Monitory interaktywne

Jak wybrać monitor interaktywny?

Co z rozdzielczością 4K? 

Rozdzielczość 4K, znana także jako UHD, to trend, który powoli staje coraz bardziej popularny np. na rynku telewizorów, projektorów czy nawet monitorów nabiurkowych. Czy warto inwestować w monitory interaktywne wyposażone w taką rozdzielczość? Zdecydowanie tak! Dlaczego? 

  • lepsza jakość obrazu i wyższa szczegółowość – 4K robi szczególne wrażenie z bliska, a praca przy monitorze wymusza niejako niewielką odległość od obrazu – powoduje to, że obraz staje się bardziej szczegółowy, a praca w programach takich jak Excel, przeglądanie rzutów technicznych, map – staje się po prostu przyjemniejsze. Duże znaczenie ma tutaj zwiększona szczegółowość obrazu, która pozwala także wyświetlić więcej treści na jednym obrazie, bez utraty szczegółowości.     
  • technologia przyszłości – w internecie, czy w pracowniach jest coraz więcej materiałów i filmów przeznaczonych dla tej rozdzielczości. Zazwyczaj są one dużo bardziej szczegółowe niż materiały przygotowane dla niższych rozdzielczości. Coraz więcej jest także programów, które w rozdzielczości 4K oferują lepszy interfejs z większą ilością elementów dostępnych po ręką. Zakłada się, że w niedalekiej przyszłości zdecydowana większość materiałów będzie dostosowana do rozdzielczości 4K, oferując przy tym wszystkie plusy tej technologii. A przecież monitory interaktywne to zakup na lata. 
  • niewielka różnica w cenie – począwszy od 2017 roku, na rynku dostępne są monitory interaktywne z rozdzielczością 4K, które są niewiele droższe od monitorów Full HD. Pozwala to niewielkim kosztem zdobyć sprzęt, który będzie jeszcze nowocześniejszy i zestarzeje się jeszcze później. 

Złącza 

Przez złącza rozumiemy porty wejścia/wyjścia, które umożliwiają podłączenie zewnętrznych urządzeń: komputerów, odtwarzaczy DVD, wizualizerów czy konsoli. Złącza audio-wideo: min. 1 x HDMI, 1 x VGA oraz wejście i wyjście audio – ten podstawowy komplet złączy pozwoli na podłączenie większości komputerów obecnych na rynku oraz innych, wspomnianych urządzeń. Do komfortowej pracy z wieloma źródłami obrazu (np. komputer i wizualizer), zalecane jest jednak, aby monitor posiadał przynajmniej 2 lub 3 wejścia cyfrowe typu HDMI. Dzięki temu można do niego podłączyć jednocześnie więcej urządzeń i podczas zajęć wystarczy przełączać źródło sygnału bez konieczności przełączania kabli. W ten sposób nauczyciel może mieć wszystko przygotowane i przetestowane przed zajęciami, aby nie tracić czasu podczas lekcji i uniknąć ewentualnego stresu związanego z nagłym, nieoczekiwanym zachowaniem sprzętu. 

Po co mi wyjście wideo? 

Taki port może być niezwykle użyteczny w dwóch scenariuszach – nagrywania zajęć (i tego co się dzieje na monitorze) oraz gdy istnieje potrzeba transmisji obrazu z monitora na inny zewnętrzny wyświetlacz – np. projektor w dużej auli. W przypadku nagrywania obraz jest często wypuszczany do zewnętrznego systemu/urządzenia nagrywającego – wyjście HDMI znacząco usprawnia podłączanie takich urządzeń. 

Wbudowane głośniki 

Jeżeli chodzi o moc głośników, sugerowane minimum to 2 x 10 W.  Warto zaznaczyć, że jedną z kluczowych przewag monitora nad zestawem interaktywnym (czyli tablicą + projektorem) są właśnie wbudowane głośniki. Najlepiej, aby ich moc wynosiła co najmniej 2 x 10 W RMS, co pozwoli na wyeliminowanie potrzeby podłączania zewnętrznych głośników w sali lekcyjnej. Rozwiązanie takie z powodzeniem zastąpi magnetofon lub sprzęt nagłaśniający, a jakość dźwięku doskonale odwzorowuje ludzką mowę. Podłączając do monitora mikrofon nauczyciel może korzystać z niego jako wzmacniacz mowy, dzięki czemu po całym dniu pracy głosem nie będzie się czuł zmęczony. 

Wzmacniana szyba frontowa 

Obecny standard rynkowy to szyba hartowana o grubość min. 4 mm. Jest to element niezbędny ze względu na dotykowy ekran i szczególnie istotny w środowisku szkolnym – zapobiega uszkodzeniu matrycy przez zbyt mocny nacisk na powierzchnię lub inne nieprzewidziane wypadki. Zapewnia on pełne bezpieczeństwo nauczyciela i uczniów podczas normalnej pracy z urządzeniem. 

Liczba obsługiwanych punktów dotyku 

Jeden z najbardziej eksponowanych parametrów monitorów interaktywnych (zwanych również dotykowymi). Absolutne minimum to 4 punkty – 2 punkty dotyku pozwalają na obsługę gestów wielodotykowych w systemie Windows, jednak w sali lekcyjnej często przy monitorze będą przebywać dwie osoby – warto, aby obie miały możliwość korzystania z gestów. W przypadku gdy przewidziane jest korzystanie przez większą liczbę osób – warto zastanowić się nad jeszcze większą liczbą obsługiwanych punktów. Dodatkowo rozwój oprogramowania edukacyjnego i aplikacji wykorzystujących coraz więcej punktów dotyku powoduje, iż wskazany jest wybór monitorów obsługujących 10 punktów. Mając na uwadze fakt, że korzystanie z monitora dotykowego planowane jest na co najmniej kilka lat, zakup produktu o parametrach odstających od aktualnych nowości rynkowych może powodować konieczność kolejnych, nieuzasadnionych inwestycji. 

Elementy dodatkowe, które warto mieć w zestawie 

Wybierając produkt spełniający wcześniej wymienione parametry minimalne, można z powodzeniem np. prowadzić prezentację czy zajęcia lekcyjne. Jeżeli wymagany jest jednak zwiększony komfort użytkowania i dodatkowe możliwości, warto zwrócić uwagę na poniższe cechy. 

Możliwość wbudowania komputera – tzw. slot OPS 

Podłączenie zewnętrznego komputera, np. laptopa, wymaga podpięcia co najmniej dwóch dodatkowych kabli: kabla wideo oraz kabla USB, który odpowiada za przesyłanie danych dotyku. Nie można zapomnieć również o kablu zasilającym do komputera. Jeżeli użytkownik chce uniknąć plątaniny kabli to powinien wybrać monitor ze slotem OPS, który pozwala wbudować wewnątrz monitora – komputer. Komputer ten nie wymaga podpinania żadnych dodatkowych kabli. 

Zalety i korzyści monitora z wbudowanym komputerem 

  • Mniej kabli oraz mniej podłączania, co przekłada się na większą estetykę, mniej problemów z obsługą podczas lekcji oraz większą swobodę użytkowania. 
  • Możliwość prostej i skutecznej standaryzacji sprzętu (ten sam komputer, o tych samych parametrach, wbudowany w każdy monitor). Jest to bardzo ważne dla nauczycieli przechodzących z sali do sali, ponieważ nie muszą się obawiać, że za każdym razem będą mieli do czynienia z innym zestawem, wymagającym innego sposobu korzystania. 
  • Komputer zawsze na miejscu – materiały można przynosić i wgrywać np. za pomocą pamięci pendrive. Nie ma konieczności przenoszenia komputera i podłączania każdorazowo do monitora. Materiał przygotowany przez nauczyciela może być w prosty sposób przenoszony między monitorami. 
  • Prosta obsługa i oszczędność czasu – wystarczy włączyć monitor, aby automatycznie uruchomić również komputer, który po kilku sekundach będzie gotowy do działania. 

Strony: 1 2 3