Monitory interaktywne

Jak wybrać monitor interaktywny?

Programy rządowe, takie jak Cyfrowa Szkoła czy Aktywna Tablica dają szkołom możliwość zaopatrzenia się w najnowsze rozwiązania wspierające nowoczesne nauczanie. Jednym z rozwiązań, które dostarcza natychmiastowe efekty są monitory interaktywne. Ze względu na dużą liczbę dostępnych rodzajów monitorów, każda szkoła stanie przed dylematem: jaki monitor wybrać? Podpowiadamy, jakie cechy powinien spełniać monitor interaktywny. 

Parametry podstawowe 

Aby nie zakupić sprzętu, który będzie przestarzały już w momencie zakupu (lub stanie się takim w niedalekiej przyszłości), warto trzymać się parametrów minimalnych, które powinien spełniać każdy monitor interaktywny.  

Wielkość 

Szukając monitora, który spełniłby wymagania, na początek warto zastanowić się nad kluczową cechą jaką niewątpliwie jest wielkość wyświetlanego obrazu. W monitorach, tak jak w klasycznych telewizorach, jest ona wyrażona w calach określających długość przekątnej. 

Monitory interaktywne są z założenia wyświetlaczami wielkoformatowymi, które pozwalają na ręczne nanoszenie notatek na wyświetlany obraz, tak aby był on widoczny dla wszystkich uczestników spotkania lub zajęć lekcyjnych. Najpopularniejsze modele monitorów posiadają przekątne: 55”, 65”, 75” oraz 84”. 

Wybór przekątnej zależy w dużej mierze od wielkości i układu pomieszczenia docelowego. Podstawowa zasada jest oczywista i stanowi, że im większe pomieszczenie, tym większy monitor będzie wymagany do komfortowej pracy. Na początek warto założyć, że monitor 55” będzie nadawał się do mniejszych, specjalistycznych sal, monitor o przekątnych 65” oraz 75” sprawdzi się w średnich pomieszczeniach, natomiast do największych pomieszczeń (np. aule) będzie odpowiedni monitor 84-calowy. 

Zasady te mogą oczywiście ulec zmianie ze względu na rozkład pomieszczenia i np. układ ławek. Dlatego ważne jest, aby przetestować jak preferowana wielkość monitora sprawdzi się w docelowych warunkach. 

Aby sprawdzić, jaka wielkość monitora będzie odpowiednia w danym pomieszczeniu można np. skorzystać z zamontowanej tablicy suchościeralnej, aby rozrysować różne wielkości monitorów i sprawdzić potencjalną widoczność z różnych miejsc. Parametry takie jak wysokość i szerokość ekranu można znaleźć w specyfikacjach monitorów. Warto sprawdzić również ofertę firm sprzedających monitory interaktywne i poprosić o wypożyczenie egzemplarza testowego. Przy planowaniu instalacji, warto pamiętać, że monitory posiadają bardzo szerokie kąty widzenia (178 st) co umożliwia dobrą widoczność również osobom siedzącym na skrajnych miejscach po bokach sali. 

Dla standardowych sali lekcyjnych dobrym wyborem jest monitor o wielkości 65” – ze względu na najkorzystniejszy stosunek rozmiaru do ceny.

 

Rozdzielczość 

Absolutne minimum to dzisiaj rozdzielczość Full HD (1920 x 1080). Zdecydowana większość materiałów jest obecnie tworzona właśnie pod tą rozdzielczość. Oferuje ona bardzo dużą szczegółowość obrazu i jest obecnie najbardziej rozpowszechniona. 

A co, jeśli posiadane materiały nie mają rozdzielczości Full HD, np. są starsze? 

Nic nie szkodzi! Monitory interaktywne obsługujące tą rozdzielczość są kompatybilne z niższymi rozdzielczościami – użytkownik nie musi się martwić o to, czy starsze materiały będą wspierane. Problemu nie powinno też stanowić podłączenie starszego urządzania wejściowego, np. odtwarzacza DVD – współczesne monitory automatycznie skalują obraz, tak, aby był jak najbardziej szczegółowy. 

Strony: 1 2 3