Digi Świat – Fundacja Digital University i dentsu Polska pomagają młodym ludziom zrozumieć otaczający ich świat

Inne 18 października 2022
digi-swiat-prawda-fałsz

20 września Fundacja Digital University wraz z dentsu Polska ruszyła z nowym projektem edukacyjno-społecznym skierowanym do uczniów w wieku od 10 do 15 lat, nauczycieli oraz rodziców. Na kanale YouTube ukazała się seria filmów poruszających istotne i aktualne tematy ze świata digitalu. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie młodych ludzi w zrozumieniu tego, co dzieje się wokół nich. 

– Pandemia oraz wojna w Ukrainie sprawiły, że wszyscy – dorośli oraz dzieci – musimy mierzyć się z zupełnie nowymi tematami. Internet stał się wiodącym medium informacyjnym i to właśnie tam jest pełno przemocy, obrazów wojny i traumatycznych historii. Młodzi ludzie, którzy mnóstwo czasu spędzają online, chłoną te treści w dużych ilościach. Z tego powodu mogą czuć się przytłoczeni i zestresowani. Młodsi użytkownicy Internetu często nie wiedzą, gdzie szukać potwierdzonych informacji na interesujące ich tematy. Właśnie dlatego wraz z Fundacją Digital University zdecydowaliśmy się pomóc nastolatkom w zrozumieniu tego, jak wygląda otaczający ich wirtualny świat i jak na nich wpływa. Tego typu inicjatywy społeczne czy edukacyjne, które wykorzystują nasze kompetencje w obszarze digitalu, są świetnym przykładem społecznej odpowiedzialności dentsu – mówiła Jadwiga Jadziewicz, Social Impact Manager dentsu Polska.

Projekt Digi Świat zakłada serię krótkich filmów edukacyjnych, które od 13 września pojawiają się regularnie na kanale YouTube (nazwa kanału). W każdym z odcinków młodzi prowadzący – Julia i Szymon – próbują zrozumieć zagadnienia związane z tym, co aktualnie dzieje się na świecie. Co istotne, forma programu została przygotowana w sposób zachęcający do dyskusji i refleksji na dany temat.

W każdym odcinku Julia i Szymon mogą liczyć na pomoc ekspertów. W projekcie wzięli udział tacy specjaliści jak psychoterapeutka Joanna Kleszczyńska, socjolożka dr Marta Pietrusińska z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Dariusz Jemielniak, dziennikarz Mateusz Hładki, ekspert od wirtualnej rzeczywistości – Sebastian Jakubiak, specjalistka od gier oraz gamer Bejott – Anna Nowak czy Ada Florentyna Pawlak – ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji.

– Zaprosiliśmy do udziału w projekcie świetnych ekspertów – przedstawicieli środowiska akademickiego i dziennikarskiego, z którymi współpracujemy od wielu lat – gdyż zależało nam na przygotowaniu materiałów na wysokim poziomie merytorycznym, które wesprą dorosłych w rozmowach z dziećmi. Jednocześnie chcieliśmy, aby tematy były podane w formie atrakcyjnej dla młodzieży, stąd pomysł na video i nastoletnich prowadzących – wyjaśnia Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. – Mamy nadzieję, że te kilkunastominutowe filmy pomogą nauczycielom rozpocząć rozmowy o tolerancji, stresie, wirtualnej rzeczywistości, roli sztucznej inteligencji i innych ważnych obecnie tematach. Zachęcamy też rodziców do obejrzenia tych 6 odcinków wspólnie z dziećmi i pogłębiania interesujących ich wątków – dodała.

Gotowe video zostało umieszczone na kanale YouTube Fundacji Digital University: https://www.youtube.com/c/DigitalUniversityFundacja Każda szkoła i nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymają specjalne certyfikaty potwierdzające ukończenie programu.

Patronat medialny nad akcją objęły portale Wirtualna Polska, Nowy Marketing oraz Vibez. Produkcją zajęła się agencja The Story Lab (dentsu Polska).

Mogą Cię również zainteresować: