Monitory interaktywne

Jak wybrać monitor interaktywny?

Powłoka antyodblaskowa 

Parametr szczególnie przydatny, gdy monitor używany jest w nasłonecznionych pomieszczeniach – matowa powierzchnia nie odbija światła i pozwala na uniknięcie tzw. efektu lustra – gdy w ekranie odbija się otoczenie.  

Zalety 

  • istotnie zwiększony komfort użytkowania – lepsza widoczność nawet w słoneczne dni 
  • eliminuje refleksy i zmniejsza zmęczenie wzroku 

Wbudowany Android 

Najnowsze monitory posiadają wbudowaną jednostkę z systemem Android, który jest dostępny jako osobne źródło w menu wyboru źródła. Umożliwia to korzystanie z monitora nawet, gdy pod ręką nie ma komputera lub co ciekawe, umożliwia nanoszenie notatek na obraz bezpośrednio wyświetlany np. z wizualizera, odtwarzacza blu-ray lub konsoli. 

Zalety 

  • korzystanie z dotykowych właściwości monitora i podstawowych aplikacji bez potrzeby podłączania komputera 
  • monitor może być używany jako zwykła tablica, a notatki mogą być zapisane w postaci pliku graficznego lub po prostu usunięte, jeśli nie są potrzebne 
  • notatki nanoszone na dowolne źródło – przeznaczone do tego narzędzie działające w tle, które można szybko aktywować bez względu na aktywne źródło obrazu, zaznaczyć istotne elementy obrazu i zapisać w postaci zrzutu ekranu 
  • możliwość odtwarzania zdjęć, filmów, pdf-ów oraz plików pakietu Office – wszystko bez potrzeby podłączania komputera 
  • inne, dodatkowe narzędzia – np. programy do przeprowadzania głosowania czy testów 

Dodatkowa czarna ramka dookoła wyświetlanego obrazu 

Nieoceniony element monitora stworzony z myślą o Windows 8.1 i trybie tabletu w Windows 10, gdzie duża liczba gestów wymaga np. wyciągania menu „zza krawędzi ekranu”. Czarna ramka pozwala na korzystanie z tych gestów bez przypadkowego klikania po wyświetlanym obrazie. 

Zalety 

  • ułatwienie z korzystania gestów w systemie Windows i iOS 

Akcesoria dodatkowe 

Czy korzystanie z monitora może być jeszcze wygodniejsze, a jego możliwości jeszcze większe? Oczywiście, że tak! To tylko kwestia dodatków, o które rozbudowany będzie zestaw. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze akcesoria do monitorów interaktywnych. 

Statyw do monitora interaktywnego 

Różnego rodzaju statywy do monitorów pozwalają na zwiększenie elastyczność w korzystaniu z monitora dotykowego poprzez możliwość regulacji jego wysokości. Statywu umożliwiają również stworzenie mobilnego zestawu, który można przemieszczać pomiędzy salami. 

  • Statyw regulowany. Niezwykle przydatny, jeżeli monitor znajduje się w pomieszczeniu, z którego korzystają dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Taki statyw umożliwi dostosowanie wysokości monitora tak, aby wysokość ekranu była komfortowa dla aktualnie korzystającego użytkownika. Jest to szczególnie istotne w przypadku szkół podstawowych z klasami 1-8, gdzie ze względu na dużą rozbieżność wzrostu uczniów ciężko będzie znaleźć „złoty środek”. Warte polecenia są rozwiązania z regulacją elektryczną, gdzie wysokość regulowana jest bez żadnego wysiłku, za pomocą przycisków na pilocie. 
     
  • Statyw mobilny. Idealne rozwiązanie w przypadku, jeżeli monitor będzie przeznaczony do używania w więcej niż jednym pomieszczeniu. Warto dodać, że monitory są dużo łatwiejsze w przewożeniu niż np. tablica interaktywna z projektorem. Dodatkowo bardzo popularne są statywy mobilne, które są jednocześnie regulowane, co pozwala na uzyskanie zestawu, który będzie nie tylko mobilny, ale też będzie miał możliwość dopasowania wysokości ekranu do wzrostu czy sprawności aktualnych użytkowników. 

Zalety 

  • zwiększona mobilność sprzętu – możliwość przemieszczania pomiędzy pomieszczeniami 
  • statyw regulowany jest znacznym ułatwieniem dla grup, do których uczęszczają osoby niepełnosprawne 

Kamera do wideokonferencji 

W edukacji coraz popularniejsze stają się wideokonferencje, które umożliwiają uczniom z różnych krajów na prowadzenie rozmów wideo z rówieśnikami zza granicy. Pozwala szkolić to umiejętności językowe i przede wszystkim prowadzić zajęcia, które przyciągają uwagę. Połączenie możliwości monitora dotykowego i dobrej kamery do wideokonferencji, pozwala na przeprowadzenie międzynarodowych i interaktywnych zajęć. 

Zalety

  • kamera wraz z monitorem stanowi idealny zestaw do nauki i współpracy 
  • kamery z szerokim kątem widzenia doskonale nadają się sali konferencyjnych i lekcyjnych 

Strony: 1 2 3