Kalendarz świąt – luty

01 lutego 2021
kalendarz-swiat-luty-mws

Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia tematu zajęć lub np. wpisów na szkolne social media.

4 lutego – Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

To święto obchodzone od 2000 roku, którego symbolem jest czerwona wstążka. Symbol ten wyraża solidarność z chorymi na raka i przypomina o konieczności systematycznego badania się i zdrowego trybu życia.

11 lutego – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśne ma na celu przypomnieć o tym, że zima to trudny okres dla zwierząt, ponieważ warstwa śniegu utrudnia dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Nie należy jednak na własną rękę dokarmiać leśnych zwierząt, najbezpieczniej jest zgłosić się do miejscowego leśniczego, który doradzi nam jakiej karmy powinnyśmy użyć i gdzie ją pozostawić.

11 lutego – Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Inaczej “Dziewczyny w Nowych Technologiach”. To święto obchodzone od 2016 roku, ustanowione przez ONZ. Obchody mają na celu uznanie kluczowej roli kobiet i dziewcząt w środowisku naukowym i technologicznym.

12 lutego – Dzień Darwina

Święto obchodzone w wielu krajach mające na celu popularyzację teorii ewolucji na drodze doboru naturalnego, stworzonej przez Charlesa Darwina. Obchodzone jest w rocznicę urodzin Darwina, 12 lutego.

14 lutego – walentynki

To także “Dzień Zakochanych”. Nazwa wzięła się od św. Walentego, biskupa i męczennika chrześcijańskiego. Zwyczaj tego święta polega na wręczaniu ukochanej osobie prezentu i wyznawaniu miłości.

16 lutego – Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek Pocztowych

Jego celem jest docenienie pracy listonoszy i doręczycieli przesyłek, którzy przecież nie maja łatwo – wystarczy wspomnieć, że psy uważają ich za jednych z największych wrogów. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy swoje własne święto – Dzień Poczty Polskiej.

kalendarz-swiat-luty

17 lutego – Światowy Dzień Kota

Święto, które ma na celu podkreślić znaczenie kotów z życiu człowieka, a także zachęcić do niesienia pomocy bezdomnym i wolnożyjącym zwierzętom. Tego dnia namawiamy do dzielenia się pomocą z najbliższym schroniskiem.

18 lutego –  Dzień Baterii

Bateria, wynaleziona przez Alessandro Volta w 1800 roku, dziś jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Codziennie rano budzi nas budzik, rozmawiamy przez telefony komórkowe, myjemy zęby szczoteczką elektryczną…

20 lutego – Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

To święto ogłoszone przez ONZ, obchodzone od 2009 roku, którego celem jest promowanie wysiłków wkładanych w zmniejszenie ubóstwa na całym świecie (także bezrobocia i wykluczenia społecznego).

21 lutego – Dzień Języka Ojczystego

Na świecie używanych jest 6 tysięcy żywych języków, choć w okresie największego zróżnicowania ludzkość używała ich ok. 13 tysięcy (po XV wieku wymarła ich prawie połowa). UNESCO w 1996 r. rozpoczęło program ochronny języka ojczystego, ponieważ wraz ze śmiercią języka ginie także pewnie sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury.

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Na świecie z roku na roku zwiększa się liczba osób chorych na depresję, dlatego od 2001 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości na temat depresji oraz sposobu radzenia sobie z nią.

Mogą Cię również zainteresować: