Dodatkowe funkcje w projektorach
Podstawowym zadaniem projektora jest wyświetlanie dużego obrazu i o wielu projektorach nie można wiele więcej powiedzieć. Jeśli jednak cenimy sobie komfort użytkowania, to sięgając po urządzenie z nieco wyższej półki, będziemy mogli skorzystać z szeregu przydatnych funkcji. Oczywiście trudno będzie znaleźć projektor, zawierający wszystkie poniżej opisane możliwości. Na pewno warto sobie zdać spraw z tego, jakie ułatwienia może zaoferować interesujące nas urządzanie i w przypadku wątpliwości dotyczących wyboru – dogłębnie przestudiować ofertę i instrukcję interesujących nas modeli i na tej podstawie wydać ostateczny werdykt. Projektor uznanego producenta będzie nam towarzyszył przez wiele lat, warto więc poświęcić trochę więcej czasu na wybór urządzenia w odniesieniu do potrzeb własnych oraz naszych współpracowników.
3D Ready
Technologia 3D Ready w projektorach pozwala na odtwarzanie trójwymiarowego obrazu z urządzeń, takich jak: komputery, odtwarzacze Blu-Ray czy konsole do gier. Dodatkowo niektóre modele projektorów oferują możliwość konwersji obrazu 2D do obrazu 3D, co pozwala się cieszyć trójwymiarowością nawet gdy nie mamy dostępu do materiałów wykonanych w tej technologii. Warto dodać, że aby zobaczyć obraz 3D wymagane są odpowiednie okulary.
Bezfiltrowy układ chłodzenia
W większości przypadków projektory wykonane w technologii 3LCD wyposażone są w filtr powietrza, który chroni układ optyczny i lampę przed uszkodzeniem. Z użyciem filtra wiąże się konieczność jego cyklicznej wymiany, co podnosi koszty użytkowania projektora. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wybrane modele zostały wyposażone w bezfiltrowy układ chłodzenia. Rozwiązanie to pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić czas i pieniądze i głównie jest domeną projektorów w technologii DLP.
Funkcja tablicy interaktywnej
Specjalnie dla edukacji i biznesu powstały projektory interaktywne, które starają się zastąpić zestaw projektor + tablica interaktywna tylko samym projektorem. Projektor tego rodzaju komunikuje się z pisakiem interaktywnym, który pozwala na sterowanie komputerem w ten sam sposób co tablica interaktywna. Zazwyczaj dostajemy możliwość operowanie jednym pisakiem, choć bardziej zaawansowane modele oferują tryb pracy z użyciem dwóch pisaków. Cześć modeli umożliwia również dołączenie dodatkowej przystawki, umożliwiającej dotyk palcem.
Głośnik
Główną bolączką użytkowników projektorów była potrzeba podłączenia głośników, które zapewniały oprawę audio dla prezentacji lub pokazu filmowego wyświetlanych z komputera. Aby zniwelować tą niedogodność producenci projektorów coraz częściej umieszczają głośniki w obudowie projektora.
Nie można ich uznać za pełnoprawną instalację audio, ponieważ ich możliwości są dosyć ograniczone w pomieszczeniach, ale i tak stanowią spore ułatwienie, zwłaszcza dla osób używających projektora w niewielkim pomieszczeniu. Można uznać, że projektor wyposażony w 10W głośnik z powodzeniem będzie wystarczający w miejscach, gdzie materiały z dźwiękiem wyświetlane są tylko okazjonalnie.
Menu w języku polskim
Menu projektora, które obsługujemy za pomocą panelu na obudowie lub dołączanego pilota jest bardzo ważnym narzędziem. Za jego pomocą mamy dostęp do wszystkich istotnych ustawień – jasności, kontrastu, geometrii obrazu i wielu innych. Kluczową kwestią jest sprawne poruszanie się po menu, dlatego bardzo ważne jest aby menu projektora było w języku polskim. Pozwala to na szybką i sprawną konfigurację i dopasowanie ustawień do panujących warunków.
Możliwość odtwarzania plików z USB
Wbudowany port USB z funkcją plug-and-play to ciekawa i przydatna funkcja, która pozwala na projekcję bez potrzeby podłączania komputera. Wystarczy podpiąć pendrive lub dysk USB z plikami, które chcemy wyświetlić i za pomocą menu projektora, wybrać i odtworzyć pożądany plik. Uwaga: niektóre projektory odtwarzają jedynie wybrane formaty plików i to z ograniczeniami wielkości plików, dlatego warto sprawdzić przed kupnem projektora czy obsługuje on formaty, z których najczęściej korzystamy.
Slot Kensington
Popularny slot pozwalający na zabezpieczenie urządzenia przed kradzieżą za pomocą stalowej linki. Przydatny, zwłaszcza gdy umieszczamy projektor w miejscach publicznych i nie chcemy narażać się na straty materialne.
Szybkie włączenie i wyłączenie
Jedna z niewielu niedogodności związanych z używaniem projektorów jest konieczność czekania na właściwe wyłączenie projektora. W trakcie działania lampa projektora potrafi się długo nagrzewać zanim osiągnie pełną jasność, a gdy już zacznie świecić na 100% to nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Z tego powodu projektory posiadają zaawansowane systemy chłodzenia działające nawet po wyłączeniu projektora. Projektory z funkcją szybkiego włączenia i wyłączenia pozwalają na bardzo szybkie osiągnięcie pełni jasności lampy oraz szybsze schłodzenie lampy i tym samym rzeczywiste wyłączenie projektora.
Timer prezentacji
Koniec nerwowego zerkania na zegarek i liczenia, ile czasu pozostało do zakończenia prezentacji! Projektory z timerem prezentacji pozwalają na włączenie za pomocą menu licznika, który będzie naliczał czas prezentacji i będzie doskonale widoczny z każdego miejsca na sali.
Tryb tablicy kolorowej
Bardzo przydatna funkcja, która pozwala na automatyczną korekcję ustawień projektora tak, aby uzyskać jak najlepszy obraz, bez względu na kolor powierzchni projekcyjnej. Dzięki temu możemy wyświetlić obraz np. na tradycyjnej zielonej tablicy szkolnej lub kolorowej ścianie bez obawy, że intensywny kolor tła spowoduje utratę jakości obraz – szczególnie kolorów oraz jasności.
Wi-Fi przez moduł USB
Instalacja projektora to również konieczność podłączenia kabli – zarówno zasilającego, jak i kabla przesyłającego obraz. Zazwyczaj większe trudności wiążą się z kablem wideo i ograniczeniami, które z niego wynikają (np. maksymalna długość). Projektory z modułem Wi-Fi pozwalają na przesyłanie obrazu z komputera bez potrzeby uciążliwego podłączania kabla wideo. Dzięki odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na komputerze, łączymy się z modułem Wi-Fi podpiętym do projektora i zaczynamy transmisję pulpitu. Co więcej, możemy transmitować obraz nawet z czterech komputerów na raz dzięki funkcji podzielonego ekranu. Technologia przesyłania bezprzewodowego nie zapewni jednak tak wysokiej jakości obrazu, jak za przesyłanie za pomocą kabla, dodatkowo bezprzewodowa transmisja często łączy się z utratą płynności obrazu. Wciąż jednak doskonale sprawdza się np. podczas prezentacji Power Point, przeglądania zdjęć czy korzystania z internetu.
Miracast / Screen Mirroring
To zespół funkcji i technologii powiązanych z podłączeniem przez Wi-Fi. Tego rodzaju funkcje pozwalają na wyświetlanie obrazu bezprzewodowo korzystając z fabrycznych funkcji telefonu. Nie ma potrzeby wykorzystywania specjalnej aplikacji.
Zabezpieczenie kodem PIN
Używanie projektora w klasie, miejscu publicznym lub po prostu w łatwo dostępnym miejscu, wiąże się nie tylko z ryzykiem kradzieży (tu pomaga slot Kensington), ale również z możliwością łatwej zmiany zaprogramowanych ustawień czy niepożądanego włączenia projektora i wyświecania żywotności lampy. Aby zapobiec takiemu ryzyku, wybrane projektory oferują możliwość zablokowania dostępu za pomocą krótkiego kodu PIN.
Korekcja efektu trapezowego (Keystone)
Praktycznie wszystkie obecnie występujące na rynku projektory wyposażone są w układy pozwalające na korygowanie geometrii wyświetlanego obrazu – zwane inaczej korekcją trapezu lub jeszcze inaczej korekcją efektu „Keystone”. Wykorzystanie tej funkcji jest niezbędne w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości ustawienia projektora prostopadle do ekranu.
Przy nieprawidłowym ustawieniu projektora uzyskany obraz będzie posiadał widoczne zniekształcenia i swoim kształtem przypominał trapez. W takiej sytuacji dopiero użycie regulacji „efektu trapezu” pozwoli nam uzyskać prawidłowy, prostokątny obraz. Regulacja efektu „Keystone” może być pozioma (H) i pionowa (V), może również być regulowana ręcznie lub automatycznie.
Korekta rogów obrazu – ma podobne zadanie jak wyżej opisana funkcja korekty efektu trapezowego – chodzi o dopasowanie kształtu obrazu do naszego ekranu. Jednak w wypadku funkcji korekty narożników, każdy z rogów możemy kontrolować indywidualnie, co jest zdecydowanie wygodniejszym sposobem na dopasowanie obrazu.
Lens-shift – przesunięcie obiektywu – podczas gdy powyższe funkcje to cyfrowa korekta obrazu, to funkcja lens-shift realizowana jest za pomocą korekty ustawień układu optycznego, co pozwala na zmianę pozycji obrazu bez zmiany pozycji projektora. Szczególnie istotna w przypadku, gdy trzeba zainstalować projektor i dopasować dokładnie obraz do ekranu projekcyjnego. Bez tej funkcji montaż jest dużo bardziej kłopotliwy, może wymagać specjalnego uchwytu z większymi możliwościami regulacji lub będzie po prostu bardziej czasochłonny, a co za tym idzie – kosztowny.
Zoom
Zoom cyfrowy (realizowany przez cyfrowe przetworniki projektora) – funkcja umożliwiająca powiększanie wybranego fragmentu obrazu, najczęściej obsługiwana za pomocą pilota projektora.
Zoom optyczny (realizowany przez obiektyw) umożliwia powiększanie (od 1.1 do nawet 1.7 czy 2.0 x) powiększenie lub pomniejszenie całego obrazu (np. dopasowanie do wielkości ekranu). Zoom może być sterowany ręcznie lub elektrycznie.
PIP (Picture In Picture)
Funkcja nazywana również „obraz w obrazie”, pozwala wyświetlać obraz wideo na sygnale komputerowym (np. prezentacja na komputerze – a w oknie odtwarzany film z DVD) Wyposażenie znane z odbiorników telewizyjnych.
Tryb ECO (pracy ekonomicznej)
Większość projektorów wyposażona jest w co najmniej 2 tryby pracy: standardowy oraz ekonomiczny. Przejście projektora w tryb ekonomiczny powoduje obniżenie jasności (najczęściej o 20-30%) w stosunku do wartości standardowej, wydłużenie czasu życia lampy, zmniejszenie poziomu szumu projektora oraz zmniejszenie zużycia energii.
Inne funkcje dotyczące zarządzania zużyciem energii :
- Timer wyłączenia (Auto power off / Sleep timer) – funkcja pozwalająca na automatyczne wyłączenie lub częściowe wygaszenie projektora w przypadku, jeśli nie będziemy nic wyświetlać przez określony czas (np. kilka minut bez sygnału).
- Czujnik oświetlenia – wraz z funkcją automatycznej jasności pozwala na dostosowanie ustawień mocy projektora w sposób odpowiedni do aktualnych warunków. Wiadome jest, że projektor w jasnym pomieszczeniu musi świecić jaśniej, natomiast w ciemnym – nie trzeba korzystać z jego pełnej mocy. Jeśli weźmiemy pod uwagę różne pory dnia i czynniki atmosferyczne mające wpływ na jasność pomieszczenia, okaże się, że ten sam projektor czasem powinien wykorzystywać zaledwie 50% swojej nominalnej mocy. Funkcje te dopasują ten parametr automatycznie.
- Direct power on – trudno zgrabnie przetłumaczyć nazwę tej funkcji na język polski, ale w wypadku jej wyboru, projektor włącza się automatycznie, jak tylko zostanie podłączony do zasilania.
Własne logo
Pozwala na wybranie dowolnego obrazu na ekran powitalny projektora. Dzięki temu, w czasie uruchamiania urządzenia może nas przywitać herb szkoły, a nie logo producenta sprzętu.
Zarządzanie przez sieć LAN
To funkcja przydatna szczególnie w większych kompleksach, gdzie wykorzystywana jest większa liczba projektorów. Zarządzanie przez sieć pozwoli na monitorowanie stanu urządzeń, zdalne wyłączanie oraz powiadomi konserwatora mailowo o konieczności wymiany lampy.