Jaki uchwyt wybrać do tablicy interaktywnej?
Monitory oraz tablice interaktywne coraz częściej można spotkać w różnego rodzaju placówkach oświatowych, takich jak przedszkola, szkoły czy uczelnie wyższe. Proces wyboru technologii, rozmiaru czy oprogramowania urządzenia jest pierwszym wyzwaniem. Drugim wyzwaniem jest fizyczne zainstalowane sprzętu w pomieszczeniu, w którym będzie wykorzystywany. Oczywiście pomocą służą wyspecjalizowane firmy specjalizujące się w wyborze sprzętu, świadczące usługi instalacyjne oraz oferujące szkolenia z zakresu obsługi tablicy. Innego rodzaju wyzwaniem może być sytuacja, gdy z tablicy będzie korzystać wiele osób o różnym wzroście np. gdy w sali odbywają się zajęcia dla młodszych i starszych klas lub gdy niektóre osoby są niepełnosprawne i poruszają się na wózku inwalidzkim.
Standardową metodą instalacji tablicy jest powieszenie jej na ścianie. Tablica interaktywna w zestawie powinna posiadać elementy montażowe, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa instalacji na ścianie.
Do zawieszenia ciężkich monitorów interaktywnych niezbędny będzie uchwyt ścienny. Uchwyt często jest dołączony w zestawie z monitorem, czasami jednak konieczne jest dokupienie uchwytu odpowiedniego do przekątnej tablicy, który zapewni należyty sposób montażu.
Powyższe uchwyty to podstawowe rozwiązania montażowe, ale zapewniają pełną funkcjonalność podczas pracy. Jeśli zależy nam na mobilności monitora lub tablicy interaktywnej, dobrym rozwiązaniem okażą się proste statywy na kółkach. To najprostszy sposób montażu tablicy interaktywnej, zapewniający przemieszczanie jej, jednak bez zamontowanego projektora.
Dostępne są również rozwiązania umożliwiające regulację wysokości, na jakiej umieszczona jest tablica podczas użytkowania, które podnoszą komfort korzystania z niej.
Ciekawym rozwiązaniem, które pozwana na regulację położenia tablicy jest regulowany uchwyt ścienny. Uchwyt ten daje możliwość ręcznego przesuwania tablicy w górę i w dół w zakresie 40 cm. Dzięki niemu, tablica może znajdować się zarówno na wysokości 40 cm (np. Podczas lekcji z klasami przedszkolnymi), jak i na wysokości 80 cm (podczas lekcji ze starszymi klasami). Dodatkowo, taka konfiguracja idealnie sprawdzi się w początkowych klasach szkoły podstawowej, gdzie nauczyciel korzysta z tablicy w najwyższej pozycji, a uczniowie mogą wygodnie korzystać z niej w najniższej. Aby przesunąć tablicę wystarczy złapać za uchwyt i lekko ruszyć nią w górę lub w dół. Uchwyt posiada zintegrowane ramię do projektora, dzięki czemu możliwa jest regulacja wysokości całego zestawu, co umożliwia korzystanie z niego w każdej chwili. Mechanizm jest oparty na sprężynach gazowych, działa bardzo płynnie i nie wymaga używania dużej siły.
Jeśli istnieje konieczność przemieszczenia tablicy wraz z zestawem w pomieszczeniu lub też pomiędzy pomieszczeniami, jest to możliwe dzięki mobilnemu regulowanemu statywowi. Ramię, na którym zamontowany jest projektor, można złożyć wzdłuż tablicy, dzięki czemu zestaw może przejechać bez problemu przez futrynę drzwi o wymiarach 200 x 80 cm.
Monitory interaktywne są dużo cięższe od tablic, dlatego wymagają nieco innego rozwiązania montażowego, jeśli wymagamy regulacji jego wysokości. W tym wypadku powinniśmy skorzystać ze statywu z silnikiem elektrycznym, który wykona pracę podnoszenia i opuszczania monitora za nas.
Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem są statywy, w których silniki elektryczne potrafią nie tylko opuszczać i podnosić monitor, ale też stworzyć tzw. stół interaktywny. Statywy Avtek TouchScreen Electric Lift & Flip mają możliwość regulacji pionowej aż o 56 cm, pochylenia o 90 stopni a także możliwość sterowania statywem prosto z ekranu monitora. Wszystko to tworzy zaawansowane rozwiązanie przystosowane do wielu zastosowań.
Niejednokrotnie w salach ściany nie pozwalają na zamontowanie zestawu np. w przypadku, gdy są to ściany wykonane z gipso-kartonu i nie utrzymają takiego ciężaru. W takiej sytuacji przydać mogą się statywy typu kolumna – często jest to ta sama kolumna, którą spotkamy w statywie mobilnym. Kluczowym czynnikiem tutaj jest sposób montażu kolumny do ściany i monitora do kolumny, dzięki czemu przejmuje ona na siebie do 90% ciężaru monitora, odciążając ścianę.
Na końcu wspomnijmy o jeszcze jednym, ciekawym rozwiązaniu, jakim są statywy mobilne do monitorów interaktywnych z regulacją na… korbkę. Dzięki zestawowi przekładni podnoszenie nawet ciężkiego monitora jest wręcz nienaturalnie łatwe, jednak główną zaletą takiego produktu jest po prostu cena. Regulacja na korbę jest dużo tańsza, niż elektryczny silnik, więc cena statywu jest odpowiednio niska, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla użytkowników potrzebujących regulacji wysokości za bardzo rozsądną cenę.