Projektory

Jak działa projektor? Czym różnią się projektory

Jak działa projektor? 

Projektor multimedialny jest urządzeniem, które wyświetla obraz na ekranie bazując na dostarczonym sygnale wideo. Źródłem sygnału najczęściej jest komputer, odtwarzacz DVD lub zestaw kina domowego. 

Projektor składa się ze źródła światła (np. lampa lub diody) oraz układu optycznego. Dodatkowo projektory wyposaża się m.in. w zestaw złącz czy głośniki. 

Rodzaje projektorów 

Kluczowym elementem w każdym projektorze jest układ odpowiedzialny za generowanie obrazu i to według tej części nastąpił główny podział projektorów obecnych na rynku.  

Obecnie wiodącą rolę obejmują technologie DLP oraz 3LCD, na których oparta jest konstrukcja zdecydowanej większości projektorów. 

Tradycyjne projektory działają w oparciu o technologię DLP. Do obróbki cyfrowej światła służy specjalny mikroprocesor. Układ DLP składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel), które kierując promień światła, przechodzący następnie przez kolorowy układ optyczny (koło obrotowe), tworzą właściwy obraz. Źródłem światła w projektorach DLP może być bardzo silna lampa (moc ok. 200-300 W), która jest odpowiedzialna za tworzenie jasnego obrazu. Ze względu na swoje właściwości, lampa bardzo mocno się nagrzewa, przez co powstaje konieczność mocnego schładzania wnętrza projektora oraz wymiany lampy co 2000 – 8000 godzin (w zależności od modelu).   

Projektory 3LCD to stosunkowo młode rozwiązanie. Obraz w większości przypadków generowany jest za pomocą trzech ciekłokrystalicznych matryc LCD odpowiadających za podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski. W momencie, gdy światło przechodzi przez matryce, pojedyncze piksele mogą być otwarte (aby przepuścić światło) lub zamknięte (aby je zablokować). Dzięki temu następuje dopasowanie jasności obrazu generowanego na ekranie.