Projektor i tablica interaktywna
Projektor wraz z tablicą interaktywną stanowią bardzo popularne rozwiązanie w szkołach. Aby w pełni korzystać z potencjału tego zestawu należy odpowiednio dobrać tablicę, projektor, a także uchwyt, w zależności od konfiguracji, którą wybierzemy. W większości przypadków tablice interaktywne standardowo posiadają prosty uchwyt naścienny, który pozwoli zamocować tablicę na ścianie. Z tego powodu w większości przypadków stosuje się konfiguracje: tablica zamontowana na standardowym uchwycie + montaż projektora. W takim wypadku powstaje więc pytanie: jak najlepiej dobrać projektor do tablicy interaktywnej i jak go zamontować?
Projektor względem tablicy
Prawdziwy komfort korzystania z tablicy interaktywnej daje prawidłowa instalacja, zarówno tablicy, jak i projektora. Klasyczna instalacja, a w szczególności uchwyt do projektora, powinna być uzależnione od rodzaju projektora. W dużym uproszczeniu, projektory możemy sklasyfikować na trzy podstawowe grupy, biorąc pod uwagę współczynnik odległości (obliczany na podstawie zakresu ogniskowej w projektorze). Współczynnik odległości opisuje minimalną i maksymalną odległość od ekranu (ściany) potrzebną do wyświetlenia obrazu o określonej szerokości (zazwyczaj 1 metr). Wyróżniamy:
- Projektory ze standardową ogniskową
- Projektory krótkoogniskowe
- Projektory ultrakrótkoogniskowe
Projektory ultrakrótkoogniskowe
Najlepszym wyborem do współpracy z tablicą interaktywną będzie projektor ultrakrótkoogniskowy, który dzięki specjalnemu układowi optycznemu, pozwala na uzyskanie dużej przekątnej z niewielkiej odległości. Ten rodzaj projektorów montuje się bezpośrednio nad tablicą, co minimalizuje efekt cienia rzucanego na tablicę przez prowadzącego. Często też możemy spotkać uchwyty lub podstawy jezdne do tablic interaktywnych wraz z uchwytem na projektor ultrakrótkoogniskowy, co znacznie ułatwia instalację i sprawia, że tablica jest w pełni mobilna. Poprawna instalacja tego rodzaju projektora wymaga specjalnego uchwytu, który umożliwia bardzo precyzyjną regulację pozycji projektora. Zwykle są one przystosowane do instalacji konkretnej serii urządzeń danego producenta, a wielu producentów oferuje je już w cenie urządzenia.
Projektory krótkoogniskowe
Niestety projektory ultrakrótkoogniskowe, pomimo licznych zalet, posiadają jedną wadę – są droższe od projektorów o porównywalnych parametrach, ale bez specjalnej ogniskowej. Jeśli więc szukamy nieco tańszego projektora do tablicy interaktywnej, ale wciąż umożliwiającego sprawną pracę, najlepszym wyborem będzie projektor krótkoogniskowy. Projektory te oferują nieco mniejsze zalety funkcjonalne, gdyż wymagają większej odległości od tablicy w celu uzyskania odpowiedniej wielkości obrazu. Powoduje to, że cień rzucany przez prowadzącego na tablicę jest bardziej widoczny. Z drugiej strony, brak specjalnej optyki, która wyróżnia projektory ultrakrótkoogniskowe ma niebagatelny wpływ na cenę, czyniąc modele krótkoogniskowe wyborem ekonomicznym. Dodatkowo różnorodność dostępnych uchwytów oraz ich przystępna cena sprawiają, że to właśnie projektory krótkoogniskowe są bardzo częstym rozwiązaniem stosowanym w klasach.
Standardowa ogniskowa
Projektory ze standardową ogniskową, to te które potrzebują większej odległości, aby wyświetlić rozmiar o przekątnej oferowanej przez posiadaną tablicę. Z tego względu nie są one polecane do tablic interaktywnych, gdyż odległość od ekranu powoduje, że użytkownik tablicy rzuca cień, który znacznie utrudnia użytkowanie tablicy. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, ale ze względu na wspomniany problem, rzadko są wybierane do szkół.
Instalacja projektora
Uchwyty ścienne
Polecanym, chociaż ograniczającym mobilność projektora, sposobem montażu jest zastosowanie uchwytu do projektora. Wśród uchwytów niezależnych (uchwyty wspólne dla tablic i projektorów: przeczytaj także artykuł: Jaki uchwyt do tablicy interaktywnej) możemy wyróżnić uchwyty sufitowe, które mocujemy do sufitu oraz ścienne, które mocujemy do ściany.
Uchwyt sufitowy
Skierowany przede wszystkim do projektorów ze standardową ogniskową. Dzięki temu uchwytowi możemy dowolnie wybrać odległość projektora od powierzchni projekcyjnej czy tablicy. Dodatkowo dzięki rozszerzeniom, które oferują niektóre tego typu uchwyty, możemy go zamontować nawet na wysokich sufitach, zyskując przy tym możliwość regulowania odległości od sufitu. Spełnia również swoją rolę współpracując z projektorami krótkoogniskowymi (chociaż dla tego rodzaju projektorów warto jednak wybrać uchwyt ścienny).
Uchwyt ścienny
stworzony do współpracy z projektorami krótkoogniskowymi i ultrakrótkoogniskowymi. Montuje się go do ściany, nad tablicą. Uzyskujemy w ten sposób ramię, na którym montujemy projektor. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość (w większości przypadków) regulowania odległości projektora od tablicy. Pozwala nam to na dobranie optymalnej odległości i ewentualną bezproblemową korektę ustawienia. Przed zakupem, warto porównać możliwość regulacji ramienia ze współczynnikiem odległości projektora aby upewnić się czy wysięgnik uchwytu nie będzie za krótki. Uchwyty ścienne do projektorów ultrakrótkoogniskowych pozwalają na precyzyjne ustawienie pozycji projektora. Zwykle niemożliwe będzie użycie uchwytu do projektora krótkoogniskowego, gdyż skomplikowany układ optyczny powoduje, że najdrobniejsza zmiana pozycji projektora powoduje bardzo widoczną zmianę pozycji lub geometrii obrazu.
Zwykle, do każdego rojektora ultrakrótkoogniskowego można dokupić (lub jest dodawany), pasujący uchwyt, który umożliwi bardzo precyzyjną regulację pozycji, dzięki czemu mocowanie jest stabilniejsze.
Wybrane uchwyty ścienne oraz sufitowe posiadają również możliwość poprowadzenia kabli w środku uchwytów, dzięki czemu możemy zamaskować nieestetycznie wyglądającą instalację.
O sposobach montażu samej tablicy więcej można przeczytać w artykule „Jaki uchwyt wybrać do tablicy interaktywnej” w kategorii: Tablice interaktywne.