Akcesoria biurowe

Tablice suchościeralne – FAQ

1.Jak czyścic tablice suchościeralną? 

Aby zachować nieskazitelnie białą powierzchnię, tablice suchościeralne wymagają regularnego czyszczenia. Brak systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych może prowadzić do powstawania smug, plam atramentowych, rozmazywania tuszu i szaro matowego wyglądu. W zależności od rodzaju powierzchni, częstotliwości i sposobu użytkowania, tablice suchościeralne wymagają mniej lub więcej dbałości. Im lepsza powierzchnia tablicy, tym wymaga mniej czyszczenia i konserwacji, aby utrzymać czysty i nieskazitelny wygląd przez długi czas. 

Nobo oferuje całą gamę produktów do czyszczenia, które pomogą Ci w utrzymaniu tablicy w jak najlepszym stanie, w tym: gąbki, ściereczki do czyszczenia na mokro, płyny w sprayu, ściereczki z mikrofibry i płyny do konserwacji – wszystkie produkty przeznaczone są do pielęgnacji tablic, bez obawy o uszkodzenie ich powierzchni. 

Pamiętaj … 

 • zawsze używaj czystej gąbki 
 • zawsze ścieraj gąbką tusz już zaschnięty 
 • aby usunąć brud z powierzchni tablicy używaj płynu do czyszczenia lub do konserwacji tablic oraz ściereczek czyszczących 
 • używaj markerów przeznaczonych do powierzchni suchościeralnych 

2. Czym są przebarwienia na powierzchni tablicy? 

Do przebarwiania powierzchni tablicy dochodzi, gdy w wyniku ścierania tuszu lub pocierania gąbką usunięta zostanie powłoka ochronna, pozostawiając bielszy ślad na powierzchni. Im powierzchnia tablicy jest twardsza i bardziej wytrzymała, tym bardziej będzie ona odporna na efekt przebarwień. Najbardziej trwałe są tablice szklane. Na porowatych powierzchniach, takich jak melaminowa, tusz markera znacznie częściej przenika przez powierzchnię pozostawiając na niej ślady. 

3. Jakie są  przyczyny zabrudzeń i przebarwień tablic suchościeralnych? 

 • Intensywne użytkowanie, bez należytej pielęgnacji 
 • Ścieranie tablicy brudną gąbką/ściereczką, która rozmazuje tusz zamiast usuwać go z powierzchni tablicy 
 • Pozostawianie tuszu na tablicy dłużej, niż jest to potrzebne, co zwiększa szansę wniknięcia tuszu w głąb powierzchni tablicy   
 • Ścieranie tuszu, zanim wyschnie – wilgotny tusz rozmazuje się po powierzchni 
 • Stosowanie chemicznych środków do czyszczenia tablic, które usuwają warstwy ochronne z ich powierzchni 
 • Niska jakość markerów do tablic suchościeralnych 

4. Czy potrzebuję tablicy suchościeralnej z właściwościami magnetycznymi? 

Większość tablic suchościeralnych posiada właściwości magnetyczne, warto jednak sprawdzić specyfikację danego produktu przed dokonaniem zakupu. Tablice magnetyczne mogą mieć zastosowanie jako tablice informacyjno-ogłoszeniowe. Można do nich przytwierdzić magnesy, markery i gąbki. Wszystkie tablice suchościeralne Nobo, w tym także tablice szklane, są tablicami magnetycznymi – wyjątkiem są tablice melaminowe, które nie posiadają takich właściwości. Mając tak szeroki wybór tablic magnetycznych, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni do potrzeb rodzaj powierzchni, rozmiar i styl. 

5. Jakie magnesy mogę przytwierdzić do szklanych tablic suchościeralnych? 

Wykonane z hartowanego szkła tablice suchościeralne Nobo posiadają właściwości magnetyczne. Jednakże należy pamiętać, że grubość szklanej powierzchni ma wpływ na siłę magnesu. Niestety wiele standardowych magnesów używanych w szkole lub w domu nie będzie trzymać się szklanej powierzchni. Dlatego należy zaopatrzyć się w magnesy Nobo przeznaczone do tablic szklanych, które posiadają wystarczającą siłę magnetyczną, aby przymocować je do takiej powierzchni, szczególnie jeśli tablica będzie wykorzystywana do przypinania notatek. 

6. Jakie akcesoria do tablic mogę zakupić? 

 • Markery 

Oferta różnokolorowych markerów do tablic suchościeralnych jest bardzo bogata. Markery nadają się do stosowania na wielu rodzajach powierzchni, w tym szklanych, jednak aby uzyskać lepszy, mocniejszy kolor, należy używać markerów przeznaczonych do tablic szklanych. 

 • Magnesy 

Magnesy stanowią kolorowy dodatek do tablic suchościeralnych. Można je wykorzystać do przytwierdzania notatek lub planów przydatnych przy pracy nad danym projektem. 

 • Taśma samoprzylepna do tworzenia linii na tablicach suchościeralnych 

Taśma do tworzenia linii przeznaczona jest dla osób, które chciałyby stworzyć na tablicy uporządkowany układ tabeli. Umieszczona w małym aplikatorze taśma służy do tworzenia siatek – przydatnych przykładowo przy planowaniu systemu zmian lub rotacji personelu – możliwych do usunięcia kiedy nie będą już potrzebne.