Projektory

Jak wybrać ekran projekcyjny?

Ekran projekcyjny jest nieodłącznym elementem każdej sali konferencyjnej, auli wykładowej, a co raz częściej także sali lekcyjnej. Rolą ekranu projekcyjnego jest przekazanie widzowi obrazu z urządzenia projekcyjnego z zachowaniem najwyższej jakości. Obraz musi zostać wyświetlony w taki sposób, aby mogło go zobaczyć i odczytać wiele osób.  
 
Inwestując w wyposażenie szkoły, szczególnie ważny jest wybór nie tylko optymalnego projektora, ale również właściwego ekranu projekcyjnego. Wiele osób nadal uważa, że obraz można wyświetlić na ścianie lub zwykłej, białej rolecie okiennej. Nic bardziej mylnego! Nawet najlepszy projektor nie będzie w stanie wyświetlić dobrego obrazu i właściwie odwzorować kolorów bez odpowiednio dobranego ekranu. Jeżeli zatem wydajemy pieniądze na zakup projektora, warto pomyśleć także o ekranie. Inaczej nasze pieniądze okażą się wydane niewłaściwie.  
 
Przy wyborze ekranu projekcyjnego istotne jest więc dobranie ekranu do rodzaju źródła obrazu (komputer, projektor, rzutnik przeźroczy), rodzaju i wielkości pomieszczenia oraz wielkości audytorium.  
 
Ponieważ każda sytuacja jest jedyna w swoim rodzaju, oferta ekranów oraz rodzajów powierzchni projekcyjnych jest również niezwykle szeroka.  

Aby ułatwić Państwu wybór odpowiedniego ekranu do placówki edukacyjnej, objaśniamy najważniejsze kryteria wyboru.  

Krok 1 – Typ ekranu 

Wybór przenośnego, bądź też stacjonarnego ekranu, zależy od sytuacji lub osobistych preferencji i potrzeb użytkowników. Ogólnie obowiązującą jest jednak zasada, że jeśli jest to tylko możliwe, powinno stosować się ekran stacjonarny, rozwijany ręcznie lub elektrycznie. Przenośny ekran jest rozwiązaniem koniecznym i wygodnym, jeśli projekcja odbywa się w różnych miejscach. Tym samym: 

  • Dla projektorów przenoszonych pomiędzy klasami – wybieramy ekran na statywie. 
  • Dla projektorów zainstalowanych na stałe – wybieramy ekran ścienny. Większość modeli da się również zamontować na suficie.  

Krok 2 – Wielkość ekranu 

Obecnie oferowane ekrany używane są zarówno do projekcji wideo, jak i prezentacji danych komputerowych, a zatem ich wielkość powinna uwzględniać nie tylko ogólnie dobrą jakość obrazu, ale i czytelność danych liczbowych lub tekstu. Prawidłową wielkość ekranu określa się według następujących zasad:  

  • Wysokość ekranu powinna wynosić ok. 1/6 odległości od ekranu do ostatniego rzędu krzeseł – zapewni to odpowiednią wielkość elementów na obrazie. 
  • Odległość od dolnej krawędzi ekranu do podłogi powinna wynosić min. 125 cm.  – uczniowie siedzący w ławkach nie będą wzajemnie zasłaniać sobie obrazu. 

Aby obliczyć szerokość obrazu, należy przeliczyć uzyskaną wysokość obrazu przez proporcje formatu ekranu. Przykład wszystkich obliczeń na końcu artykułu. 

Krok 3 – Format ekranu 

W zależności od źródła wyświetlany obraz ma różny format (proporcje szerokość/wysokość). Aby uzyskać optymalny rezultat zalecane jest użycie ekranu o takich samych proporcjach jak wyświetlany obraz.  

Proporcje szerokość/wysokość wynoszą:

  • 16:9 format panoramiczny – projektory o standardzie rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). 
  • 16:10 format panoramiczny – popularny format szczególnie w zastosowaniach edukacyjnych i biznesowych do stosowania z projektorami WXGA (1280×800) oraz WUXGA (1920 x 1200). 
  • 4:3 format wideo – dla tańszych modeli projektorów o niższej rozdzielczości. 
  • 1:1 – format standardowy – dawniej stosowany z rzutnikami przezroczy. 

Krok 4 – Powierzchnia ekranu 

Wybór odpowiedniej powierzchni ekranu projekcyjnego zależy od rodzaju aplikacji do jakiej ekran ten będzie użyty. Wiele czynników odgrywa tu rolę. Jednakże, dla uproszczenia procesu decyzyjnego można uznać, że najoptymalniejszym wyborem dla klas lekcyjnych będą powierzchnie typu Matt White. 

Jaki ekran wybrać do auli lub sali gimnastycznej? 

W szkołach zdarza się, że potrzeba w jednym miejscu zgromadzić większą widownię. Podczas gdy jest to aula, która zawsze jest wykorzystywana w podobny sposób, można pomyśleć o proporcjonalnie większym ekranie ściennym. Jednak w salach gimnastycznych instalacja ekranu na stałe może być problematyczna, ze względu na odbywające się tam zajęcia sportowe. Dlatego warto zastanowić się nad ekranem składanym typu „Fold”, np. Avtek Fold. Ekrany tego rodzaju składane są z profili aluminiowych, a powierzchnia projekcyjna jest napinana na ramie. Dzięki temu, że jest ona elastyczna, można ją przechowywać złożoną. Niektóre ekrany tego typu oferowane są w zestawie ze skrzynią transportową, która idealnie nada się również do przechowywania zestawu. Montaż zwykle nie wymaga narzędzi i trwa co najwyżej kilkanaście minut.