Kalendarz świąt – grudzień

01 grudnia 2020
Boże Narodzenie - kalendarz świąt

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

To dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Jest to dzień nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas w którym staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

2 grudnia  – Chanuka

Chanuka po hebrajsku oznacza “poświęcenie” i nawiązuje do poświęcenia murów Jerozolimy lub poświęcenia ołtarza Świątyni. To coroczne święto żydowskie, trwające osiem dni. Symbolem Chanuki jest zapalanie świateł, świec lub lampek oliwnych.

2 grudnia  – Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

Obchodzony w rocznicę uchwalenia ustawy o zwalczaniu handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji w 1949 roku. Coroczna tradycja przypomina nam o tym jak ważne jest życie każdego człowieka.

3 grudnia  – Dzień Osób Niepełnosprawnych

Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na osoby niepełnosprawne, które żyją wśród nas oraz przybliżenie problemów z jakimi muszą się zmagać każdego dnia.

4 grudnia  – Barbórka

Inaczej Dzień Górnika, święto obchodzone co roku, w dniu św. Barbary Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

5 grudnia  – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Celem obchodów tego święta jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie, ich trudu, czasu i umiejętności. Ich działalność obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy, monitorowania przestrzegania praw człowieka i wspieranie organizacji non-profit.

6 grudnia  – mikołajki

Mikołajki to polska, dobrze znana w szkołach, tradycja, nazwana ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, który żył na przełomie III i IV wieku,  pomagał biednym i potrzebującym.

7 grudnia – Dzień Lotnictwa Cywilnego

Pierwsze obchody odbyły się w 50 rocznicę podpisania Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego 7 grudnia 1994r. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na osiągnięcie międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

10 grudnia  – Dzień Praw Człowieka

Dzień ustanowiony przez ONZ w 1950 roku. Ten szczególny dzień poświęcony jest orędownikom praw człowieka, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych. Wkładając w to niemało wysiłku, wielu z nich jest prześladowanych, pozbawionych pracy czy niesłusznie więzionych – tego dnia okażmy im szacunek za odwagę i osiągnięcia.

Dzień Terenów Górskich - Bieszczady
11. grudnia obchodzimy Dzień Terenów Górskich. Na zdjęciu możemy podziwiać Bieszczady

11 grudnia  – Dzień Terenów Górskich

Święto ustanowione przez ONZ w 2003 roku, jego celem jest zwrócenie uwagi m.in. na zwiększone koszty zaopatrzenia i usług na terenach górskich, transportu i energii oraz koszty infrastruktury. To również okazja do zwiększenia świadomości o ochronie i znaczeniu gór oraz lasów górskich dla ekologicznego świata i “zielonej gospodarki”.

24 grudnia – Wigilia

Z języka łacińskiego “czuwanie”, jest to dzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia.

25 grudnia – Boże Narodzenie

W tradycji chrześcijańskiej to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, poprzedzone jest trzytygodniowym okresem oczekiwania.

26 grudnia – Boże Narodzenie

Drugi dzień świąt obchodzimy na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

31 grudnia  – Sylwester

Tego dnia świętujemy koniec starego roku i początek nowego, to dzień stanowiący czas hucznych zabaw i bali, toastów, sztucznych ogni, petard lub pokazów laserowych.

Mogą Cię również zainteresować: