Kalendarz świąt – listopad
Przedstawiamy listę świąt edukacyjnych, państwowych, religijnych oraz świąt nietypowych, które mogą stanowić inspirację do przeprowadzenia lekcji lub np. do stworzenia wpisów na szkolne media społecznościowe.
1 listopada – Wszystkich Świętych
Święto katolickie obchodzone corocznie 1 listopada, treściowo połączone z następującym po nim obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego Uroczystość Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
1 listopada – Światowy Dzień Wegan
To święto zostało ustanowione w dniu 1 listopada przez The Vegan Society (Towarzystwo Wegańskie). W Polsce z kolei Dzień Weganizmu obchodzi się 1 października.
2 listopada – Dzień Zaduszny
Dzień Zaduszny częściej nazywany Zaduszkami, to dzień, w którym odwiedzamy groby najbliższych i wspominamy wspólne chwile.
10 listopada – Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju
Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat roli nauki w pokojowym społeczeństwie oraz solidarności we wspieraniu nauki w innych krajach. Inwestowanie w naukę jest inwestycją w przyszłość.
11 listopada – Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości przypominać ma nam o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
13 listopada – Międzynarodowy Dzień Niewidomych
Tego dnia szczególnie pamiętajmy o osobach niewidzących oraz słabowidzących. Nie zapominajmy o nich i bądźmy bardziej wrażliwi na przeciwności, z którymi się mierzą każdego dnia.
14 listopada – Dzień Czystego Powietrza
Z powodu zanieczyszczonego powietrze co roku przedwcześnie umiera 430 tys. Europejczyków. Ta liczba jest ogromna i z roku na rok rośnie. Jeśli każdy z nas nie zrobi małego kroku w kierunku poprawy jakości powietrza to co będzie z naszą planetą?
16 listopada – Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Jest to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różności kulturowej na świecie. Święto jest obchodzone od 1995 roku.
17 listopada – Tydzień Edukacji Globalnej
Coroczna akcja edukacyjna mająca na celu zwrócenie uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje, festyny i zabawy przybliżające te problemy.
19 listopada – Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
To inicjatywa szwajcarskiej Fundacji “Światowy Szczyt Kobiet”, obchodzona od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych z 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów.
20 listopada – Dzień Praw Dziecka
Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka. To dzień, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
21 listopada – Dzień Życzliwości
Święto zostało ustanowione w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Idea tego dnia jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
25 listopada – Dzień Kolejarza i Tramwajarza
Tego dnia warto docenić wkład kolejarzy i tramwajarzy w nasze życie – w końcu to oni wiozą nas do szkoły, pracy albo do kina. Święto tramwajarzy znane jest również jako „Katarzynka”, bowiem wypada w dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników.
29 listopada – andrzejki
Andrzejki to magiczny wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.