Akcesoria biurowe

Jak wybrać sejf?

Elektronika – dyski twarde, pamięci USB, laptopy, tablety czy telefony 

Coraz częściej zdarza się, że cenne informacje nie są przez nas przechowywane w formie papierowej, ale w formie elektronicznej. Forma ta poza wieloma zaletami, takimi jak pojemność czy oszczędność miejsca oraz papieru, dzieli z papierowymi dokumentami jedną wadę: jest wrażliwa na wilgoć i wysokie temperatury. Dlatego warto zainwestować w sejf, który ochroni nasze cyfrowe dane przed zalaniem lub pożarem. Co ciekawe, możemy spotkać sejfy, które posiadają możliwość pracy z dyskami USB zamkniętymi w sejfie, bez potrzeby otwierania i wyjmowania ich z sejfu. Wystarczy, że umieszczając w sejfie dysk podepniemy umiejscowiony we wnętrzu kabel USB. Taki kabel wyprowadzony jest na zewnątrz i pozwala na pracę z danymi zawartymi na dysku bez potrzeby otwierania sejfu. Warto dodać, że w ten sposób ochronimy dysk przed wilgocią, pożarem i kradzieżą fizyczną, ale jednocześnie narażamy dane na dysku, do których można uzyskać dostęp bez otwierania sejfu. Aby cieszyć się pełną ochroną zalecane jest zabezpieczenie dostępu do dysku hasłem lub szyfrowanie danych, które są na nim zapisane. 

Gdy chcemy zabezpieczyć sprzęt, taki jak laptop, tablet czy telefon, również warto zwrócić uwagę na wodoodporność i zabezpieczenie przed wysokimi temperaturami. W przypadku laptopów lub większych tabletów warto zwrócić uwagę na rozmiary sprzętu, rozmiary i rodzaj wnętrza, gdyż niektóre sejfy, pomimo dużej pojemności mogą być za małe lub mieć elementy uniemożliwiające przechowywanie np. laptopa. 

Rodzaj ochrony 

Gdy już odpowiemy sobie na pytanie – co chcemy chronić, warto zastanowić się na jakie ryzyko będą narażone nasze cenne rzeczy. Sejfy w dzisiejszych czasach chronią nie tylko przed kradzieżą, ale również przed takimi czynnikami jak wilgoć, wysokie temperatury czy nawet wybuchy i upadki z wysokości. 

Gdy potrzebujemy jedynie zabezpieczenia przed kradzieżą wystarczy, że zainwestujemy w podstawowe modele sejfów, kasety lub nawet kasetki, które są mają niewielkie wymiary i są idealne do przenoszenia. 

Sejfy kasetki podstawowe

Gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanej ochrony, np. przed ewentualnym pożarem, warto przyjrzeć się sejfom, które będą odporne na wysokie temperatury. 

Jeśli chcemy zapewnić sobie kompleksową ochronę – zarówno przed kradzież, pożarem, wilgocią (w razie np. powodzi), a nawet przed eksplozją i upadkiem z dużej wysokości, warto zainwestować nieco więcej i zakupić sejf, który oferuje pełną ochronę. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze cenne rzeczy będą należycie zabezpieczone, zarówno przed zakusami złodziei, jak i przed klęskami żywiołowymi czy wypadkami. 

Jaki rodzaj zamka? 

Postęp technologiczny nie ominął również sejfów. Coraz popularniejsze stają się sejfy z zabezpieczeniem w postaci elektronicznego zamka szyfrowego czy nawet czytnika linii papilarnych. Niezmiennie popularne zamki kluczowe są często używane jedynie jako alternatywna opcja otwierania sejfu. Warto jednak wymienić sobie najczęściej spotykane rodzaje zamków: 

– zamek kluczowy – podstawowy i wciąż najczęściej wybierany rodzaj zabezpieczenia dostępu do zawartości sejfu. Główną zaletą zamka kluczowego jest brak potrzeby zapamiętania kodu dostępu, jak ma to miejsce w zamkach elektronicznych czy mechanicznych szyfrowych. Z drugiej strony zgubienie klucza lub całego kompletu, może wiązać się z bardzo trudnionym dostępem do zawartości sejfu. 

– mechaniczny zamek szyfrowy – pozwala na rozszerzenie zabezpieczenia o kod dostępu. Zwiększa bezpieczeństwo, ale wymaga zapamiętania kodu, którego wpisanie opóźnia dostęp do zawartości sejfu. 

– elektroniczny zamek szyfrowy to przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i szybki dostęp do zawartości sejfu dzięki wpisaniu kodu przez klawiaturę. Wraz z zamkiem elektronicznym często stosowany jest równolegle zamek kluczowy, co zwiększa bezpieczeństwo, ale wydłuża czas dostępu i poza zapamiętaniem kodu, wymusza również posiadanie klucza. 

– czytnik linii papilarnych – umożliwia dostęp do zawartości po identyfikacji odcisku palca, który musiał wcześniej zostać dodany do urządzenia. Eliminuje ryzyko „podpatrzenia kodu” czy kradzieży klucza. Najczęściej stosowany jest wraz z innymi rodzajami zamków np. kluczowym i elektronicznym, co daje nam potrójną ochronę przed kradzieżą 

– czytnik kart magnetycznych – opiera się na zaprogramowaniu posiadanej karty magnetycznej (np. bankomatowej), jako karty umożliwiającej nam dostęp do sejfu. Przydatne rozwiązanie, które nie wymaga kolejnej karty w portfelu czy klucza. Rozwiązanie to jest często stosowane wraz z zamkiem elektronicznym szyfrowym, co pozwala nam uzyskać podwójnie chroniony dostęp do zawartości. 

Strony: 1 2