Monitory informacyjne LG w przestrzeni szkoły
Co zrobić, aby szybko i sprawnie przygotować komunikat i przekazać go w docelowe miejsce w szkole? Jak sprawić, aby forma przekazywanej informacji była atrakcyjna dla odbiorców? Jak maksymalnie ograniczyć koszty związane z przekazywaniem informacji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Klasyczny proces przekazu informacji w szkole wygląda mniej więcej w następujący sposób:
- przygotowujemy treść komunikatu informacji na komputerze,
- drukujemy na drukarce treść w potrzebnej liczbie egzemplarzy,
- przygotowany komunikat wieszamy w określonym miejscu (najczęściej gabloty informacyjne, tablice korkowe).
Takie działanie jest bardzo proste, ale posiada liczne wady. Przede wszystkim wiąże się z niebagatelnymi kosztami eksploatacji, takimi jak: koszt atramentu/tonera oraz papieru. W skali roku takie działanie generuje znaczące koszty. Dodatkowo tracimy cenny czas, jaki trzeba poświecić na wydrukowanie i fizyczne udanie się w określone miejsce na terenie szkoły oraz przyklejenie kartki w gablocie/na tablicy. A co, jeśli popełniliśmy błąd w komunikacie, wkradła się literówka lub zmieniły się informacje zawarte na wydruku? Powyższy proces trzeba powtórzyć duplikując koszty i czas. Czy można taki zadanie usprawnić i zredukować koszty bieżące? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta: jak najbardziej można, tylko trzeba wykorzystać do tego odpowiednie narzędzia. Z pomocą przychodzi firma LG i ich profesjonalne monitory informacyjne. Urządzenia te są zaprojektowane do tego, aby czytelnie wyświetlać medialne treści, a sposób przygotowania i dystrybucji informacji był prosty i skuteczny. Jak to działa?
Czym jest system CMS
Wybrane monitory informacyjne LG mają wbudowany system operacyjny webOS, w którym zaimplementowany jest bardzo funkcjonalny system CMS (Content Management System – System Zarzadzania Treścią).
System składa się edytora treści, edytora harmonogramu oraz odtwarzacza. Dzięki tym elementom systemu użytkownik ma możliwość przygotowania odpowiedniego komunikatu/treści, zaprogramowania harmonogramu, wyświetlania i finalnie odtworzenia treści na monitorze. Dodatkowo, dzięki wbudowanej obsłudze sieci bezprzewodowej, treści na monitory informacyjne LG można wysyłać za pośrednictwem Wi-Fi. Warunkiem obsługi zdalnej systemu jest to, aby monitor i komputer, na którym przygotowujemy treści, pracowały w tej samej sieci lokalnej.
W systemie CMS mamy również do dyspozycji funkcję menadżera grupy monitorów (Group Manager) dzięki której monitory pracujące w tej samej sieci możemy łączyć w grupy i kopiować zawartość (harmonogramy i listy odtwarzania) z monitora głównego na pozostałe wyświetlacze. Użytkownik może stworzyć do 25 grup składających się z maksymalnie 12 monitorów. Tego rodzaju funkcjonalność może przydać się szczególnie w zespołach szkół, gdzie możemy niezależnie wyświetlać różne treści dla rodziców grup przedszkolnych oraz dla uczniów klas szkoły podstawowej.