Kanały edukacyjne na YouTube, które przydadzą się nauczycielom
Nie jest dla nas już nowością, że „język wideo” odgrywa w życiu dzieci i młodzieży nieporównywalnie większą rolę niż w naszym dzieciństwie. Jest to język, którym uczniowie posługują się z pełną swobodą, często tworząc również własne treści i zamieszczając je na TikTok czy YouTube.
Platforma YouTube początkowo była kojarzona jako miejsce z muzyką i rozrywką, ale od jej powstania w 2005 roku wiele się zmieniło. Dzisiaj na tej platformie pojawia się coraz więcej tematów edukacyjnych, bogatych merytorycznie i ujętych w ciekawy sposób. Powstaje wiele kanałów poświęconych tematyce związanej z konkretnymi przedmiotami nauczania oraz niezależne kanały otwierające nam okno na świat, jak np. National Geographic. Poniżej opiszę kilka kanałów edukacyjnych, które wybrałam z internetowej dżungli informacji, z myślą o nauczycielach, którzy każdego dnia podejmują wyzwanie kształtowania i rozwijania uczniów. Kanały edukacyjne oczywiście nie zastąpią nauczyciela, ale mogą być pomocnym narzędziem i dopełnieniem zajęć, które prowadzimy, mogą także stanowić cenne źródło inspiracji. Linki do wybranych nagrań możemy wysyłać też naszym uczniom, aby mieli dodatkową pomoc podczas odrabiania lekcji czy utrwalania wiadomości przed sprawdzianem.
Jakie kanały są szczególnie godne naszej uwagi?
Zapraszam na subiektywny przegląd najlepszych kanałów edukacyjnych
Matematyka
Bardzo popularny na poziomie szkoły podstawowej jest kanał Pana Tomasza Gwiazdy, który prowadzi Akademię Młodego Informatyka, ale uczy również matematyki. Na jego kanale znajdziemy playlisty, które są podzielone na działy tematyczne. Są to krótkie filmy instruktażowe, na których w przystępny sposób krok po kroku, Pan Tomasz przeprowadza działania matematyczne omawiając, co się z czego wzięło i do czego prowadzi. Filmy są ułożone tematycznie i bardzo łatwo znaleźć tam konkretne zagadnienia związane z tematem lekcji.
Odwiedź kanał: Akademia Młodego Informatyka
Jeśli potrzebujesz rozszerzyć zakres materiału o nagrania na poziomie szkoły średniej odwiedź kanał pi-stacja .
Informatyka
Dla osób, które uczą informatyki, wartościowy będzie materiał na kanale Pasja Informatyki, znajdują się tam kursy dotyczące wybranych języków programowania oraz zagadnień dodatkowych od podstaw do poziomu zaawansowanego. Znajdziemy tutaj praktyczne wskazówki jak programować w językach C++, HTML, CSS, JavaScript, PHP oraz wiele innych przydatnych tematów, np. jak budować i konfigurować sieci internetowe.
Odwiedź kanał : Pasja Informatyki
Chemia
Na YouTube powstał również bogaty merytorycznie i dobrze zorganizowany kanał z lekcjami z chemii, jego twórcą jest ,,Pan Belfer – nauczyciel z internetów”, który bardzo przejrzyście i jasno tłumaczy zagadnienia chemiczne. Dodatkowo Pan Belfer jest bardzo zaangażowany w temat i mówi o chemii z tak wielką pasją, że jest to autentyczne i ciekawe w odbiorze.
Odwiedź kanał: Pan Belfer
Plastyka
Jako, że zajmuję się edukacją artystyczną, to w zestawieniu nie mogło zabraknąć chociaż jednej małej inspiracji dla nauczycieli plastyki. Jeśli chcesz, żeby Twoi uczniowie przygotowali piękne prace w technice pasteli olejnych lub akwareli, możesz znaleźć tutaj ćwiczenia, które są dość łatwe, a przy tym wykonane prace wyglądają efektownie.
Odwiedź kanał: Art and Sketch
Jeżeli mamy w naszej klasie wybitnie uzdolnionych uczniów, którzy są zdeterminowani i chcą zdobyć umiejętności na bardzo wysokim poziomie (zarówno w rysunku jak i malarstwie), możemy wykorzystać kanał, gdzie prezentowane są ćwiczenia z rysunku i malarstwa akademickiego.
Odwiedź kanał: Fine Art Academy
Inspiracje
Poza nagraniami, które są ściśle związane z konkretnymi przedmiotami, potrzebujemy też filmów pełnych inspiracji i ciekawostek. Korzystając z dostępnych materiałów wideo możemy pokazać, że tematyka przerabiana podczas naszych zajęć nie jest niepotrzebnym tematem ,,do szuflady”, tylko wiedzą, która ma zastosowanie w określonych sytuacjach w życiu.
Ciekawe i nieszablonowe wykłady, które są bardzo inspirujące, znajdziemy wpisując na YouTube frazę „TED Polska”. Wtedy wyświetli nam się lista nagrań, która jest przygotowana w języku polskim. Te nagrania są częścią międzynarodowego kanału TEDx Talks na którym znajdziemy wykłady niemal na każdy temat, a prelegentami są tam zarówno wykładowcy i studenci, jak również aktorzy, artyści, naukowcy, przedsiębiorcy, lekarze, pisarze i wybitne osobistości z całego świata.
Innym ciekawym kanałem o podobnym charakterze jest TED-Ed. Zapewne pamiętacie takie bajki jak ,,Było sobie życie” , ,,Był sobie człowiek ” czy ,,Byli sobie podróżnicy” ? To filmy animowane emitowane w telewizji, których zadaniem było przekazanie treści związanych z nauką biologii i historii, w sposób bardzo dobrze przyswajalny dla dzieci. Podobnym językiem animacji posługuje się kanał popularno-naukowy TED-Ed . Filmy na tym kanale publikowane są w języku angielskim, ale jeśli podłączymy do przeglądarki Google Chrome wtyczkę e-JOY English, to do większości filmów możemy włączyć polskie napisy.
Kolejnym kanałem, który ma charakter popularnonaukowy i nie powinien umknąć naszej uwadze to National Geographic Polska , na którym publikowane są materiały w języku polskim na tematy naukowe, od filmów o kosmosie po te dotyczące świata zwierząt czy technologii.
Powyższe przykłady pokazują nam możliwości platformy YouTube, których zakres jest coraz szerszy, ponieważ każdego dnia youtuberzy tworzą nowe treści dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Na pewno odkryjecie jeszcze więcej wartościowych materiałów. Zapraszamy do podzielenia się opinią o tym artykule na naszym fanpage na Facebooku, czy materiał jest dla Was przydatny i jakie jeszcze tematy Was interesują?
Jakie kanały polecacie? Może sami tworzycie takie treści? Chętnie odwiedzimy Wasz kanał na YouTube lub bloga.