Monitory interaktywne

Jak wykorzystać monitor interaktywny podczas lekcji?

Poniżej znajdą Państwo przykładowe metody wykorzystania monitorów interaktywnych w edukacji. Mają one na celu wskazanie kilku możliwych kierunków wykorzystania uniwersalnego sprzętu, jakim jest monitor interaktywny.   

1. Oglądanie materiałów w wysokiej rozdzielczości  

W przeciwieństwie do zestawów interaktywnych, monitory nawet w podstawowych wersjach, zazwyczaj oferują rozdzielczość Ultra HD (3840 na 2160 pikseli), dzięki czemu materiały w wysokiej rozdzielczości wyglądają dużo bardziej szczegółowo.  

Czy oznacza to, że monitory odtwarzają tylko materiały w rozdzielczości Ultra HD i/lub materiały „niższej jakości” wyglądają dużo gorzej? Zdecydowanie nie! Monitory interaktywne bardzo dobrze poradzą sobie z materiałem w każdej rozdzielczości, np. z materiałami przygotowanymi do lekcji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i projektora czy starymi filmami, dowolnymi programami i stronami internetowymi. 

Gdzie znaleźć materiały w rozdzielczości Full HD? 

  • filmy na płytach Blu-Ray 

Wymagania: odtwarzacz Blu-Ray podłączony kablem HDMI do monitora 

Ten coraz popularny standard łatwo rozpoznać po niebieskim oznaczeniu pudełek i logo Blu-Ray. Filmy nagrane na płytach Blu-Ray – nawet stare klasyki – są odrestaurowane tak, aby najlepiej wyglądać w wysokiej rozdzielczości. 

  • serwisy internetowe  

Do najpopularniejszych witryn oferujących np. filmy w wysokiej rozdzielczości należą: 
– youtube.pl 
– vimeo.com 

Na obu platformach można znaleźć bogate zasoby filmów przyrodniczych, dokumentalnych, a także klasyki polskiego kina udostępnione całkowicie legalnie.   

  • źródła własne 

 Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać materiały stworzone przez uczniów czy nauczycieli i wyświetlić je na ekranie monitora interaktywnego. Zdjęcia i filmy zrobione aparatami cyfrowymi czy telefonami, prezentacje multimedialne, rysunki – to wszystko z powodzeniem może służyć jako świetny materiał do pokazania za pomocą monitora interaktywnego. Wystarczy zgrać je np. na pendrive, podłączyć do monitora i rozpocząć pokaz. 

2. Nanoszenie notatek na wyświetlany materiał  

Monitory interaktywne nie zasługiwałby na określenie „interaktywne” gdyby nie oferowały czegoś więcej niż tylko wyświetlanie materiałów. Dzięki zintegrowanej technologii dotykowej wszystko może stać się tłem, na które użytkownik będzie nanosił notatki: filmy, zdjęcia, schematy, rysunki czy strony internetowe.  

Przykładowe zastosowania tej funkcji są niemal nieograniczone i mogą być wykorzystane niemal na każdych zajęciach i na każdym szczeblu nauczania.  

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby: 

– podłączyć do monitora wizualizer i mikroskop oraz nanosić notatki na obraz wyświetlany w czasie rzeczywistym! 

– przeanalizować taktykę przed ważnym meczem  

– czy skorzystać z monitora tak jak z białej tablicy suchościeralnej: 

…a także wiele, wiele innych. 

Monitor interaktywny może stać się bardzo dobrym substytutem co najmniej kilku narzędzi w klasie lekcyjnej: 

– tablicy suchościeralnej 
– TV  
– odtwarzacza muzyki 
– komputera 

3. Korzystanie ze stron i aplikacji przeznaczonych dla monitorów interaktywnych 

Wraz z premierą systemu Windows 8.1 coraz popularniejsze stają się programy, które posiadają tzw. interfejs responsywny, który jest przystosowany do obsługi za pomocą dotyku – oznacza to większe przyciski, wsparcie dla gestów i szereg innych usprawnień. Trend ten kontynuuje system Windows 10. 

Warto zapoznać się ze sklepem z aplikacjami dostępnym w najpopularniejszych obecnie systemach Windows 8.1 oraz 10 oraz wieloma dostępnymi aplikacjami, np.:  

– Sway – nowe narzędzie Microsoftu do tworzenia dotykowych prezentacji z możliwością obsługi przez przeglądarkę. 

– Google Art Project – fantastyczny zbiór różnego rodzaju wystaw malarskich, dzieł sztuki, przystosowany do obsługi za pomocą ekranów dotykowych. 

– Psykopaint – świetne narzędzie online do tworzenia artystycznych zdjęć lub przeróbek obrazów – wszystko za pomocą monitora interaktywnego.

 

Strony: 1 2