Zestawy interaktywne i monitory interaktywne – porównanie
Tablica czy monitor?
Przeglądając najpopularniejsze modele urządzeń interaktywnych stosowanych w szkołach, można wyróżnić dwie podstawowe grupy – tablice tradycyjne (które do wyświetlenia obrazu wymagają projektora) oraz monitory interaktywne (które same wyświetlają obraz). Choć obie technologie na pierwszy rzut oka oferują podobną funkcjonalność, to zastosowane rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto wziąć pod rozwagę rozważając zaopatrzenie szkoły w nowoczesną technologię interaktywną.
Tablice interaktywne (Avtek, Qomo)
Zalety
- Niższy koszt początkowy
- Duże powierzchnie robocze (od 80” do 100”)
- Często umożliwiają korzystanie tj. ze zwykłej tablicy suchościeralnej
Wady
- Koszty użytkowania wyższe niż w przypadku tablic LCD
- Skomplikowana instalacja
- Jakość wyświetlanego obrazu jest uzależniona od warunków oświetlenia
- W niektórych przypadkach występuje cień rzucany przez prowadzącego
- Niska rozdzielczość wyświetlanego obrazu (dla typowych projektorów edukacyjnych)
- Konieczność łączenia wszystkich urządzeń przewodowo
- Konieczność kalibracji dotyku
Głównymi zaletami tablic tradycyjnych są duże przekątne oraz niższa cena nabycia w porównaniu do monitorów interaktywnych. Dzieje się tak nawet po dodaniu do ceny tablicy – ceny zakupu projektora. Nawet najmniejsze modele tablic interaktywnych oferują przekątne robocze powyżej 75”.
Z wymogiem posiadania projektora wiąże się również największa wada tablic tradycyjnych, którą jest skomplikowana instalacja. Odpowiednie dobranie projektora, skalibrowanie jego ustawień, wymaga czasu i umiejętności, co sprawia, że warto powierzyć tę czynność odpowiednim fachowcom. Wybór np. projektora ultrakrótkoogniskowego i jego optymalna instalacja, minimalizuje efekt cienia rzucanego przez prowadzącego na tablicę interaktywną. Wymaga to jednak doświadczenia, które posiadają instalatorzy, a sama cena takiego projektora sprawi, że koszt zakupu całego zestawu interaktywnego będzie blika cenie zakupu monitora.
Druga wada (czyli: relatywne skomplikowanie całego zestawu) będzie odczuwalna dla użytkownika również po instalacji. Zestaw musi składać się z tablicy, komputera i projektora, często dochodzą do tego jeszcze głośniki. Wszystkie urządzenia podłączone ze sobą przewodowo tworzą sieć kabli, dodatkowo konieczne jest kalibrowanie dotyku między komputerem a tablicą, które wymaga nieco technicznej wiedzy oraz utrudnia wyświetlanie obrazu z innego komputera niż ten, który został na stałe zamontowany.
Monitory interaktywne (Avtek, ViewSonic, Vivitek, LG)
Zalety
- Niski koszt eksploatacji
- Można używać je w jasnych pomieszczeniach
- Łatwość instalacji i ustawień obrazu
- Wbudowane głośniki
- Wysoka jakość obrazu
- System operacyjny Android posiadający wiele dodatkowych funkcji – łączność bezprzewodowa, możliwość korzystania bez podłączonego komputera i inne, zależnie od modelu
Wady
- Nieco wyższy koszt początkowy
- Zazwyczaj mniejsze przekątne obrazu
Monitory interaktywne zazwyczaj wymagają nieco wyższej inwestycji początkowej, ale większa funkcjonalność jest tego warta, dodatkowo niskie koszty eksploatacyjne mogą całkowicie zwrócić tę różnicę. Podczas gdy monitory interaktywne nie wymagają większej uwagi po montażu, to używając tablic tradycyjnych należy pamiętać o okresowej wymianie lamp i filtrów w projektorze, co w znaczący sposób podwyższa koszt całkowity. Dodatkowo monitory interaktywne o matrycy podświetlanej diodami LED oferują bardzo niski pobór energii przy rewelacyjnej jakości obrazu. Dzięki temu są przyjazne zarówno dla użytkownika, jak i środowiska naturalnego.
Drugim ważnym powodem, dla którego warto wybrać monitor dotykowy są dodatkowe funkcje, niedostępne w tablicach interaktywnych. Główną funkcja tablic interaktywnych jest rejestrowanie dotyku, z kolei monitory z wbudowanym systemem Android, już dawno rozwinęły się o kolejne możliwości, które sprawiają, że stają się uniwersalnym narzędziem niewymagającym podłączonego komputera. System operacyjny monitorów posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, przeglądarkę plików, program do notowania; umożliwia instalowanie szerokiej bazy aplikacji znanych z telefonów komórkowych, a dzięki bezprzewodowej łączności np. szybko wyświetlimy dokument z telefonu na monitorze.