Monitory interaktywne

Czym jest monitor interaktywny?

 Zasada działania

Monitor interaktywny, w największym skrócie, można porównać do dużego telewizora LCD, którego ekran reaguje na dotyk zupełnie jak telefony z ekranem dotykowym czy tablety. Jest jednak kilka zasadniczych usprawnień, które czynią z monitora coś więcej niż tylko „duży tablet” czy „tv z ekranem dotykowym”: 

  • typowe monitory interaktywne dostępne są tylko w dużych rozmiarach – od 55” w górę – docelowo monitory przeznaczone są do używania w większych pomieszczeniach – duża powierzchnia ekranu zapewnia lepszą widoczność dla większych grup  
  • hartowana frontowa szyba ochronna – element zabezpieczający delikatną matrycę przed uszkodzeniem z powodu silniejszego nacisku czy kontaktu z ostrymi, twardymi przedmiotami 
  • technologie dotykowe przeznaczone do dużych powierzchni – stosuje się technologie, które są przystępne cenowo i oferują wysoki komfort użytkowania. Technologia dotykowa znana ze smartfonów wchodzi powoli na rynek monitorów interaktywnych, ale dalej jest znacząco droższa 
  • profesjonalny panel LCD o wydłużonej żywotności, jasności i szerokich kątach widzenia 
  • trwała obudowa wykonana np. ze szczotkowanego aluminium 
  • opcjonalnie: slot OPS umożlwiający wbudowanie komputera wewnątrz monitora. 
  • narzędzia wbudowane w system operacyjny. Jedną z najważniejszych użytkowych zalet monitora interaktywnego są wbudowane w niego narzędzia, dzięki którym nie jest on tylko „telewizorem z ekranem dotykowym”. Monitor zazwyczaj ma wbudowany, zmodyfikowany system Android, który daje użytkownikowi wiele funkcjonalności bez podłączania innych urządzeń – pn.: aplikację do nanoszenia notatek, przeglądarkę plików, przeglądarkę internetową; umożliwiają też instalację innych aplikacji (np. edukacyjnych czy biznesowych) znanych z telefonów, . Dzięki temu można rozbudowywać monitor o kolejne funkcje zgodnie z zastosowaniem. 

Monitor interaktywny służy do wyświetlania treści, odtwarzania dźwięku oraz dodaje funkcje dotykową. Za generowanie treści odpowiedzialny jest system operacyjny monitora, podłączony lub wbudowany komputer (OPS) z zainstalowanym oprogramowaniem. Za pomocą monitora możemy sterować zarówno systemem operacyjnym, jak i aplikacjami przeznaczonymi dla ekranów dotykowych. Ekrany dotykowe robią się coraz popularniejsze w laptopach, a system Windows 8 i 10 są przystosowane do odczytywania dotyku – coraz częściej oprogramowanie jest więc tworzone z myślą o korzystaniu z tej możliwości. 

Idea

Monitor interaktywny to rozwinięcie idei popularnych niegdyś w edukacji, klasycznych zestawów interaktywnych, składających się z projektora oraz tablicy interaktywnej. 

Dla przypomnienia – zestaw interaktywny służy do wyświetlania obrazu z komputera, za pomocą projektora, na którym nauczyciel nanosi notatki czy np. steruje komputerem. Dzięki przeznaczonym do tego programom, nauczyciele mogą nie tylko nanosić notatki, jak na zwykłej tablicy suchościeralnej, ale mogą np. edytować obrazy pobrane z sieci, korzystać z materiałów wideo dostępnych np. na YouTube czy tworzyć całe scenariusze zajęć lekcyjnych bogate w multimedia oraz interakcje z uczniami.  

Jeżeli chodzi o stronę sprzętową – w dużym skrócie – mieliśmy do czynienia z 3 elementami: projektorem, tablicą i komputerem. Jeżeli dodatkowo chcemy rozsądne nagłośnienie musimy uwzględnić czwartyelement – głośniki. 

Podsumowując – montaż, kalibracja oraz ilość kabli znacząco podwyższają koszt instalacji i wpływają negatywnie na estetykę. 

Taki zestaw nie był w stanie oferować dodatkowych zalet, poza zwykłym zbieraniem i przekazywaniem dotyku. 

Monitor interaktywny jest dużym uproszczeniem powyższego schematu wnoszącym również szereg korzyści użytkowych. Przede wszystkim monitor jest jednocześnie wyświetlaczem i powierzchnią dotykową (nie trzeba stosować projektora), posiada wbudowane głośniki i wbudowany komputer. 

W najbardziej „skomplikowanym” przypadku, kiedy użytkownik chce korzystać z zewnętrznego komputera zamiast systemu operacyjnego monitora lub wbudowanego komputera, do pełnego działania wystarczą tylko dwa elementy: sam monitor i zewnętrzny komputer. W najprostszym przypadku sam monitor jest pojedynczym elementem – rozwiązaniem All-in-One, które wystarczy jedynie zawiesić na ścianie i podpiąć do prądu. 

Instalowanie aplikacji w systemie Android potrafi znacząco podnieść funkcjonalność monitora interaktywnego, który staje się nie tylko wyświetlaczem, ale multimedialnym centrum samym w sobie. Wbudowane aplikacje do notowania, przeglądania internetu czy otwierania plików to tylko początek. Na użytkownika systemu Android czekają tysiące przydatnych aplikacji. Otwieranie obiektów 3D, przeglądanie rysunków technicznych, nauka programowania, przesyłanie plików do chmury, podgląd z firmowych kamer przemysłowych – możliwości są olbrzymie. 

Drugą ważną cechą są narzędzia wbudowane w monitor. Prawie każdy monitor oferuje możliwość notowania na ekranie, na każdym źródle, ale nie każdy już pozwoli szybko przesłać obraz z notatkami do aplikacji do notowania (tzw. trybu białej tablicy). Jeśli jest możliwość robienia zrzutów ekranu wybranego fragmentu, to istotną kwestią jest także możliwość robienia notatek na takim zrzucie.  

Wiele monitorów korzysta z kodów QR do łączności – np. przesyłania plików lub bezprzewodowego łączenia. Nie jest to technologia popularna w Polsce, ale warto się do niej przyzwyczaić, zwłaszcza, że jest bardzo łatwa w obsłudze a daje spore możliwości. By zeskanować kod QR wystarczy prosta aplikacja na telefonie,  niektóre nowe modele mają nawet czytnik wbudowany w aplikacje aparatu. 

Czym jest komputer OPS?

Wielokrotnie wymieniany powyżej komputer OPS jest zwykłym komputerem klasy PC zamkniętym w mniejszej obudowie i zaopatrzonym w specjalne złącze – dzięki temu może zostać wbudowany w monitor interaktywny, który posiada dedykowane slot. Komputer wystarczy wsunąć do slotu, zabezpieczyć i już jest gotowy do działania – nie wymaga podłączania żadnych kabli.