mały wpływ na swoje przyszłe życie. Przytoczyć należy tu bardzo mądre zdanie “pamiętajmy o ty, że każdego z nas czeka starość”.

01 października – Dzień Wegetarianizmu
Zachęcamy, aby tego dnia obejść się bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Postawmy sobie misję, aby ugotować coś samemu, bez szkody dla przyrody. Kto wie, może nawet nam zasmakuje?

02 października – Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
Łączące się z Dniem Zwierząt Hodowlanych, w datę urodzin Mahatmy Gandhiego, który propagandował pacyfizm, czyli potępiał wszelkiego rodzaju wojny i przygotowania do nich. Powiedział on kiedyś “Wielkość narodu i jego postęp można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się ze zwierzętami.”

02 października – Dzień Empatii
Symbolem tego ważnego dnia jest żyrafa. Ten roślinożerny ssak o ogromnym sercu jest symbolem porozumiewania się z innymi. Bądźmy dobrzy dla innych, skupiajmy na nich swoją uwagę, bądźmy ciekawi, słuchajmy co ktoś ma do powiedzenia. Bądźmy jak żyrafa!

05 października – Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Jest to coroczne szkolne wydarzenie celem którego jest propagowanie zabawowego nauczania i uczenia się matematyki. Zachęcamy do zgłoszenia swojej szkoły do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

05 października – Światowy Dzień Nauczyciela
od 1994 roku co roku 5 października obchodzimy Dzień Nauczyciela, upamiętniając podpisanie w 1966 roku “Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”. Ma ona przypominać nam o ważnej roli jaką w życiu każdego człowieka odgrywa nauczyciel.

10 października – Święto Drzewa
Dzień drzewa może być dniem, w którym pomyślimy o ich ochronie, np. segregowaniu makulatury. Może być dniem w którym posadzimy swoje drzewo. Albo po prostu położymy się pod nim w parku i ukryjemy w jego cieniu.

13 października – Międzynarodowy Dzień Zmniejszania Skutków Klęsk Żywiołowych
Ustanowione przez ONZ, obchodzone nieprzerwanie od 1990 roku święto, które ma pokazać nam jak wiele wysiłku wkładają tysiące ludzi, aby ograniczyć klęski żywiołowe.

14 października – Dzień Edukacji Narodowej
Święto to jest dobrą okazją do nagradzania nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz podkreśleniu wiodącej roli nauczyciela w jakości edukacji.

16 października – Dzień Papieża Jana Pawła II
Obchodzone co roku, święto w hołdzie papieżowi- Polakowi. Karol Wojtyła był pierwszym Polakiem, który został wybrany na papieża. Nieoficjalnie nazywany był papieżem-pielgrzymem ponieważ odbył ponad 100 pielgrzymek, w tym 8 do polski.

17 października – Dzień Walki z Ubóstwem
Tego dnia każdy z nas, powinien zatrzymać się na chwilę i docenić wszystko co ma. Bardzo duża część ludzi na świecie nie ma nic. Tego dnia składamy hołd wszystkim ofiarom nędzy na świecie oraz staramy się pomyśleć, co możemy zrobić aby temu zapobiec.

24 października – Dzień Informacji o Rozwoju
Dzień ten ma zwrócić uwagę, światowej opinii publicznej, na problemy rozwoju. Data ustalona jest na podstawie rocznicy wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych (1945), oraz przyjęcia Międzynarodowej Strategii Rozwoju.

24 października – Światowy Dzień Origami
Prawdopodobnie, aby dostać się na jakąkolwiek artystyczną uczelnię w Japonii, należy wykazać znajomość origami. Jest to sztuka składania papieru w różne kształty 3D. Ten dzień może być świetną okazją, aby zapoznać się z tym ciekawym zajęciem.

kalendarz-swiat-halloween
Za co przebierzesz się w tym roku?

31 października – Halloween
Obchodzony w wielu krajach zwyczaj związany z maskaradą. Tego dnia każdy może przebrać się w ulubioną postać i przespacerować wzdłuż domów sąsiadów z psikusem. No chyba, że zostanie przekupiony słodkościami.

31 października – Dzień Miast
Hasłem tego dnia jest “lepsze miasto, lepsze życie”. W końcu obszary miejskie to 55% obszarów świata. Głównym założeniem jest wsparcie miast tak, aby potrafiły chronić życie i zdrowie swoich mieszkańców.

Mogą Cię również zainteresować: