Wizualizery

Co to jest wizualizer ?

Co to jest wizualizer i jakie daje korzyści ?

Wizualizer zwany również kamerą dokumentową to proste w obsłudze urządzenie, które umożliwia pokazywanie dowolnych przedmiotów lub dokumentów w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor lub zwykły telewizor. Wykorzystując wbudowaną podświetlarkę (w przypadku wizualizerów stacjonarnych) lub dołączaną (w przypadku wizualizerów przenośnych) możliwe jest również wykorzystanie wizualizera jako tradycyjnego rzutnika folii. Wizualizery idealnie nadają się do współpracy z mikroskopem. Wystarczy jeden mikroskop i wizualizer aby uczniowie w całej klasie mogli omawiać pokazywane obiekty.

Wizualizery, co to jest ?

To jeszcze nie koniec! Wizualizer nagrywa obraz na żywo, dzięki czemu pokazać można żywe stworzenia w ruchu, zademonstrować jakąś czynność, nagrać całą lekcję czy pokaz, a także przeprowadzić wykład przez Internet. Filmy powstałe za pomocą kamery dokumentowej można bez problemu zapisać w pamięci komputera, dzięki czemu raz nagrana czynność, która normalnie wymaga czasochłonnych przygotowań lub wysokich kosztów (np. operacje chirurgiczne, malowanie, konstruowanie) – może być m.in.: udostępniona osobom nieobecnym na zajęciach, pokazana kolejnym rocznikom, innym klasom czy zachowana w celach porównawczych. Nowe oprogramowanie do wizalizerów daje również możliwość przesyłanie zdjęć czy filmów na serwisy takie jak Facebook, YouTube czy Dropbox – co jeszcze bardziej ułatwia dostęp do nich np. dla osób, które nie mogły zjawić się na zajęciach. Niektóre wizualizery wyposażone są w możliwość nanoszenia notatek za pomocą myszki co pozwala na rysowanie po obrazie bez konieczności podłączania wizualizera do komputera.

Jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie wizualizera?

Przodem do klasy

Zastosowanie wizualizera pozwala nauczycielowi spędzić większość lekcji na interakcji, przodem do klasy, utrzymując lepszy kontakt i zachowując większą kontrolę. Niektóre zastosowania uwalniają nauczyciela od pisania na tablicy i tym samym odwracania się tyłem do uczniów.

Motywująco

Demonstracja za pomocą wizualizera i np. projektora zwiększa motywację uczniów do większego skupienia uwagi. Kamery dokumentowe pozwalają uczestnikom zajęć na prezentowanie swoich pomysłów i dokonań całej klasie, co rozwija cenne umiejętności i znacznie zwiększa atrakcyjność prezentacji.

Ekologicznie i ekonomicznie

Zastosowanie wizualizera pozwala uniknąć drukowania i kopiowania w dużych ilościach tych samych dokumentów, testów czy stron książek. Wizualizer to korzyść zarówno dla środowiska naturalnego, klasy jak i kasy szkolnej.

Nowocześnie

Wizualizer wniesie do każdej szkoły powiew nowoczesności i pozwoli przyciągnąć uwagę i skupienie uczniów. Dodatkowo można nagrywać pracochłonne i kosztowne w przygotowaniu doświadczenia, łatwo zapisać w komputerze i udostępnić uczniom oraz innym nauczycielom w postaci filmu.

…i tradycyjnie

Dzięki wbudowanej podświetlarce, wizualizer w połączeniu z projektorem zachowują wszystkie funkcje rzutnika, dzięki czemu używać można tradycyjnych folii.